MAL WOPR z pucharem dla najlepszej 11-latki po lidze wojewódzkiej

Reprezentacja Sekcji Pływackiej MAL WOPR wystartowała w drugiej rundzie Ligi Województwa Pomorskiego w Słupsku. Poniżej relacja Iwony Ciecholewskiej, trenerki MAL WOPR.

Malborska mistrzyni nie zwalnia tempa. W ostatniej rundzie Ligi Województwa Pomorskiego w Pływaniu, która odbywała się w Słupsku, Paulina Cierpiałowska nie tylko zajęła dwukrotnie pierwsze miejsca, ale w fenomenalnym stylu poprawiła dwa kolejne rekordy okręgu w kategorii 11 lat i została najlepszą pływaczką województwa pomorskiego, wyprzedzając drugą zawodniczkę aż o 99 punktów.
Nasza zawodniczka startowała w konkurencjach 100 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem zmiennym. W pierwszym występie zadaniem Pauliny było rozprawienie się z 12-letnim rekordem Magdaleny Baranowskiej, późniejszej wielokrotnej mistrzyni Polski, który wynosił 1:05,05. Dotychczasowy rekord naszej zawodniczki to czas 1:08,09. Do "urwania" były więc nieco ponad 3 sekundy. Paulina pokonała ten dystans w doskonałym stylu w czasie 1:04,79 i nie tylko po raz trzeci w tym roku wpisała się na listę rekordzistek okręgu w kategorii 11 lat, ale bardzo zbliżyła się do rekordu Polski na tym dystansie, który wynosi 1:03,03. Czy w tym roku doczekamy się w Malborku pierwszej zawodniczki z rekordem Polski w pływaniu? Mamy taką nadzieję…
Tymczasem i w drugim ze swoich występów w Słupsku Paulina nie dała żadnych szans rywalkom. Dystans 200 m stylem zmiennym popłynęła wyśmienicie, już po pierwszych czterech długościach pływalni wszystko wskazywało na to, ze dotychczasowy rekord okręgu wielokrotnej reprezentantki Polski, medalistki mistrzostw Europy Beaty Kamińskiej jest poważnie zagrożony. Paulina pokonała ten dystans w czasie 2:41,98, poprawiając rekord Kamińskiej sprzed 25 lat o 3 sekundy i zaliczyła czwarty rekord okręgu pomorskiego. Nasza zawodniczka wygrała wszystkie cztery wyścigi z obu rund ligi w pływaniu naszego województwa. W Słupsku otrzymała też puchar za najbardziej wartościowy wynik punktowy, którym oczywiście był wynik z wyścigu na 100 m stylem dowolnym, gdzie zainkasowała aż 488 pkt. FINA. Ostatecznie z przewagą 99 pkt. zdecydowanie wygrała rywalizację 11-latek, gdzie sklasyfikowanych było aż 76 zawodniczek, a jej wyniki są oczywiście najlepszymi tegorocznymi wynikami w Polsce. To fantastycznie rokuje przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski w tej kategorii wiekowej, które już trzy tygodnie…
W kategorii 15-latek trzecie miejsce w rywalizacji naszego województwa zajęła ta, na która liczyć można zawsze. Alicja Krauze, bo o niej mowa, pojechała na ostatnią rundę do Kartuz w roli kibica. Przedłużająca się kontuzja barku wyeliminowała ją ze startów na zawodach, a także narzuciła ograniczenia w treningach. Mimo to Ala nie traci optymizmu. W Kartuzach odebrała nagrody za trzecie miejsce wśród najlepszych 15-latek w województwie pomorskim, po czym tego samego dnia wyjechała do Olsztyna na zgrupowanie zawodników kadry narodowej w pływaniu. Warto nadmienić, że nasza zawodniczka w podsumowaniu rywalizacji w Grand Prix w Pływaniu czyli w zmaganiach najlepszych polskich pływaków zajęła również 3 miejsce. Ala, startując w czterech rundach Grand Prix: w Krakowie, Kozienicach, Lublinie i Opolu, zgromadziła nie tylko cenne doświadczenie ale również pokaźną liczbę punktów i dziś może się cieszyć z trzeciego miejsca wśród najlepszych 15-latek w Polsce.
Na wyróżnienie w podsumowaniu ligi zasługują również jedenastoletni Konrad Patoka i Jakub Grapentyn. Zajęli odpowiednio 4 i 5 miejsce na 68 sklasyfikowanych pływaków, a dodatkowo Konrad, który robi fenomenalne postępy, zajął w potyczkach ostatniej rundy w Słupsku trzeci stopień podium w konkurencji 200 m stylem zmiennym.
Nie można również zapominać o medalowym składzie sztafety dziewcząt 11-letnich, które z pewnością pretendują do medalowego miejsca w zbliżających się mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Obok mistrzowskiej Pauliny Cierpiałowskiej wyśmienicie w ligowych zmaganiach spisały się: Magda Mroczek, Nadia Walentynowicz i Liliana Szpaczyńska. Ta ostatnia poprawiła w Słupsku dwa rekordy życiowe w konkurencjach indywidualnych oraz w wyścigu sztafetowym, zajmując przy okazji drugie miejsce na 100 m stylem klasycznym. Również trzy rekordy zanotowała Magda Mroczek, a jej czas na ostatniej zmianie sztafety 4x50 m stylem dowolnym (33,10 sek.) zasługuje na wielkie brawa. Warto nadmienić, że w kategorii 10-11 lat nasi zawodnicy zajęli rewelacyjne 4 miejsce w zestawieniu 15 ekip, a wyprzedziły nas tylko szkoły sportowe.
Nieco słabiej spisali się młodzicy, czyli zawodnicy w wieku 12-13 lat. Na 16 drużyn uplasowali się na 12 miejscu, a w rywalizacji indywidualnej najlepiej spisał się dwunastoletni Maciej Kowalski, który z dwoma rekordami życiowymi w ostatniej rundzie w Lęborku zajął ostatecznie 16 miejsce na 65 sklasyfikowanych zawodników.
Dwie życiówki zanotowały też; rówieśniczka Maćka, Alicja Lewandowska, która na 62 zawodniczki zajęła 27 lokatę oraz Anna Włodarczyk, która wśród 53 zawodniczek była 24. O dobrym występie z kolei mogą mówić juniorzy, czyli najstarsi pływacy MAL WOPR, którzy z kategorii 14-16 lat zajęli 8 lokatę na 15 sklasyfikowanych zespołów, zaś w kategorii 17-19 lat byli tuz za podium, na 4 miejscu wśród 11 drużyn.
Obok Alicji Krauze bardzo dobrze spisali się w rywalizacji juniorskiej Dawid Dymek oraz Dominik Jendruszewski, obaj zajęli 11 miejsca w swoich kategoriach wiekowych, a także Patrycja Górska, szesnasta w zestawieniu czternastolatek i Michał Wójtowicz czternasty wśród piętnastolatków.
Bardzo dobre występy malborskich pływaków w lidze to pozytywny prognostyk przed najważniejszymi imprezami sezonu, które już niebawem. Maj obfituje w szereg zawodów rangi mistrzowskiej. Na początek pływaków MAL WOPR czeka wyjazd na międzynarodowe zawody pływackie do partnerskiego miasta Nordhorn w Niemczech. Tuż po powrocie najmłodsi, czyli 10- i 11-latkowie rozpoczną zmagania w mistrzostwach Polski, a po nich najlepsza zawodniczka naszego klubu Alicja Krauze wyjeżdża na główne mistrzostwa Polski seniorów, które odbędą się w Szczecinie.