Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kroniki ZSP 4 Malbork, czyli wtedy jeszcze ZSZ im. Janka Krasickiego (odc. 4). To wtedy rozpoczęła się budowa nowej siedziby

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
zasoby ZSP 4 Malbork/repr. Radosław Konczyński
W tym odcinku kronik Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku cofamy się do lat 1980-1983. Największym wydarzeniem tamtego okresu było rozpoczęcie budowy nowej siedziby szkoły w miejscu, w którym działa do dziś, czyli przy pl. Narutowicza. Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji ZSP 4.

Przy końcu roku szkolnego 1981/82 można znaleźć w kronice ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych im. Janka Krasickiego w Malborku notkę z "Wiadomości Elbląskich". Gazeta opublikowała zapowiedź dużej inwestycji, oczekiwanej ponoć od lat 60. XX wieku. Co ciekawe, autor nie pozostawił suchej nitki na lokalnym systemie organizacji oświaty.

- Malborskie szkolnictwo zawodowe już od dawna boryka się z brakiem bazy lokalowej. W miarę wzrostu liczby mieszkańców i rozwoju tego typu placówek trudności te ustawicznie się pogłębiają. Zaciążyła na tym krótkowzroczna polityka ówczesnych władz administracyjnych i oświatowych, która doprowadziła do tego, że w minionych 37 latach nie wybudowano w mieście ani jednej szkoły ponadpodstawowej. Przeciwnie, za zgodą tychże władz w kilka lat po wojnie rozebrano przy ul. Solnej gmach szkoły zawodowej, który przy niewielkim nakładzie pracy i skromnych środkach finansowych można było wówczas odbudować. Skutek tej nieprzemyślanej decyzji jest taki, że młodzież szkół zawodowych nie ma się gdzie uczyć, a nauczyciele pracują w warunkach, które są zaprzeczeniem współczesnej szkoły - pisały w połowie 1982 roku "Wiadomości Elbląskie".

Jako przykład "najbardziej tragicznej sytuacji" gazeta podała ZSZ im. J. Krasickiego w Malborku, gdzie od września 1981 r. wyłączono z użytku dwie górne kondygnacje. Powołując się na ekspertyzy budowlane, "WE" pisały o "grożącym niebezpieczeństwie spowodowanym niszczącym działaniem grzyba domowego i dekapitalizacją budynku, zbudowanego w roku 1853."

Budynek nie nadaje się do dalszego użytkowania do celów szkolnych. Ze wstępnych obliczeń wynika, że prace remontowo-rewaloryzacyjne szkoły, będącej obiektem zabytkowym, trwałyby bardzo długo, być może dłużej niż budowa nowego gmachu i pochłonęłyby ponad 30 mln zł - czytamy w artykule opublikowanym w "WE".

Od września 1981 r. większość uczniów została przeniesiona do warsztatów szkolnych przy ówczesnej ul. Karola Marksa (obecnie de Gaulle'a), w których część pomieszczeń przeznaczono na klasy lekcyjne. Zajęcia w ZSZ odbywały się na dwie zmiany, nauka trwała nawet do godz. 20.
Zapadła więc decyzja, by zbudować nową szkołę.

- Odpowiedzialnym zaś za wszelkie czynności związane z dokumentacją został z upoważnienia dyr. szkoły mgr Ireneusz Skrobisz. On to przy akceptacji Wojewódzkiej Komisji Planowania przy UW w Elblągu i współudziale Rejonowej Dyrekcji Rozbudowy Miasta i Obszarów Wiejskich w Malborku powierzył wykonanie dokumentacji technicznej Biuru Projektów Budownictwa Komunalnego w Elblągu. Koncepcja inwestycji wykonana przez mgr. inż. arch. Wiesława Ziemblę została zatwierdzona przez zespół opiniujący i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu - informowały "WE".

Po szerokiej i wnikliwej konsultacji społecznej, dzięki ustawicznym wysiłkom Kuratorium Oświaty i Wychowania, interwencji radnych MRN i WRN, a szczególnie przychylnemu stosunkowi wojewody elbląskiego płk. dr. Ryszarda Urlińskiego inwestycja została uznana za priorytetową i ujęta w planie na rok 1982. Zapewniono wykonawstwo i środki na realizację tego bardzo ważnego dla środowiska malborskiego zadania - czytamy w tej samej notce prasowej.

Prace na budowie rozpoczęły się jeszcze w 1982 roku, a 16 marca 1983 r. odbyła się duża uroczystość – wmurowanie aktu erekcyjnego z udziałem uczniów, nauczycieli, władz partyjnych, miejskich, wojewódzkich i oświatowych, mieszkańców, pocztów sztandarowych, orkiestry wojskowej, pracowników PBRol. Malbork realizujących inwestycję. Treść aktu erekcyjnego odczytała Ewa Dyk, uczennica klasy IV liceum elektrycznego.

W galerii powyżej publikujemy też zdjęcia z innych wydarzeń w ZSZ im. Krasickiego w latach szkolnych: 1980/81, 1981/82 i 1982/83. Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku. Ciąg dalszy nastąpi.

Malbork. Kronika ZSP 4, czyli dawnego ZSZ im. Janka Krasicki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto