Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończy się spis powszechny. Nie odwiedził cię rachmistrz?

Redakcja
Z końcem czerwca kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Mieszkańcy powiatu malborskiego mogli dokonać samospisu drogą elektroniczną lub przyjąć w domu rachmistrza. Osoby, które nie wypełniły same specjalnej ankiety w internecie, ani nie umówił się z nimi rachmistrz, pytają, czy w związku z tym nie grozi im kara. Wątpliwości mieszkańców rozwiewa Aleksandra Kapejewska, przedstawiciel Gminnego Biura Spisowego w Malborku.

Wyjaśnienia przedstawiciela Gminnego Biura Spisowego w Malborku:
Skutki prawne w formie kary grzywny czy nawet ograniczenia albo pozbawienia wolności (to w przypadku udzielania informacji niezgodnych ze stanem faktycznym) niosą za sobą, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, sytuacje, kiedy obywatel odmawia udzielenia odpowiedzi na pytania zadane mu w ramach przeprowadzanego spisu powszechnego lub gdy udziela on odpowiedzi niezgodnych z prawdą. Jeżeli więc rachmistrz nie zastał danej osoby w domu, nawet kilkukrotnie, a nie pozostawił informacji, która pozwoli się respondentowi z nim skontaktować, respondentowi nie grożą w związku z tym konsekwencje prawne, gdyż sytuacja ta nie jest tożsama z odmową udzielenia odpowiedzi na pytania lub udzielaniem nieprawdziwych odpowiedzi.

Nie odnosi się to do sytuacji, w której respondent kilkukrotnie odsyła rachmistrza, umawiając się z nim na rożne terminy, po czym nie można go zastać w umówionym terminie - jest to kwestia rozstrzygnięcia, czy stanowi to świadome uchylanie się od obowiązku spisowego.


Może się też zdarzyć, że do niektórych mieszkańców rachmistrz nie zapuka, nie zadzwoni też ankieter statystyczny, mimo tego, iż mieszkańcy ci nie przeprowadzili samospisu w internecie. Najczęściej oznacza to, iż Urząd Statystyczny posiada na temat tych osób już wszystkie potrzebne informacje i nie istnieje konieczność "dopytywania" takiego obywatela poprzez rachmistrza czy ankietera.

Przypominam, że Główny Urząd Statystyczny pozyskuje dane na potrzeby Narodowego Spisu Powszechnego z wybranych systemów informacyjnych administracji publicznej: Ministerstwa Finansów/urzędów skarbowych - systemu informacyjnego prowadzonego przez organy podatkowe; Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - zbioru PESEL i centralnej ewidencji pojazdów CEP; Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; Narodowego Funduszu Zdrowia -Centralnego Wykazu Ubezpieczonych; Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych; Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii - Państwowego rejestru granic oraz powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju i ortofotomapy dla obszaru Polski; oraz rozproszonych: urzędów marszałkowskich - Bazy Danych Obiektów Topograficznych; starostw powiatowych - ewidencji gruntów i budynków i systemów informacyjnych PUP; urzędów gmin - ewidencji podatkowej nieruchomości EPN i gminnych zbiorów meldunkowych oraz systemów pozaadministracyjnych: przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży energii elektrycznej - systemów informacyjnych dotyczących odbiorców energii elektrycznej wykorzystujących energię elektryczną na potrzeby mieszkaniowe; dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych - systemów informacyjnych dotyczących abonentów.


Jest nie tylko możliwa, ale dość częsta sytuacja, że dzięki informacjom pozyskanym z tych źródeł GUS zebrał już wszystkie potrzebne dane na nasz temat, w związku z czym nie pojawi się u nas rachmistrz, nie zadzwoni też ankieter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto