Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Raport o stanie miasta zdecyduje o przyszłości włodarza. Wkrótce debata radnych, w której mogą wziąć udział mieszkańcy

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
To drugi rok, gdy radni udzielać będą burmistrzowi wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta. Ustawowe prawo do wzięcia udziału w tej dyskusji mają mieszkańcy. Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta, zachęca malborczyków do wyrażenia swojej opinii. Sesja, w której porządku obrad znalazło się omówienie dokumentu, zaplanowana jest na 27 sierpnia 2020 r. na godz. 9. Tego dnia... ważyć się będzie los malborskiego włodarza.

Raport o stanie miasta jest nowością, burmistrz Malborka przedstawi go po raz drugi w tej kadencji. To roczne podsumowanie realizacji polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.

- 27 września o godzinie 9 odbędzie się absolutoryjna sesja Rady Miasta Malborka, na której również odbędzie się debata nad raportem o stanie miasta – poinformował nas Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta Malborka.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że każdy mieszkaniec może zabrać głos w sprawie raportu o stanie miasta za 2019 r. Musi tylko spełnić jeden warunek: poinformować pisemnie przewodniczącego Rady Miasta o swoim planie najpóźniej w dniu poprzedzającym sesję, czyli w przypadku Malborka jest na to czas do 26 sierpnia. Zgłoszenie, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, musi być poparte podpisami co najmniej 50 osób. W tym wyjątkowym roku, gdy panuje epidemia koronawirusa, trzeba również pamiętać o rygorze sanitarnym.

Jak najbardziej zachęcam do wzięcia udziału w debacie nad raportem. To forma partycypacji społecznej – zaprasza malborczyków Paweł Dziwosz.

Raport o stanie miasta za 2019 r. dostępny jest na stronie internetowej bip.malbork.pl w zakładce "Raport o stanie gminy".

Co ważne, po zakończeniu dyskusji nad dokumentem Rada Miasta będzie głosować nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania. Tę uchwałę radni podejmują bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Jeśli tylu radnych nie podniesie rąk w głosowaniu „za”, oznacza to nieudzielenie włodarzowi wotum zaufania. Jeśli stanie się tak rok po roku, to rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza.

To sierpniowe głosowanie może więc budzić emocje, bo Marek Charzewski w 2019 r. wotum zaufania od radnych nie otrzymał. W sesji brało wówczas udział 18 radnych, rękę „za” podniosło 8 osób, 5 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Aby tę sytuację zmienić, 11 radnych musi stanąć po stronie burmistrza.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto