Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy skrzyżowanie na DK 22 w Kończewicach będzie gotowe? Mieszkańcy ponownie skarżą się na stan drogi technicznej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Z takiego skrótu gruntowego korzystają zmotoryzowany dojeżdżający do drogi krajowej nr 22 od strony Bystrza.
Z takiego skrótu gruntowego korzystają zmotoryzowany dojeżdżający do drogi krajowej nr 22 od strony Bystrza. archiwum prywatne
Mieszkańcy Bystrza i części Kończewic, położonych obok przebudowywanej drogi krajowej nr 22 w gminie Miłoradz, znów skarżą się na śródpolną drogę techniczną. Po roztopach jest dziura na dziurze. Problemy skończą się dopiero po zakończeniu modernizacji skrzyżowania „22” z drogami powiatowymi.

Skrót techniczny w złym stanie. GDDKiA: "To nie jest objazd"

To kolejny raz, gdy w trakcie trwającej rozbudowy DK 22 na odcinku Knybawa-Gnojewo mieszkańcy części wsi Kończewice (położonej na południe od „22”) oraz Bystrza skarżą się na jakość tzw. skrótu technicznego. Śródpolna droga od około pół roku stanowi dojazd do „krajówki” po tym, jak w związku z trwającą inwestycją został zamknięty wjazd na skrzyżowanie z DK 22. Gdyby nie ta techniczna droga gruntowa, mieszkańcy musieliby jeździć objazdem przez Miłoradz, by dotrzeć na pobliski most na Wiśle, tym samym nadkładając ok. 40 km do tego miejsca.

Problem ze skrótem zmotoryzowani zgłaszali już jesienią ubiegłego roku, gdy na – jak się okazało – bardzo eksploatowanej drodze utworzyło się mnóstwo dziur. W zimowych warunkach dało się jeździć, ale teraz po odwilży sprawa wraca. Dostaliśmy od mieszkańców zdjęcia ze skrótem pełnym dziur. Droga jest gminna, jednak w związku z utrudnieniami władzom samorządu udało się wymóc na inwestorze i wykonawcy, że w miarę możliwości ten drugi będzie dbał o jej przejezdność.

- Ta droga serwisowa miała być tylko na chwilę, ale wszystko się przedłuża. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z inwestorem, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Dziś, najpóźniej we wtorek wykonawca ma puścić równiarkę, by zniwelować nawierzchnię – powiedział nam w poniedziałek (29 stycznia) Arkadiusz Skorek, wójt Miłoradza.

O komentarz poprosiliśmy też w GDDKiA.

Wskazana droga gminna nie stanowi objazdu obecnie przebudowywanej drogi krajowej nr 22. Zaleca się poruszanie wyznaczonym objazdem. Jednak w związku z tym, że przedmiotowa droga jest w sąsiedztwie drogi krajowej nr 22, na której to obecnie są prowadzone roboty budowlane, wykonawca tych robót na bieżąco pomaga w jej utrzymaniu - odpowiada nam z kolei Mateusz Brożyna, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Mieszkańcy czekają na skrzyżowanie w Kończewicach

Docelowo problem rozwiąże się, gdy znów zapewniony będzie wjazd na skrzyżowanie z DK 22. Gdy w sierpniu ub.r. w tym miejscu GDDKiA wprowadzała utrudnienia, była mowa o około trzech miesiącach. W listopadzie wyjaśniała nam, że na tempo prac wpływ mają warunki atmosferyczne oraz „napotkane warunki odmienne od zakładanych w projekcie”. Teraz dochodzi kolejny czynnik.

- GDDKiA powiedziała mi, że wszystkie wytwórnie mas asfaltowych do połowy marca mają prace serwisowe i dopiero potem będą sprzedawały asfalt. Mam jednak nadzieję, że szybciej niż w marcu, który jest dosyć pesymistycznym terminem, wykonawcy uda się zakończyć prace na skrzyżowaniu. Trafiają do mnie uwagi od mieszkańców, że na budowie „nic się nie dzieje”. Ale jak się dowiadywałem, firma ma przestój zimowy, który jest zgodny z umową z inwestorem, a pogoda na razie pozwala tylko na pewne czynności – mówi Arkadiusz Skorek.

Mieszkańcy muszą więc jeszcze uzbroić się w cierpliwość, odliczając czas do momentu, gdy nie będą już musieli korzystać z gruntowego skrótu technicznego. Wójt będzie namawiał GDDKiA, by po zakończeniu modernizacji skrzyżowania najpierw udrożniła wjazd od strony Bystrza.

Najpierw był plan, by skrzyżowanie zostało udrożnione od strony Kończewic ze względu na jadących z gminy Lichnowy i Nowy Staw, ale ten ruch przez miejscowość odbywa się całkiem płynnie. Dlatego na spotkaniu, które za dwa tygodnie odbędzie się w GDDKiA, będę przekonywał, żeby w pierwszej kolejności udrożnić przejazd od strony Bystrza, bo obecna sytuacja jest dla mieszkańców bardzo uciążliwa – dodaje Arkadiusz Skorek.

Jednak póki co, zmarznięta ziemia nie pozwala wykonawcy na położenie warstw stabilizacyjnych, czyli piachu i kruszyw. Wójt zapewnia, że cały czas monituje u inwestora i wykonawcy, natomiast na niektóre sprawy, jak pogoda czy opóźnienia w dostawie materiałów nie ma rady.
Przypomnijmy, że zgodnie z warunkami przetargu rozstrzygniętego przez GDDKiA, przebudowa odcinka DK 22 Knybawa-Gnojewo ma zakończyć się we wrześniu 2024 roku. Inwestycja będzie kosztować ok. 140 mln zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto