MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert laureatów II Regionalnego Konkursu Jawor w Państwowej Szkole Muzycznej w Kościerzynie ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
21 maja 2023 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie odbył się koncert laureatów II Regionalnego Konkursu Jawor
21 maja 2023 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie odbył się koncert laureatów II Regionalnego Konkursu Jawor joanna surażyńska
21 maja 2023 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie odbył się koncert laureatów II Regionalnego Konkursu Jawor. Na scenie wystąpili: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz, Zespół Pieśni i Tańca gminy Pruszcz Gdański „Jagódki” i Kociewska Kapela „Fefernuski’.

Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury" 2023 został objęty honorowym patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha.

Artyści i twórcy występowali w konkursach prowadzonych w całym kraju, w czterech kategoriach: zespół ludowy, kapela ludowa, solista (śpiewak lub instrumentalista) oraz rękodzieło ludowe.

W pomorskich eliminacjach konkursu „Jawor – u źródeł kultury” jury wybrało zwycięzców w trzech kategoriach oraz przyznało osiem wyróżnień. Wśród zespołów folklorystycznych najlepszy okazał się Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów”.

Wyróżnienia:

  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz,
  • Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk,
  • Kociewska Kapela „Fefernuski”,
  • Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”.

Najlepszą solistką wybrano Marię Gosz z „Lubichowskich Kociewiaków”. Wyróżnienie wśród solistów - Kazimierz Gruenholz.

W kategorii „Rękodzieło i sztuka ludowa” zwyciężył Jan Drzeżdżon ze Starzyna. Wyróżnienia trafiły do Janiny Dylewskiej, a także Marty Osińskiej.

Pośmiertnie doceniono Leszka Baczkowskiego, który promował gminę Kaliska i region Kociewia poprzez swoją twórczość rzeźbiarską.

- Udowadniamy tym wielkim przedsięwzięciem jakim jest „Jawor – u źródeł kultury”, że kultura ludowa i sztuka ludowa mogą i muszą być kulturą wysoką. To jest potrzebne polskiej tożsamości i o polskiej tożsamości zaświadcza. Gdybyśmy tego nie robili, gdyby nie było „Jawora” w tak znakomitym wydaniu, to nasza kondycja narodowa by karlała - stwierdził Szymon Giżyński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wiceminister dodał też, że jury posiada ogromną wiedzę na temat kultury i sztuki ludowej, co przekłada się wysoki poziom festiwalu.

Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” rozpocznie się 17 czerwca, a zakończy 18 czerwca w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie najlepsi otrzymają nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Piotra Glińskiego. Wtedy też odbędzie się koncert galowy, w którym wezmą udział wszyscy laureaci konkursów lokalnych, prowadzonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.


Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Festiwalem Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” objął minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto