Malbork. Bieg Wałami von Plauena odbył się po raz szósty. Pięć kilometrów na trudnej trasie przy zamku

270 biegaczy i maszerów wzięło udział w niedzielę (3 lipca) w VI Biegu oraz Marszu Nordic Walking Wałami von Plauena w Malborku. Rywalizacja odbyła się na dystansie 5 kilometrów przy zamkowych murach. W galerii powyżej możecie obejrzeć zdjęcia z trasy biegowej.

Tegoroczna trasa nieco różniła się od poprzednich edycji. Oczywiście wszystko działo się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku, ale tym razem nie można było rywalizować w fosie wzdłuż murów. Została przegrodzona, bo trwa remont mostku przy Baszcie Podstarościego i Baszcie Wójtowskiej, czyli na drodze z wałów von Plauena na ulicę Starościńską.

Organizatorzy w tym roku poprowadzili więc trasę nieco inaczej, co nie zmienia faktu, że jak zawsze do łatwych nie należała z powodu różnicy poziomów, podbiegów i zbiegów. Stopień trudności był też podwyższony po ostatnich ulewach, ponieważ w niektórych miejscach jeszcze było grząsko, więc i dlatego trzeba było nieco zmodyfikować trasę. W niedzielę we znaki dawała się też duchota. Wszystko to razem sprawiło, że pokonanie 5-kilometrowej trasy naprawdę było trudnym zadaniem. Nic dziwnego, że Ryszard Walendziak, główny organizator imprezy, podkreślał, że każdy jest zwycięzcą.

Dodajmy jednak, że pierwszy na metę wbiegł Łukasz Godlewski z Malborka, który jako jedyny uzyskał czas poniżej 19 minut i wygrał ze sporą przewagą nad kolejnym zawodnikiem, Kamilem Ołowskim z Dzierzgonia (19,26 minuty). Za tymi dwoma panami bieg ukończyła pierwsza kobieta - fenomenalna Beata Niemyjska ze Starocina (19,46), reprezentująca LKS Zantyr Sztum.

Wśród mężczyzn trzeci open był Bartosz Kacperski z Dzierzgonia (20,01), a szesnaście sekund po nim finiszował malborczyk Paweł Dziwosz, więc niewiele zabrakło do podium. W klasyfikacji open kobiet drugie miejsce zajęła Paula Sadowska z Olsztyna (23,22), a trzecie - Anetta Karabin z Dzierzgonia (24,00).

Zanim rywalizacja się rozpoczęła, uczestników powitali burmistrz Malborka i dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Dr hab. Janusz Trupinda, który sam jest biegaczem, ocenił tę crossową trasę jako wymagającą. Przypomniał też, że wały von Plauena zostały zbudowane po bitwie pod Grunwaldem „na bazie doświadczeń związanych z obroną twierdzy”.

I pobiegniecie trasą i terenami, które nie są udostępniane dla zwiedzających, koło baszty Szarysz za mostem. W XIX wieku linia kolejowa Berlin–Królewiec odcięła tę część zamku, jeszcze się nią zajmiemy, natomiast wy dzisiaj możecie ją eksplorować na sposób sportowy - mówił Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego.

W niepowtarzalnej scenerii zabytku klasy światowej rywalizowali goście z różnych stron Polski. Mogli też mieć poczucie, że biorą udział w imprezie ogólnopolskiej, bo tegoroczna edycja została włączona do cyklu Grand Prix Cross Polska 2022.

Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć, jak podczas VI Biegu oraz Marszu Nordic Walking Wałami von Plauena w Malborku rywalizowali maszerzy:

Malbork. VI Bieg oraz Marsz Nordic Walking Wałami von Plauen...