Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Mieszkania komunalne i najem socjalny. Wkrótce radni ustalą nowe zasady. Kto będzie mógł starać się o klucze?

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Po 19 latach obowiązywania zasad wynajmowania mieszkań komunalnych i socjalnych w Malborku jest propozycja zmiany. Nowe regulacje przewidują m.in. weryfikację dochodów lokatorów w trakcie obowiązywania umowy najmu. Obecnie te dane nie są sprawdzane. Co jeszcze znajdzie się w nowej uchwale Rady Miasta?

Projekt uchwały zawierającej „Zasady i tryb wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Malbork” trafi na najbliższą sesję Rady Miasta Malborka.

Znajdują się tam niewielkie zmiany w porównaniu z zasadami, które obowiązują obecnie. Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów wymogła na nas wypracowanie nowych zasad – tłumaczy Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Gdy już wejdą w życie, zastąpią zasady uchwalone 19 lat temu, w marcu 2002 r.

Mieszkania komunalne. Kto może starać się o klucze?

Mieszkania komunalne nie są wynajmowane każdemu, kto się po nie zgłosi. Przede wszystkim, trzeba spełniać kryterium dochodowe. Chodzi o średni miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego w ciągu trzech miesięcy poprzedzającego datę złożenia wniosku. Nie może on przekroczyć:

  • 180 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 130 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

Od 1 marca 2021 r. minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto.

Ale to nie koniec, bo trzeba także być nieprzerwanie zameldowanym w mieście przez co najmniej 3 lata, nim złoży się wniosek na mieszkanie. Chyba że Malbork stał się centrum życiowym przez co najmniej 5 lat, nim rozpocznie się starania o lokum. Skoro nie było potwierdzone meldunkiem, to trzeba to udokumentować np. zaświadczeniem od pracodawcy czy instytucji.

To podstawowe reguły, w projekcie uchwały opisane są bowiem także wyjątkowe sytuacje, które uprawniają do ubiegania się o mieszkanie komunalne.

Najem socjalny. Dach nad głową dla najsłabszych

Inna kategoria to lokale typu socjalnego. Znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów opisuje już nie lokale socjalne, ale umowy najmu socjalnego lokali. Jaka jest różnica? Zasadnicza. Miasto nie będzie musiało już wydzielać z zasobu mieszkaniowego lokali socjalnych. To może zmniejszyć problemy związane z niedoborem takich mieszkań. Osoby żyjące na pograniczu minimum socjalnego mogą taniej wynajmować każde inne lokum od miasta.

Malborczycy w potrzebie muszą jednak przedstawić, jaki jest średni miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego w ciągu kwartału poprzedzającego złożenie wniosku. Nie może przekraczać 100 proc. najniższej emerytury w przypadku jednoosobowego gospodarstwa, a 75 proc. w gospodarstwie wieloosobowym.
Identycznie jak w przypadku mieszkań komunalnych, trzeba mieszkać w Malborku od 5 lat lub być tu zameldowanym przez ostatnie trzy lata
Umowa najmu socjalnego lokalu ma być zawierana na czas oznaczony do 2 lat.

Komisja mieszkaniowa. Ważna instancja dla oczekujących

Społeczna Komisja Mieszkaniowa, którą zgodnie z uchwałą powołuje burmistrz, jest dla niego organem opiniodawczym w sprawach lokalowych. W jej skład wchodzą radni, a także przedstawiciele Urzędu Miasta, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

To nie jest najprostsze zadanie do wykonania. Na papierze członkowie zajmują się opiniowaniem list oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne. W praktyce oznacza to niekończące zapoznawanie się z wieloma trudnymi sytuacjami, skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, biedą i rozpaczliwymi prośbami o pomoc.

Listy oczekujących na miejskie mieszkania aktualizowane będą raz do roku.

Dochody lokatorów pod lupą

Jak czytamy w projekcie uchwały, miejskie mieszkania mają zapewniać dach nad głową malborczykom, „a w szczególności (mają służyć - red.) do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach”.

Dlatego raz na 2,5 roku możliwe będzie sprawdzenie dochodów najemców, by ustalić, czy nie przekraczają ustalonego kryterium dochodowego. Nie będzie to jednak dotyczyło najmu lokali socjalnych.

Projekt uchwały reguluje także inne kwestie, choćby:

  • warunki, jakie musi spełniać lokal wskazywany dla osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności;
  • kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m kw.;
  • postępowanie w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy.

Kto chciałby zapoznać się z pełną treścią nowych zasad, może to zrobić TUTAJ.

Dyskusja i głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta, która została zwołana na 25 marca.

Malbork. Mieszkania komunalne w Śródmieściu wystawiane na sp...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto