Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jodek potasu jest już w Urzędzie Miasta. W razie wystąpienia zagrożenia skażeniem radiacyjnym trafi do mieszkańców

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka jest już przygotowany, by w przypadku zagrożenia skażeniem radiacyjnym wydawać mieszkańcom tabletki zawierające jodek potasu. To ogólnopolska akcja w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Warto sprawdzić, gdzie będzie prowadzona dystrybucja.

Urząd Miasta Malborka przekazał, że w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu dotarły tabletki zawierające jodek potasu.

Tabletki są zmagazynowane w Urzędzie Miasta. Wyznaczyliśmy też miejsca do dystrybucji, czyli apteki. Myśleliśmy o szkołach, tylko że jest zawsze problem, że jak konieczność wystąpi w dni wolne, to jest trudniej uruchomić taki punkt niż aptekę – słyszymy od Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.

Tabletki z jodkiem potasu w Malborku. Dystrybucja w aptekach

W przypadku aptek, łatwiej też będzie zarejestrować fakt, że ktoś pobrał już tabletki dla siebie i rodziny, bo podczas odbioru trzeba będzie podać PESEL. Na tę chwilę Urząd Miasta w porozumieniu z wojewodą pomorskim wyznaczył sześć punktów w Malborku:

  • Apteka „Apteka w Kałdowie”, ul. Solskiego 1
  • Apteka „Centrum Zdrowia”, ul. Konopnickiej 10
  • Apteka „Melisa”, ul. Michałowskiego 23
  • Apteka „Gemini”, ul. Kotarbińskiego 10
  • Apteka „Apteka DOZ”, ul. Koszykowa 2 lok. 1
  • Apteka „Dr MAX”, ul. Kościuszki 16

Jak mówi włodarz, niewykluczone, że tych punktów może być więcej, by usprawnić dystrybucję. Liczy również, że znajdzie się prostsze rozwiązanie.

Wszystkie samorządy zwracają uwagę, by można było rozdysponować tabletki szybciej, czyli by można je było mieć w domu. Jeżeli wystąpi potrzeba, to będziemy mieli ponad 30 tys. ludzi, które przybędzie do tych miejsc. Dlatego pojawia się postulat, by można je było rozdać wcześniej mieszkańcom z odpowiednimi informacjami. Mamy dla każdego wydrukować ulotkę, która będzie dołączana do tabletek – mówi burmistrz Charzewski.

Akcja jak po Czarnobylu. Wtedy był płyn Lugola

Służby zapewniają, że podejmowane obecnie działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
- Jednocześnie informujemy, że obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. Dystrybucja tabletek ruszy po wydaniu stosownej decyzji przez ministra spraw wewnętrznych i administracji - tłumaczy Urząd Miasta w swoim komunikacie.
Zdaniem burmistrza, lepiej dmuchać na zimne.

Przygotowywać się na zagrożenie trzeba. Nie musi być to atak jądrowy, ale może być atak konwencjonalny na elektrownię jądrową. To tak, jakby się powtórzył Czarnobyl. Wówczas podawano płyn Lugola - przypomina Marek Charzewski.

Według specjalistów, tamte działania z 1986 r. były największą w historii medycyny akcją profilaktyczną dokonaną w tak krótkim czasie.

W ciągu zaledwie trzech dni 18,5 mln ludzi wypiło płyn Lugola, ponieważ akcją zostały objęte nie tylko dzieci – wspominał w wywiadzie dla „Polityki” prof. Zbigniew Jaworowski, nieżyjący już specjalista w dziedzinie skażeń promieniotwórczych, który o wybuchu w Czarnobylu dowiedział się z radia BBC.

Na czym polega profilaktyka jodowa?

Przyjęcie dystrybuowanej przez rząd tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się.

Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie, w ciągu 2 godzin, od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia – informuje Urząd Miasta Malborka.

Dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej. Noworodki, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dorośli powyżej 60 lat nie powinni przyjmować więcej niż jedną dawkę. Oto przewidywane wskazania:

  • dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2 tabletki
  • dzieci od 3 do 12 lat: 1 tabletka
  • dzieci od miesiąca do 3 lat: pół tabletki
  • noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: jedna czwarta tabletki
  • kobiety w ciąży: 2 tabletki, jest to dawka zapewniająca ochronę również dziecku
  • kobiety karmiące piersią: 2 tabletki.

Jak tłumaczą specjaliści, tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią, można rozkruszyć tabletki i rozprowadzić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut. Należy upewnić się, że tabletka jest całkowicie rozpuszczona przed podaniem jej dziecku.
To warto wiedzieć:

  • Przyjęcie większej niż podana powyżej dawki leku Jodek potasu nie zwiększa działania ochronnego.
  • Jeśli pacjent przyjmie za dużą dawkę leku Jodek potasu, może wystąpić zatrucie jodem z ciężkimi działaniami niepożądanymi, jak zaburzenia oddychania i zaburzenia serca.
  • W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Jodek potasu, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Więcej informacji na temat profilaktyki jodowej można znaleźć w ulotce.

Malbork. Jodek potasu jest już w Urzędzie Miasta. W razie wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto