Malbork. Kroniki ZSP 4, czyli wtedy wciąż ZSZ im. Janka Krasickiego [odc. 8]. Początek lat 90. w "szkole fachowców"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
zasoby ZSP 4 Malbork/repr. Radosław Konczyński
Udostępnij:
W tym odcinku kronik Zespołu Szkół Zawodowych im. Janka Krasickiego w Malborku pokazujemy, co działo się w roku szkolnym 1990/91 oraz 1991/92.

Dziś wszyscy mówią o rosnącej inflacji. Na przełomie lat. 80. i 90. ubiegłego wieku ten problem dotknął też ZSZ, co bardzo uwidoczniło się podczas remontu internatu przy ul. Mazurów, z którego mogło korzystać ok. 100 uczniów. Gdy prace zaczynały się w 1987 r., ich koszt był planowany na 30 mln złotych, a gdy remont kończył się w 1990 roku, wszystko zamknęło się kwotą... 267 mln zł.

Wzrost kosztów wynikł przede wszystkim z dużej inflacji, wzrostu kosztów materiałów, wzrostu kosztów robocizny, ale także z trudności w pozyskaniu niezbędnych materiałów budwlanych i instalatorskich. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż dzięki operatywności dyrekcji szkoły i kierownictwa internatu pozyskano wiele urządzeń i materiałów, których nie można było osiągnąć w normalnej sprzedaży. Taki stan rzeczy spowodował wyższy standard w zakresie wyposażenia internatu – czytamy w szkolnej kronice.

Młodzież ZSZ z inicjatywy nauczycieli angażowała się w przedsięwzięcia dobroczynne. A to jeden z przykładów. Na początku roku szkolnego 1990/91 do szkoły dotarły podziękowania od Rady Obywatelskiej Budowy Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Matki-Polki za przyczynienie się do powstania klinki przez przekazanie 20 000 zł.
Dar Wasz traktujemy jako ważne społeczne poparcie idei trwałego upamiętnienia historycznej postaci Polskiej Matki” - napisał Józef Niewiadomski, sekretarz generalny rady.

22 maja 1991 roku w „Głosie Wybrzeża”, dawniej organ prasowy Komitetu Wojewódzkiego PZPR, a tu już jako „gazeta prywatna”, w swoim wydaniu elbląskim (do kupienia za 500 zł), pisał o ZSZ jako szkole fachowców. Autor przypomniał, że „w szkole działa siedem różnych placówek:

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa – kształci: mechaników maszyn i urządzeń przemysłowych, tokarzy, frezerów, elektromechaników, elektromwonterów i od września 1991 r. operatorów obrabiarek skrawających;
  • Liceum Zawodowe – przygotowuje mechaników obróbki skrawaniem i elektromechaników urządzeń przemysłowych;
  • Technikum Mechaniczne kształci specjalistów obróbki skrawaniem;
  • Technikum Elektryczne – specjalistów w dziedzinie elektrycznej i elektronicznej automatyki przemysłowej.
  • Technikum Młodzieżowe (dzienne) przygotowuje specjalistów w zakresie obróbki skrawaniem i elektromechaniki ogólnej;
  • w podobnych zawodach szkoli Technikum Mechaniczno-Elektryczne dla pracujących

Dla kandydatów do wszystkich szkół średnich ZSZ przygotowuje egzaminy wstępne z języka polskiego, matematyki i fizyki – w dniach 24-27 czerwca br.”

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku. Ciąg dalszy nastąpi.

Malbork. Kroniki dawnego ZSZ im. Janka Krasickiego, dziś ZSP...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie