Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek Najświętsza Maria Panna zostanie oficjalną patronką Malborka. W planie ogłoszenie watykańskiego dekretu i msza za miasto

Anna Szade
Anna Szade
W Malborku obecnie najbardziej znanym przedstawieniem maryjnym jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z niszy zamkowego kościoła
W Malborku obecnie najbardziej znanym przedstawieniem maryjnym jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z niszy zamkowego kościoła Radosław Konczyński
Malbork przygotowuje się do uroczystości ogłoszenie watykańskiego dekretu potwierdzającego patronat Najświętszej Marii Panny nad miastem, które odbędą się w piątek (8 grudnia). To nie jest odosobniony przypadek. Niedawno Watykan potwierdził patronat św. Izydora Oracza nad doradcami rolniczymi w Polsce.

Najświętsza Maria Panna Patronką Malborka. Uroczystości w piątek

Malbork od wieków nazywany jest grodem Maryi. Teraz oficjalnie obejmuje patronat nad miastem.

Trzeba pamiętać, że Maryja jest od 750 lat związana z tym terenem. Jeszcze zanim przyszedł zakon krzyżacki, była kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Malborskiej – przypomina Kazimierz Pietkiewicz, malborski radny, który trzy lata temu zainicjował proces ustanowienia patronki.

W piątek (8 grudnia) o godz. 10.30 w sali narad malborskiego magistratu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której zaplanowano ogłoszenie dekretu Stolicy Apostolskiej o uznaniu Najświętszej Marii Panny patronką Malborka. Tuż po tym wydarzeniu, o godz. 12, w kościele parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zaplanowana jest msza święta za miasto, która będzie odprawiona pod przewodnictwem ks. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego.

W parafiach do udziału w uroczystościach zachęcali księża.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny nasze miasto czeka ważne, historyczne wydarzenie. Tego dnia w Malborku biskup elbląski ogłosi oficjalnie decyzję Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu Matki Bożej Patronką Miasta Malborka. Zapraszamy na sprawowaną przez biskupów mszę świętą za nasze miasto i jego mieszkańców. Bądźmy świadkami tego historycznego dla Malborka wydarzenia – słyszeli uczestnicy niedzielnych mszy świętych w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej na Osiedlu Południe.

Podobne zaproszenie kierowali do parafian duchowni z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, która będzie gospodarzem tej wspólnej modlitwy.

- Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich mieszkańców Malborka – zachęca Kazimierz Pietkiewicz.

Kto chciał patronatu? Malbork nie jest odosobniony

Na forach internetowych malborczycy wciąż dyskutują nad tą inicjatywą. Ale to właśnie mieszkańcy poparli pomysł radnego. Mimo pandemii, w krótkim czasie w parafiach zebrano blisko 3000 podpisów.

To autentyczna potrzeba tych ludzi, by wobec zagrożeń Najświętsza Maria Panna miała nas w swojej opiece – podkreśla Kazimierz Pietkiewicz.

Choć w proces związany z ustanowieniem patronatu Marii zaangażowana była Rada Miasta, która przyjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie, to sprawowanie tej opieki nie przekłada się na żadne koszty po stronie miasta. To symbol, ważny zwłaszcza dla wiernych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najświętsza Maria Panna zostanie patronką miasta? Większość radnych powiedziała "Tak"

Maria Panna patronką Malborka

Wciąż wielu jest krytyków tego pomysłu, którzy uważają, że w XXI wieku nie trzeba aż tak eksponować swojej wiary. Ale, jak się okazuje, dla wielu osób to ważne. Co ciekawe, ośrodki doradztwa rolniczego z całego kraju pochwaliły się w ostatnich dniach, że otrzymały potwierdzenie z Watykanu w sprawie zatwierdzenia wyboru św. Izydora Oracza na patrona doradców rolniczych w Polsce. Decyzja zapadła pod koniec jubileuszowego roku, bo w 2023 r. przypada 100-lecie doradztwa rolniczego na ziemiach polskich.

Św. Izydor Oracz jest patronem rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami. Dzień św. Izydora obchodzony jest 15 maja.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto