Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Program obchodów 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

rk
Fot. R. Konczyński
1 sierpnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W Malborku o godz. 17 zawyją syreny, odbędzie się inscenizacja historyczna przy Sklepach Cynamonowych i uroczystość złożenia kwiatów na Skwerze Żołnierzy Wyklętych.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Malborku

Godz. 17 – inscenizacja historyczna pt. „W IMIENIU POLSKI WALCZĄCEJ...”, której realizatorami są Jazz Club Spiżarnia oraz Sklepy Cynamonowe w Malborku, a która odbędzie się na ul. Piastowskiej (obok kas Muzeum Zamkowego);

Ok. godz. 17.30 – bezpośrednio po inscenizacji przejście na Skwer Żołnierzy Wyklętych, gdzie nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej oraz pod kamieniem poświęconym pamięci żołnierzy wyklętych.

Urząd Miasta Malborka informuje, że mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym w związku z organizacją Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Podczas przygotowań do uroczystości, w trakcie jej trwania oraz przemarszu, od godz. 12 do 18 czasowo zostanie wyłączony ruch kołowy:

1) od 12.00 do 17.30 na fragmencie ul. Piastowskiej równoległym do łuku przy kasach Muzeum Zamkowego – ruch kołowy będzie odbywał się po łuku,

2) od 17.25 do 17.35 na ul. Sierakowskich,

3) od 17.30 do 18.00 na ul. Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Sierakowskich do Ronda Solidarności (bez ronda).

Historia

Powstanie Warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) było wystąpieniem zbrojnym zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza" przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz uzależnionych od Związku Sowieckiego, zainstalowanych w Lublinie jako Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Wystąpienie w Warszawie miało także zanegować ustalony jeszcze przez aliantów na konferencji teherańskiej pod koniec 1943 nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej, zgodnie z którym USA i Wielka Brytania zgadzały się na prowadzoną przez Józefa Stalina politykę faktów dokonanych na ziemiach polskich.
Wobec sprzyjającej sytuacji na froncie polscy dowódcy przewidywali, iż powstanie powinno trwać zaledwie kilka dni, zaś w rzeczywistości jego walki trwały 63 dni. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar wśród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.
Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.


Zobacz: Inscenizacja Oblężenia Malborka 2018 (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto