Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kronika Szkoły Podstawowej nr 9 (odc. 3). Jubileusz 10-lecia i wizyta u ministra oświaty

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum Szkoły Podstawowej nr 9 w Malborku
To kolejny odcinek kronik Szkoły Podstawowej nr 9 w Malborku, do których mogliśmy zajrzeć dzięki uprzejmości dyrekcji. rok szkolny 1974/75 był ważny ze względu na 10 rocznicę powstania "dziewiątki". Z kolei w roku 1976/1977 na plan pierwszy wysunęła się wizyta w Warszawie u ministra oświaty i wychowania.

Już pisaliśmy wcześniej, że z kronik szkolnych sprzed 1990 roku, a zwłaszcza sprzed 1980 r. wyłania się inny świat. A księgi Szkoły Podstawowej nr 9 są tego przykładem. Jeszcze jesteśmy w latach 70. XX wieku.

Z kronik „dziewiątki” dowiadujemy się m.in., że 1975 r. dla uczczenia 30 rocznicy PRL odbył się XIV Rajd Ziemi Malborskiej. To był czas okrągłych rocznic. Dlatego też do Malborka przyjechała ze Związku Radzieckiego Nina Charłamowa. M.in. wzięła udział w uroczystej akademii w SP 9.

Nina Charłamowa wspomina swego syna, który poległ w momencie wyzwalania Malborka - brzmi podpis w kronice.

Głowa Lenina nad uczestnikami spotkań w Domu Partii

Socjalizm był wtedy wszechobecną doktryną, o czym non stop przypominała prasa. W archiwum „dziewiątki” znajduje się ciekawy wycinek o rozpoczęciu kolejnego roku szkoleniowego malborskiej organizacji partyjnej. Uroczystość odbyła się w Domu Partii, czyli budynku, w którym dzisiaj mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna. Na jednym ze zdjęć w galerii powyżej można dojrzeć posąg Lenina.

32 towarzyszy uhonorowano dyplomami uznania przyznanymi przez KW PZPR za ofiarny i zaangażowany udział w upowszechnianiu teorii marksistowsko-leninowskiej i popularyzację polityki PZPR. Wykład inauguracyjny nt. „Problemy budowy rozwiniętego społeczeństwa socjalistycznego” wygłosił sekretarz KP Leszek Witkiewicz” - informowała prasa.

Autor podawał, że przykładowo „w środowisku PGR towarzysze studiować będą >>Wybrane problemy wiedzy o partii<<. >>Wybrane problemy moralności socjalistycznej<< będą przedmiotem zajęć 12 zespołów w zakładach pracy. Zagadnienia związane z KPZR i ZSRR przerabiać będzie 12 zespołów, zaś >>Wybrane problemy ekonomiki politycznej socjalizmu<< - 15 zespołów”.

MO była blisko, więc korzystała z uprzejmości szkoły

Starsi mieszkańcy Malborka i miłośnicy historii Malborka dobrze wiedzą, że nieopodal, bo na ulicy Kościuszki znajdowała się komenda Milicji Obywatelskiej (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się parking przy Muzeum Miasta Malborka). Z kronik SP 9 dowiadujemy się, że milicjanci współpracowali ze szkołą.

Dość długo już utrzymujemy kontakt z miejscową Komendą MO. Wzajemnie służymy sobie pomocą. Funkcjonariusze MO korzystają z naszej sali gimnastycznej oraz innych potrzebnych im pomieszczeń. W dniu 2 marca 1975 r. dyrekcja szkoły oddała w ręce funkcjonariuszy niemal cały obiekt szkolny celem przeprowadzenia ćwiczeń rezerwy MSW.

Z okazji 30-lecia PRL w maju w szkole została otwarta Izba Pamięci Narodowej jako część powiatowych obchodów. W tym samym miesiącu „dziewiątka” uroczyście świętowała 10-lecie. Z tej okazji otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej nadany przez ministra oświaty i wychowania.

Delegacja Malborka u ministra, który dopiero co wrócił z Francji

Właśnie wizyta w tym ministerstwie była wydarzeniem roku szkolnego 1976/77. Delegacja z Malborka liczyła 49 osób, w większości pracowników szkoły, a w jej składzie znalazł się też m.in. członek Komitetu Miejskiego PZPR, czy dowódca jednostki wojskowej mjr Bogusław Kaczor. Wizyta w resorcie została w szkolnej kronice opisana z detalami. Było to 12 lutego 1977 roku o godz. 15:

Nastrój oczekiwania. Wchodzi minister Jerzy Kuberski. Serdecznie wita, pozdrawia i zaprasza do sali konferencyjnej. Uśmiech na twarzy Ministra powoduje, że napięcie znika i wytwarza się serdeczna atmosfera.

Dyrektor szkoły przekazał wykonaną specjalnie na tę okazję kronikę szkoły i opowiedział o pracy „dziewiątki”, jej sukcesach, problemach. Inspektor oświaty i wychowania mgr A. Milanowski w imieniu władz miejskich przekazał medale 700-lecia Malborka.

Minister „z pasją i niecodziennym darem nawiązywania kontaktu ze słuchaczami mówił: o węzłowych problemach oświaty w kraju, o sprawach nauczycieli, uczniów, rodziców, o nowych programach nauczania, o wysiłku państwa w związku z wprowadzaniem nowej reformy systemu oświaty.” Powiało też „wielkim światem”, bo z kroniki można się dowiedzieć, że minister „przekazał swoje refleksje z pobytu we Francji (wrócił przed godziną)”.

Pomóżcie odtworzyć archiwum z lat 90. XX wieku

Dziękujemy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 9 za możliwość zajrzenia do "dziewiątkowego" archiwum. Przypominamy też prośbę Adama Liszewskiego, nauczyciela z biblioteki SP 9. Niestety, z powodu zalania archiwum swego czasu bezpowrotnie zniszczone zostały kroniki z lat 1993-2000. Trwa próba odtworzenia tamtego zasobu, ale bez absolwentów i byłych pracowników będzie to praktycznie niemożliwe. Stąd prośba o przekazywanie (mogą być duplikaty, skany) zdjęć z tamtego okresu, a także informacji o szkolnych wydarzeniach.

Kronika Szkoły Podstawowej nr 9 w Malborku (odc. 1). W szkol...

Malbork. Kronika Szkoły Podstawowej nr 9 (odc. 2). Na przeło...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto