Malbork. By Najświętsza Maria Panna stała się patronką miasta, trzeba przejść skomplikowaną procedurę. Co teraz dzieje się w tej sprawie?

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyńskli
Udostępnij:
W Urzędzie Miasta powstaje pismo do ks. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, dotyczące ustanowienia Najświętszej Marii Panny patronką Malborka. To dopiero pierwszy krok, bo ten wybór musi przyjąć Watykan.

Radni z Malborka przyjęli w październiku 2021 r. uchwałę w sprawie podjęcia działań dotyczących nadania miastu patronatu Najświętszej Marii Panny. Ruch należał w związku z tym do burmistrza, bo został zobowiązany do podjęcia kolejnych kroków.

Jest uchwała Rady Miasta podjęta większością głosów, więc nie można tego lekceważyć, trzeba ją zrealizować – przyznaje w rozmowie z nami Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka, który został wyznaczony do pilotowania całej skomplikowanej procedury.

Aktualnie redagowany jest projekt pisma do ks. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, za pośrednictwem którego malborska inicjatywa trafi do Rzymskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, bo to ostatecznie Watykan musi przyjąć wybór patronki.

Jak się dowiedzieliśmy, ten list zostanie wydrukowany na eleganckim papierze wizytowym, bo stanowić może załącznik korespondencji biskupa z watykańską instytucją.

Prawdopodobnie pismo będzie zaczynało się od odręcznie napisanych słów: Szanowny Księże Biskupie, mam zaszczyt poinformować, że Rada Miasta podjęła uchwałę o treści, która znajduje się w załączeniu, w związku z czym zwracamy się z prośbą o podjęcie stosownych działań, deklarując wolę współpracy” – przytacza roboczą wersję Jan Tadeusz Wilk.

W urzędzie po cichu liczą, że pozytywne rozstrzygnięcie mogłoby mieć wpływ na rozwój turystyki, pokazałoby bowiem Malbork w nowym świetle.
- Sporo miast ma świętych patronów. Dlatego w piśmie przygotowywanym do biskupa jest też wzmianka o społecznej inicjatywie odbudowy zniszczonej figury Madonny w niszy kościoła zamkowego – mówi Jan Tadeusz Wilk.

Właśnie na historię powołali się pomysłodawcy ustanowienia patronatu Najświętszej Marii Panny, bo jej wizerunek nieodłącznie związany jest z historią miasta. Jego pierwotna nazwa, znana od 1286 r., to Gród Marii. Znany były również obraz Matki Bożej Malborskiej, otaczany kultem od XIII wieku. Przez stulecia ciągnęły również pielgrzymki do największej w Europie figury Madonny z Dzieciątkiem, która z daleka lśniła w słońcu, pokryta mozaiką.

Stąd wnosimy o oficjalne wdrożenie procedury związanej z przyjęciem Maryi jako patronki Malborka, a tym samym zawierzenie dalszych dziejów i losów naszego miasta, naszych rodzin opiece i trosce Najświętszej Marii Pannie, Pani Malborskiej – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały Rady Miasta.

Gdy list do biskupa będzie gotowy, podpis złoży pod nim burmistrz Marek Charzewski, nadając tym samym bieg sprawie. Później będzie trzeba tylko czekać.
- To może potrwać nawet pół roku, nim ksiądz biskup przekaże nam odpowiedź i wtedy okaże się, czy otrzymamy zgodę Stolicy Apostolskiej – uważa wiceburmistrz.

Według wstępnych szacunków może uda się zorganizować uroczystość związaną z ustanowieniem patronki podczas przyszłorocznych Dni Malborka.

Malbork. Madonna wróciła na swoje miejsce w zamku pięć lat t...

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie