Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dłużnicy z mieszkań komunalnych nie decydują się na odpracowanie zaległego czynszu

Radosław Konczyński
123rf
Program odpracowywania zadłużenia czynszowego przez najemców mieszkań komunalnych został wprowadzony na początku roku zarządzeniem burmistrza Malborka. Na razie efekty są mizerne.

Program został wprowadzony na wniosek radnego miejskiego Zbigniewa Kowalskiego, który dwukrotnie poruszał sprawę na sesjach Rady Miasta w ubiegłym roku. Odwoływał się do podobnych praktyk stosowanych w innych samorządach w Polsce. W Malborku na możliwość odpracowania długu zdecydowały się do tej pory cztery osoby.

- Są to najemcy z różną wysokością zadłużenia. Tacy, którzy nie mogli skorzystać z wcześniejszego programu restrukturyzacji zadłużenia (już zakończonego, dop. red.). Spodziewałem się, że może nie być dużego zainteresowania, ale i tak się cieszę, że ci mieszkańcy się zgłosili i dobrze rokują, bo dobrze wykonują pracę - mówi Władysław Krawczyk, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku, który jest zarządcą lokali komunalnych.

Te cztery osoby w godzinach pracy ZGKiM wykonują proste prace związane z zielenią czy sprzątaniem. Godzina pracy jest wyceniona na 10 zł, na razie umowy zostały podpisane bezterminowo.

- Oczywiście, cały czas mogą zgłaszać się kolejni chętni, ale trzeba pamiętać, że przy podejmowaniu pracy w celu zmniejszenia zaległości lokatorzy muszą regularnie opłacać bieżący czynsz. Przy okazji działamy edukacyjnie, bo podpowiadamy, że można skorzystać z dodatku mieszkaniowego - opowiada prezes miejskiej spółki.

Obecnie zadłużenie najemców lokali komunalnych i socjalnych utrzymuje się na poziomie ok. 9 mln zł, pomimo przeprowadzonego w ubiegłym roku programu restrukturyzacji zadłużenia (z szansy na umorzenie długu od 50 nawet do 70 procent skorzystało 100 osób).

- Przez te i inne działania zahamowaliśmy przyrost zadłużenia. To jest to, co realnie udaje nam się robić. Stosujemy też inne rozwiązania na bieżąco. Praktycznie nie ma tygodnia, żebym nie podpisywał jakiejś ugody z najemcą, w której ustalamy spłatę zaległości, ale warunkiem jest bieżące opłacanie czynszu. Niestety, są też tacy dłużnicy, w przypadku których pozostaje tylko eksmisja. Jest ich 10-15 rocznie - mówi prezes Krawczyk.

Obecnie miasto jest właścicielem 1680 lokali, z czego ponad 130 ma standard socjalnego.

Osoby zainteresowane odpracowaniem zadłużenia mogą wykonywać wyłącznie: prace porządkowe, drogowe, remontowo-konserwatorskie oraz pomocnicze prace administracyjne i usługowe świadczone na rzecz miasta lub jego jednostek. Pracy świadczyć nie mogą: osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia; osoby niepełnoletnie; lokatorzy, wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza; lokatorzy, którzy skorzystali już z formy pomocy, jaką było umorzenie zaległego czynszu nawet do wysokości 70 procent, pod warunkiem że uregulują resztę zaległości.


Zobacz: Inscenizacja Oblężenia Malborka 2018 (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto