MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu Malborskiego spotkała się na ostatniej sesji w kadencji. Okazja do podsumowań i podziękowań

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Rada Powiatu Malborskiego w czwartek (18 kwietnia) spotkała się na ostatniej sesji w kadencji 2018-2024. Na koniec samorządowcy odebrali podziękowania za pracę.

Minuta ciszy na cześć radnych powiatu malborskiego, którzy odeszli

Wybory do rad i sejmików już za nami, ale do końca kwietnia trwa stara kadencja, więc władze samorządowe mogą, a czasem muszą się spotykać. Rada Powiatu Malborskiego zebrała się w czwartek (18 kwietnia), by przyjąć uchwałę w sprawie skargi na radcę prawnego starostwa oraz wysłuchać sprawozdania z kontroli Komisji Rewizyjnej przeprowadzonej w kwestii obiegu faktur w urzędzie (o tym napiszemy w odrębnych artykułach). Na koniec posiedzenia przyszła pora na podsumowanie kadencji.

Niestety, dwukrotnie rada okryła się żałobą - po śmierci Bogdana Kułakowskiego i Przemysława Wądołowskiego, których zastąpiły kolejne osoby na listach (Bożena Jusko i Andrzej Małyj). Uczestnicy ostatniej sesji uczcili pamięć zmarłych minutą ciszy.

Przez 5,5 roku rada spotkała się na 54 sesjach, podczas których podjęła 393 uchwały, zapoznała się z 97 sprawozdaniami i 51 informacjami. Zajęła też 5 stanowisk dotyczących m.in. wyrażenia sprzeciwu dla budowy kompostowni w Lichnowach, poparcia budowy obwodnicy Malborka, rozbudowy drogi krajowej 22 Malbork-Królewo, a także potępienia agresji Rosji na Ukrainę. Do rady wniesiono 5 skarg, 4 wnioski i 9 petycji. Radni z kolei złożyli 117 interpelacji i zapytań dotyczących spraw bieżących związanych z funkcjonowaniem powiatu, a także spraw społecznych i obywatelskich.

CZYTAJ TEŻ: Rada Powiatu Malborskiego przyjęła stanowisko po śmierci prezydenta Gdańska

- Mijająca kadencja była trudna dla nas wszystkich, ponieważ w roku 2020 zmieniło się życie nas wszystkich. Przyszła pandemia, wymusiła na nas formę funkcjonowania w trybie zdalnym. Po pandemii przyszła kolejna tragedia, czyli napaść Rosji na Ukrainę, a uchodźcy znaleźli schronienie m.in. również w naszym powiecie – mówił Krzysztof Osijewski, przewodniczący Rady Powiatu. - Osobiście chciałem podziękować, że państwo obdarzyliście mnie tak ogromnym zaufaniem, że mogłem pełnić zaszczytną rolę przewodniczącego rady. Może ta współpraca nieraz była niełatwa, ale przynosiła efekt dla społeczeństwa w postaci pewnych decyzji, które podejmowaliśmy.

Przewodniczący podziękował za współpracę radnym, Zarządowi Powiatu i urzędnikom Starostwa Powiatowego.

Dziękuję za tę kadencję. Z niektórymi radnymi spotkamy się w kolejnej. Tym, z którymi się nie spotkamy, dziękuję i gratuluję zaangażowania na rzecz społeczności powiatu malborskiego – dodał Krzysztof Osijewski.

Przypomnijmy, że w nowej kadencji Rada Powiatu Malborskiego będzie mniejsza, bo zamiast 19 będzie liczyła 17 osób. Przyczyną jest malejąca liczba mieszkańców powiatu. Decyzję o zmiejszeniu liczby mandatów w porozumieniu z komisarzem wyborczym podjął wojewoda pomorski na podstawie danych GUS.

Jak kadencja minęła według starosty malborskiego?

Z dotychczasowego składu Rady Powiatu reelekcję w wyborach 7 kwietnia uzyskało 10 osób, wśród nich m.in. obecny starosta, Mirosław Czapla. Mimo że znajdował się dopiero na 12 miejscu na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 1 (Malbork) zebrał 574 głosy. Pytany przez nas, za sukces mijającej kadencji uważa przede wszystkim kondycję malborskiego szpitala prowadzonego przez Powiatowe Centrum Zdrowia, spółkę w stu procentach należącą do powiatu.

- W Polsce szpitale są dzisiaj zadłużone na ok. 20 mld zł. My jednak przez te kolejne 5,5 roku utrzymaliśmy szpital w dobrej kondycji, pomimo sytuacji covidowej. To rozbudowy, przebudowy, zakupy nowych urządzeń. Przede wszystkim więc inwestowaliśmy w bezpieczeństwo zdrowotne. Po drugie, oświata. Ponad połowę, bo około 60 proc. budżetu przekazujemy na ten cel, ale to też nowe inwestycje w Centrum Edukacji Zawodowej, Zespole Szkół Technicznych, przebudowa całego basenu. Praktycznie stworzyliśmy nowy basen – mówi nam Mirosław Czapla.

Starosta tradycyjne wśród plusów wymienia drogi i ścieżki pieszo-rowerowe. Jak podaje, do naprawy pozostało 10-15 procent dróg.

Tu bardzo dziękuję włodarzom gmin, którzy zrozumieli i przekazywali 25 procent środków na drogi remontowane na ich terenie – dodaje Mirosław Czapla.

Ale akurat droga do Piekła, jedna z najgorszych, nie jest powodem do chluby. I to na pewno jeden z minusów mijającej kadencji.
- Ale żeby ją zrobić tak, jak to sobie wyobrażamy, potrzeba ponad 20 mln zł - odpiera Mirosław Czapla. - Myślę, że nowa rada i nowy zarząd będą jeszcze dyskutować na ten temat. My uważaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przejęcie drogi przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który mógłby ją przebudować dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy. W KPO nie ma pieniędzy na drogi powiatowe, a my nie mamy takich środków, żeby ją wyremontować. Przed nową radą będą nowe wyzwania, a to pewnie będzie jedno z nich. Życzę powodzenia, ale jak znam życie, będzie to bardzo trudne. Te 5,5 roku, które już za nami, było trudne, ale jakoś szybko zleciało.

Kto będzie starostą w nowej kadencji? To okaże się 6 maja, gdy odbędzie się pierwsza sesja nowo wybranej rady. Skład Zarządu Powiatu, prezydium rady i stanowiska przewodniczących komisji i ich zastępców zależą od wyników rozmów pomiędzy komitetami. Przypomnijmy, że KKW Koalicja Obywatelska ma 6 mandatów, KWW Razem dla Powiatu Malborskiego – 4, KW Prawo i Sprawiedliwość – 3, KWW Lewica – 2, KWW Porozumienie Społeczno-Samorządowe – 2.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto