Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kronika Szkoły Podstawowej nr 6 w Malborku (odc. 2). Nowotko patronem, czyn społeczny na bulwarze i wychowanie dla komunizmu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum Szkoły Podstawowej nr 6 w Malborku/repr. Radosław Konczyński
Zapraszamy w kolejną podróż do przeszłości Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Malborku. Drugi odcinek naszych publikacji obejmuje okres od 1963 do 1975 roku.

Kilkanaście pierwszych zdjęć w galerii powyżej pochodzi z lat 1963-69 i obrazuje działalność spółdzielni uczniowskiej „Mrówka”, która prowadziła m.in. sklepik dla uczniów.
Główną kronikę szkolną zaczynamy natomiast od roku szkolnego 1965/66. Czuć ducha tamtych czasów – Polski Ludowej składającej hołd Związkowi Radzieckiemu, jego komunistycznym idolom, rewolucji październikowej itd. Nieodłącznym elementem tamtej epoki były czyny społeczne. Oto przykłady.

1120 roboczogodzin na bulwarze nad Nogatem

W kronikach zachowała się notka prasowa z „Dziennika Bałtyckiego” z 23-24 stycznia 1966 r., której autor pisał o „cennej inicjatywie szkoły nr 6 w Malborku”.
„Społeczna komisja działająca przy Szkole Podstawowej nr 6 w Malborku posiada spore osiągnięcia w swej pracy. Z jej to właśnie inicjatywy wykonano w czynie społecznym boisko sportowe, ogrodzenie szkoły i wyposażenie sali gimnastycznej. Obiekty te są wykorzystywane nie tylko przez młodzież szkoły podstawowej, lecz również korzystają z nich uczniowie SPR, ZSZM oraz cała młodzież Kałdowa. Z inicjatywy młodzieży szkolnej i miejscowego społeczeństwa wybudowane także będzie lodowisko szkolne. Obiekt taki z pewnością ułatwi pracę nauczycieli prowadzących w szkole wychowanie fizyczne młodzieży w okresie zimowym” – czytamy w „DB” ze stycznia 1966 r.

A to już 21 kwietnia 1966 r. i opis ze szkolnej kroniki:

Uczniowie naszej szkoły z hasłem „Czynem uczcimy 1000-lecie Państwa Polskiego” w zwartym szyku wyruszyli o godz. 7.45 na bulwar nad Nogatem. 252 uczniów z klas V-VIII o godz. 8 rozpoczęło pracę. Odcinek długości 400 metrów podzielono na części. Każda z klas otrzymała swój odcinek, na którym przeprowadziła generalny porządek. Podczas pracy odwiedził uczniów przewodniczący MRN tow. Zmysłowski. Prace wraz z załadunkiem i wyładunkiem zanieczyszczeń trwały do godz. 12.30. Młodzież przepracowała 1120 roboczogodzin na ogólną sumę 17 195 zł. Po skończonej pracy uczniowie ze szturmówkami i narzędziami wrócili do szkoły - informuje kronika.

Sztafeta Tysiąclecia w Malborku

Innym wydarzeniem związanym z urodzinami Państwa Polskiego była Sztafeta Tysiąclecia. Szkolny kronikarz z SP 6 zanotował, że 6 i 7 maja 1966 r. młodzież „szóstki” brała udział w powitaniu i pożegnaniu Sztafety Tysiąclecia.

„Młodzież wszystkich szkół zgromadziła się pod pomnikiem przy ul. 17 Marca. Licznie zgromadziło się społeczeństwo Malborka, które również chciało powitać Sztafetę. Wszystkie dzieci były odświętnie ubrane. Trzymały w rękach kolorowe kwiatki przez siebie wykonane. Między kwiatkami można było bardzo łatwo zauważyć na czerwonym tle białe piastowskie orły. Chwila oczekiwania i już słychać warkot motorów. To właśnie nadjeżdżały delegacje gromad powiatu malborskiego" - informuje szkolny kronikarz.

"Dnia 7 maja zebraliśmy się znowu na placu wokół pomnika, aby pożegnać delegację, która odjeżdżała do Gdańska - czytamy dalej. - W skład delegacji wchodziła jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 2, pani M. Kasinowicz. Na pożegnanie wygłaszano okolicznościowe przemówienia. Delegacja, wyjeżdżając z Malborka, przejechała ulicami miasta. Za samochodem kroczył barwny pochód młodzieży i ludzi pracy”.

Zasłużony działacz komunistyczny patronem "szóstki"

Ważnym dniem dla ówczesnej społeczności szkolnej był 4 listopada 1967 roku, kiedy to odbyła się uroczystość nadania placówce imienia Marcelego Nowotki, działacza komunistycznego, i wręczenia sztandaru ufundowanego przez rodziców z widniejącym na nim hasłem „Wszystko dla ciebie ojczyzno”.

Następnie córka brata Marcelego Nowotki, Maria Moździerz odsłoniła tablicę pamiątkową z napisem „W 50 Rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej i 25 rocznicę PPR Szkole Podstawowej nr 6 w Malborku nadano imię Marcelego Nowotki”.

W dalszej części uroczystości głos zabrał I sekretarz KP PZPR Kazimierz Nowakowski. Mówił on o doniosłym wydarzeniu w życiu narodu, jakim była Rewolucja Październikowa. Na zakończenie życzył młodzieży, aby przykład Marcelego Nowotki przyświecał jej w codziennej pracy i nauce. (…) Budynek szkolny był odświętnie udekorowany, umieszczony był portret Marcelego Nowotki i hasło „Nauką i pracą przyczyniajmy się do rozwoju naszej socjalistycznej ojczyzny” - informuje kronika SP 6.

Zjazd PZPR. Transmisja w telewizji i szkolna akademia... 11 listopada

Jesień 1968 roku stała pod znakiem V Zjazdu PZPR. 22 października w malborskiej „szóstce” odbył się apel. Na cześć zjazdu samorząd szkolny zobowiązał się zorganizować pomoc w nauce uczniom słabszym oraz wykonać dekoracje w poszczególnych gabinetach, związane tematycznie z V Zjazdem PZPR.

Z kolei 11 listopada 1968 r. klasy szóste, siódme i ósme SP 6, jak doniosła kronika, „uczestniczyły z dużym zainteresowaniem w transmitowanym przez telewizję rozpoczęciu obrad V Zjazdu PZPR. Poczynione obserwacje były z kolei przedmiotem dyskusji i pogadanek prowadzonych na lekcjach wychowania obywatelskiego oraz godzinach wychowawczych”.

11 listopada dzisiaj kojarzy się jednoznacznie – z 1918 rokiem i odzyskaniem niepodległości przez Polskę, a także późniejszą wojną z radziecką Rosją. W szkolnej kronice czytamy, że 11 listopada 1968 r. w „szóstce” odbyła się też akademia dla uczczenia V Zjazdu PZPR oraz... „50 rocznicy odzyskania niepodległości”. Bynajmniej nie chodziło o przekazanie wiadomości np. o Bitwie Warszawskiej i zwycięstwie z bolszewikami.

Na wstępie akademii jedna z nauczycielek wygłosiła krótkie przemówienie „podkreślając doniosłą rolę PZPR w odzyskaniu niepodległości Ojczyzny, w odbudowaniu jej ze zgliszcz wojny, przedstawiła krótki rys historyczny powstania PZPR oraz wyodrębniła ogromne znaczenie ZSRR jako państwa, które pomogło naszej Ojczyźnie w odzyskaniu niepodległości”. Czyli raczej uczniowie słuchali o II wojnie światowej i roku 1945.

Następnie odbyła się część artystyczna, na którą złożyły się pieśni rewolucyjne i partyzanckie odśpiewane przez chór szkolny oraz wiersze Majakowskiego „Partia”, „Lewą marsz” wygłoszone przez członków kółka recytatorskiego. Całość akademii zakończyła Międzynarodówka odśpiewana przez uczniów całej szkoły – czytamy dalej w kronice o listopadowej akademii roku 1968.

W Kałdowie powstała Zbiorcza Szkoła Gminna

Pięć lat później doszło do reorganizacji w oświacie, co objęło też SP 6. Mianowicie 1 września 1973 zaczęła działać Zbiorcza Szkoła Gminna dla Gminy Malbork w Szkole Podstawowej nr 6 im. Marcelego Nowotki. Zmiany weszły w życie na podstawie zarządzenia ministra oświaty i wychowania o organizacji zbiorczej szkoły gminnej i orzeczenia zastępcy naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Powiatowego w Malborku. Na mocy tych decyzji ustalono, że do SP 6 uczęszczać mają uczniowie z Malborka Kałdowa, Grobelna, Czerwonych Stogów, Kamionki i Kamienicy oraz punktów filialnych dotychczas działających w Szawałdzie, Gajewie, Stogach, Kraśniewie, Cisach, Kościeleczkach. W skład Zbiorczej Szkoły Gminnej ponadto wchodziły Szkoła Podstawowa w Lasowicach Wlk. i punkt filialny w Nowej Wsi.

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Malborku. Ciąg dalszy nastąpi.

Malbork kiedyś i dziś. Na zdjęciach doskonale widać, co zmie...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto