Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malbork. Na lodowisku trwa przebudowa systemu mrożenia. To część większej modernizacji obiektu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W hali przy ulicy Mickiewicza w Malborku trwa modernizacja lodowiska za blisko 1,2 mln zł. Unowocześniany jest system mrożenia lodu na już powiększonej powierzchni, jaką będzie zajmowała w sezonie zimowym tafla lodu, a w pozostałych okresach roku - rolkowisko, na którym pojawi się nowa specjalistyczna mata.

Na nowy system chłodzenia, który znacznie usprawni mrożenie na sezon zimowy, a potem rozmrażanie, miejski obiekt przy ul. Mickiewicza czekał już dość długo. Poprzednia technologia była przestarzała. Nowoczesna wersja będzie wykonana - a właściwie już to się dzieje - na posadzce.

Na istniejącą płytę betonową położone już zostały liczne rurki nowego systemu chłodniczego. Jak czytamy w dokumentacji inwestycji, przestrzenie pomiędzy rurkami zostały wypełnione klejoną, specjalnie dobraną mieszanką kruszywa kwarcowego z dodatkami poprawiającymi przewodność chłodniczą. W hali czuć też zapach żywicy poliuretanowej użytej do montażu orurowania. Na rurki kładziona jest sprasowana geowłóknina, a na nią znowu mieszanka z kruszywa. System orurowania będzie połączony z agregatem chłodniczym wyprowadzonym na zewnątrz hali.

- Dzięki nowemu systemowi mrożenia sezon na lodowisku będzie mógł rozpoczynać się wcześniej niż do tej pory – wyjaśnia Piotr Sadowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malborku. - Na wykonanie wszystkich prac firma ma czas do sierpnia, natomiast może w środku uda się je skończyć do połowy czerwca, żeby mogło zacząć działać rolkowisko.

No właśnie, jak mieszkańcy dobrze wiedzą, hala ma dwie funkcje. Zwykle w połowie listopada ruszało lodowisko, na którym sezon kończył się w marcu. Po rozmrożeniu tafli rozkładana była nawierzchnia do jazdy na rolkach. Teraz też tak będzie.
Warto jednak wiedzieć, że na całą nową nawierzchnię z „zatopionymi” w niej rurkami zostanie ułożona także nowa, modularna nawierzchnia polipropylenowa boiska multisportowego. Modularna, bo będzie można ją spokojnie poskładać z części i sprawnie rozebrać przed sezonowym zimowym. A boisko multisportowe, bo choć podstawową funkcją będzie hokej inline i jazda na łyżworolkach, to możliwa jest na nim gra w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę, badmintona, tenisa oraz prowadzenie zajęć dla osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach.

Po modernizacji boisko i lodowisko będą miały długość 50 metrów i szerokość 24 m. Obecnie jest to 40 na 20 m. Dodatkową szerokość udało się uzyskać dzięki temu, że w obecnym pasażu między ścianą hali namiotowej a kortami tenisowymi powstanie przestrzeń dla drużyn czy po prostu dla osób wchodzących na rolkowisko i lodowisko. Jeżeli chodzi o długość, trzeba było dołożyć dwa przęsła hali i wykonać posadzkę. W nowe miejsce trzeba też było przenieść wspomniany agregat i wyprowadzić na zewnątrz oraz zbudować garaż dla maszyny do czyszczenia lodu.

Prace związane z wydłużeniem hali namiotowej odbyły się w poprzednim etapie, natomiast obecny, dotyczący systemu mrożenia, montażu maty, także nowych band i poszerzenia obiektu - to koszt 1 199 250 zł. Wykonuje firma Gamak sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez OSiR.

Malbork. Rozbudowa lodowiska i dmuchany park wodny na kąpiel...

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto