Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Spotkanie z autorem "Wilcząt" w Cukierence

RK
19 października o godz. 15 w Cukierence przy al. Wojska Polskiego w Malborku odbędzie się spotkanie z Kajetanem Rajskim - autorem książki "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych". Wstęp jest bezpłatny.

W książce córki i synowie bohaterów podziemia niepodległościowego wspominają rodziców, swoje dzieciństwo i mówią o życiu na przełomie wieków i Polsce po 1989 roku. Świadectwa licznie zebrane w jednym miejscu stanowią niepodważalny dokument i bardzo ważny głos w próbie opowiedzenia o najnowszych losach narodu polskiego.

Po spotkaniu w Cukierence będzie można kupić publikację Kajetana Rajskiego.

O książce powiedzieli:
* Zuzanna Kurtyka:Za postawę Żołnierzy Wyklętych płaciły ich żony, rodzice, a także te najmniej winne - dzieci. Z zakazem wstępu do liceów, z zakazem studiowania, zaczynały pracę zawodową jako pracownicy fizyczni albo emigrowały gdzieś w świat. Wychowane bez ojców, czasem opluwane przez otoczenie, zawsze samotne. W książce dziś mówią: nie mam żalu...

* Dr hab. Sławomir Cenckiewicz: Takiej książki jeszcze nie było! W natłoku spraw i obowiązków odkładałem lekturę maszynopisu na później, uznając podświadomie, że jest to po prostu jeszcze jedna książka o "żołnierzach wyklętych". Dziś mogę śmiało wyznać, że lektura tych kilkunastu wywiadów z potomkami "wyklętych", jakie przeprowadził Kajetan Rajski, prawdziwie mną wstrząsnęła. Nam, Polakom, potrzeba takich świadectw, by umacniały w nas heroiczność cnót, mądre bohaterstwo i pamięć o tych, którzy powinni nas wciąż inspirować w walce o lepszą Polskę.

* Dr Krzysztof A. Tochman: Największą wartością pokazaną przez autora są dzieje i gehenna dzieci tych bohaterów. W wielu wypadkach pozostały bez środków do życia, wbrew postanowieniom jakiegokolwiek prawa dalej były prześladowane i inwigilowane oraz przez wiele lat musiały żyć z piętnem swoich rodziców.

* Red. Rafał A. Ziemkiewicz: Komuniści chcieli ich nie tylko zetrzeć z powierzchni ziemi, ale też wymazać z naszej pamięci. Przetrwali tam, gdzie przed nimi pokolenia polskich bohaterów walki o wolność - w pamięci rodzinnej. Dziś, gdy Żołnierze Niezłomni odzyskują należne im miejsce w narodowym panteonie, rozmowy z ich bliskimi spisane w tej książce są kapitalnym źródłem wiedzy o tym, jacy byli i jak wyglądał świat, któremu nie ulegli. Znakomita lektura, którą serdecznie polecam!

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto