Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Przemyt narkotyków i telefonów do więzienia zakończył się niepowodzeniem. Nie z funkcjonariuszami SW takie „numery”

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Narkotyki i telefony komórkowe miał dostać jeden z osadzonych z malborskiego więzienia. Funkcjonariusze tej jednostki, obecnie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Sztumie, udaremnili próbę przemytu. Sprawą już zajmuje się policja.

Walka z procederem przemytu i handlu narkotykami jest jednym z ważniejszych zadań Służby Więziennej. Dlaczego?

- Możliwość dostępu osadzonych do narkotyków wpływa bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych oraz skuteczność zwalczania przejawów narkomanii i handlu narkotykami wśród osadzonych. Mając to na uwadze, zwalczanie zjawiska przemytu stanowi ciągłe zadanie Służby Więziennej, a efektywność działań podejmowanych w tym zakresie zależy w dużej mierze od zaangażowania funkcjonariuszy i ich umiejętności, które są na bardzo wysokim poziomie - zapewnia por. Sławomir Sidorowicz, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Sztumie i Oddziału Zewnętrznego w Malborku.

Załogi jednostek penitencjarnych muszą być bardzo czujne. Życie pokazuje bowiem, że pomysłowość osadzonych i osób, które na wolności z nimi współpracują, praktycznie nie zna granic. Przykładem jest sytuacja z Oddziału Zewnętrznego w Malborku. We wtorek (8 lutego) podczas kontroli paczki „odzieżowej” adresowanej do osadzonego funkcjonariusze ujawnili ukryte w antyperspirantach dwa telefony komórkowe, dwie karty sim, dwa adaptery do kart sim, dwa małe śrubokręty, a także 63 tabletki o wadze 10 gramów oraz proszek koloru białego o wadze ponad 6 gramów.

Nadawca paczki był dość naiwny, sądząc, że przemyt zakończy się sukcesem.

Funkcjonariusze Służby Więziennej są systematycznie szkoleni z zakresu przeciwdziałania przenikaniu na teren jednostek przedmiotów i substancji niedozwolonych. Pierwszą linię stanowią tu funkcjonariusze działu ochrony, którzy za pomocą urządzeń technicznych kontrolują przedmioty dostarczane osadzonym – wyjaśnia por. Sławomir Sidorowicz.

Badania tabletek i proszku wykazały obecność pochodnych amfetaminy. Służba Więzienna znalezione substancje zabezpieczyła i przekazała malborskiej policji, która będzie prowadziła dalsze postępowanie. Także dyrektor więzienia wszczął czynności wyjaśniające, którym celem jest ustalenie okoliczności i przebiegu zdarzenia.

Przypomnijmy, że pomimo reorganizacji, do której doszło w polskim więziennictwie z dniem 1 grudnia 2021 r., jednostka w Malborku funkcjonuje tak, jak wcześniej. Tyle że już nie jako samodzielny zakład karny, tylko Oddział Wewnętrzny w Malborku podległy ZK w Sztumie.

Malbork. Więzienie stało się oddziałem Zakładu Karnego w Szt...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto