MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Malborku odbył się piknik dla autyzmu. Ta impreza jest "niesamowitym elementem integracji społecznej"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Trwa Miesiąc Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w Malborku odbył się w sobotę (13 kwietnia) Piknik Rodzinny z Autyzmem „Na biegowo, na sportowo”. Było też śpiewająco, plastycznie, a przede wszystkim zabawowo i integracyjnie.

Piknik Rodzinny z Autyzmem „Na biegowo, na sportowo" w Malborku

Piknik na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku przy ul. Parkowej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem oraz Fundacją Rozwoju Regionalnego.

Dzieci i młodzież wzięły udział w biegach na bieżni stadionu, a po konkurencjach sportowych odbyła się część artystyczna – występy dzieci z przedszkoli pod hasłem „Przedszkole Śpiewa dla Autyzmu” i przedstawienie prac plastycznych uczniów klas I-III szkół podstawowych pod hasłem „Szkoła maluje dla Autyzmu”.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam ten piknik zorganizować, a tych ludzi dobrej woli jest cała lista. Bo zarówno rodzice, którzy przygotowali posiłki i słodkie, i zdrowe, jak i Malborska Fundacja Rozwoju Regionalnego, a głównym organizatorem jest SPOA. Ale wielkie serce dziękczynne przesyłam całej załodze SORW, bo my tu z wielką przyjemnością służymy dzisiaj na wszystkich stanowiskach. Wszystkim należą się ogromne podziękowania, ponieważ każdy tu ma swoje zadanie, każde zadanie jest ważne, mniejsze czy większe – mówiła nam podczas pikniku Róża Banasik-Zarańska, dyrektor SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku.

Ten piknik już na stałe wpisał się w kalendarz kwietniowych imprez w Malborku.

- I bardzo dobrze, że ona jest. Z roku na rok patrzymy, jak rozwijają się nasze dzieci do integracji, jak rodzice odnajdują się na takich imprezach, jak dzieje się wiele wspaniałego. Tu się bawimy wszyscy razem, nasi wychowankowie, nasi rodzice, ale też rodzice i dzieci ze szkół powszechnych, więc jest to niesamowity element integracji społecznej. I przede wszystkim nasze dzieci też wspaniale odnajdują się na tej imprezie, co nie jest proste. Jest to duże wyzwanie, żeby w tym tłumie zrobić to, co trzeba, wystartować, zdobyć medal, pójść na scenę, skorzystać z mnóstwa atrakcji, które tu oferujemy dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Wszyscy tu bawimy się razem – mówi Róża Banasik-Zarańska.

Także w powiecie malborskim jest coraz więcej osób ze spektrum autyzmu

SORW ma obecnie 43 wychowanków, którzy na stałe uczestniczą w zajęciach, a dodatkowo 40 dzieci korzysta z zajęć zespołu wczesnego wspomagania rozwoju. Wiek podopiecznych wynosi od 3 do 24 lat.

Mamy duży nabór do placówki. Bardzo dużo chce korzystać z wczesnego wspomagania rozwoju. Otrzymaliśmy już 14 podań na ten moment, a jeszcze rekrutacja nie jest zakończona. Postaramy się pomóc wszystkim. Chcielibyśmy pomagać jak największej liczbie dzieci, bo taka też jest potrzeba. Dzieci ze spektrum autyzmu jest coraz więcej – wyjaśnia pani dyrektor.

Coraz większa jest też potrzeba utworzenia domu dziennego pobytu dla osób ze spektrum autyzmu powyżej 24 roku życia.

- Na pewno większe rozumienie autyzmu przez społeczeństwo powoduje, że widzimy od dłuższego czasu taką potrzebę. Osoby z autyzmem zawsze były. To jedynie diagnostyka autyzmu jako pewnej niepełnosprawności nastąpiła kilka dekad temu, ale te potrzeby były od zawsze. Powstanie domu dla dorosłych, który zapewniałby opiekę, terapię osobom po 24 roku życia, jest już dawno uzasadnione i jest coraz bardziej palącą potrzebą, bo będzie coraz więcej takich osób. Jest już wykonany krok do takiego sukcesu i bardzo będziemy się cieszyć, jeżeli to się uda, bo to stworzy pewną ciągłość z naszymi działaniami w ośrodku. Profesjonalna opieka byłaby poważnym wytchnieniem dla rodziców i mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej – mówi Róża Banasik-Zarańska.

Piknik był kolejnym punktem obchodów Miesiąca Świadomości Autyzmu. Do tej pory dzieci i młodzież z SORW w Malborku m.in. maszerowały przez miasto z niebieskimi flagami, wzięły udział w spartakiadzie integracyjnej w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej, a w czwartek (11 kwietnia) dużym przeżyciem była dla nich wizyta w Sejmie RP na zaproszenie Katarzyny Kotuli, minister ds. równości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

76. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego. Uroczystość w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto