Malbork. Patronat Najświętszej Marii Panny nad miastem musi uznać Stolica Apostolska. Burmistrz napisał w tej sprawie do biskupa

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Burmistrz Malborka przekazał biskupowi elbląskiemu prośbę o rozpoczęcie działań, które doprowadzą do oficjalnego uznania Najświętszej Marii Panny patronką miasta przez Stolicę Apostolską. To skutek uchwały podjętej w październiku przez malborskich radnych.

Czy Najświętsza Maria Panna zostanie patronką Malborka, tego na razie nie wiadomo. Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie. Jej realizację radni powierzyli burmistrzowi Markowi Charzewskiemu, który przekazał już ks. Jackowi Jezierskiemu, biskupowi elbląskiemu, list z prośbą o rozpoczęcie działań zmierzających do wydania decyzji przez Stolicę Apostolską.

Z punktu widzenia prawa wewnętrznego Kościoła katolickiego patrona miasta (powiatu) w sensie ścisłym wybiera „duchowieństwo i lud” danej miejscowości. Wybór ten wymaga zatwierdzenia przez właściwego miejscowo ordynariusza, a z kolei ów wybór i zatwierdzenie do pełnej skuteczności potrzebują potwierdzenia przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – tłumaczy dr Grzegorz Maroń z Uniwersytetu Rzeszowskiego w „Odwołaniach do Maryi w prawie polskim”.

Malborski włodarz, zwracając się do biskupa, zaznaczył, że radni podejmując uchwałę w sprawie ustanowienia Marii patronką kierowali się wolą grupy malborczyków.
- W spontanicznej akcji poparcia w krótkim czasie, mimo pandemii, mieszkańcy Malborka zebrali prawie trzy tysiące podpisów pod wnioskiem o ustanowienie patronatu – napisał Marek Charzewski w liście do ordynariusza elbląskiego.

Choć temat cały czas budzi emocje, to w Polsce wiele miast wybrało Marię na opiekunkę i wspomożycielkę. I tak:

  • Borkowi Wielkopolskiemu patronuje Matka Boża Pocieszenia,
  • Gorlicom – Matka Boża Niepokalana z Gorlickiej Bazyliki,
  • Jaworznu i Mielcowi – Matka Boża Nieustającej Pomocy,
  • Kościerzynie – Matka Boża Kościerska Królowa Rodzin,
  • Krosnu – Matka Boża Murkowa Obrończyni Wiary,
  • Piekarom Śląskim – Najświętsza Maryja Panna Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej,
  • Piotrkowowi Trybunalskiemu – Matka Boska Piotrkowska,
  • Rzeszowowi – Matka Boża Rzeszowska,
  • Stęszewu – Najświętsza Maryja Panna,
  • Wałbrzychowi – Matka Boża Bolesna.

Także dwa powiaty obrały Marię za patronkę. Powiatowi kłodzkiemu patronuje Matka Boża Wambierzycka
– Królowa Rodzin, a powiatowi wejherowskiemu - Matka Boża Wejherowska.

Również w przypadku Malborka inicjatorzy powołują się na kult maryjny, który w mieście ma swoją wielowiekową tradycję. Według niemieckiego teologa, dr. Rainera Zachariasa, wszystko zaczęło się na początku XIII wieku, gdy przy przeprawie rzecznej przez rzekę Nogat umieszczony został obraz Matki Bożej. A w 1340 r., wraz z rozbudową klasztoru na Zamku Wysokim, w zewnętrznej blendzie chóru głównego kościoła zamkowego umieszczono ośmiometrową rzeźbę przedstawiającą Marię z Dzieciątkiem w otoczeniu 127 gwiazd na nieboskłonie.

Równocześnie z budową klasztoru-zamku powstawało miasto, które przyjęło nazwę Marienburg, Maryi Gród, a figura spogląda na miasto i otacza swoją opieką jego mieszkańców – tłumaczy biskupowi Marek Charzewski.

O przywiązaniu do Marii świadczy także powojenna historia. Wraz z przybyciem w 1945 r. na ziemię malborską pierwszych transportów Polaków, głównie ze wschodnich obszarów II Rzeczpospolitej, utrwalił się kult maryjny. Jego przejawem było przyjęcie patronatu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w jedynej czynnej świątyni przy ul. Słowackiego.

Do dzisiaj w każdą środę odprawiane jest nabożeństwo gromadzące wiernych przed jej obrazem. Z kolei w kościele św. Jana Chrzciciela w każdy czwartek wierni uczestniczą w nabożeństwie do Matki Boskiej Malborskiej – podkreśla w liście do elbląskiego ordynariusza burmistrz Charzewski.

To wszystko, a także fakt, że po latach starań, za sprawą Fundacji Mater Dei, udało się w 2016 roku zrekonstruować monumentalną postać Marii z Dzieciątkiem w zamkowym kościele, ma świadczyć o przywiązaniu mieszkańców do tej postaci.

Oficjalne potwierdzenie patronatu Najświętszej Marii Panny dla mieszkańców będzie miało ogromne znaczenie i będzie wsparciem w podtrzymywaniu wartości chrześcijańskich w naszym mieście – podsumowuje Marek Charzewski.

Czy tak się stanie i kiedy to może nastąpić, trudno powiedzieć. W magistracie radzą uzbrojenie się w cierpliwość.

Malbork. Madonna wróciła na swoje miejsce w zamku pięć lat t...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
i co ???

lepiej !!!!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie