Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Szkolenie proobronne z budżetu obywatelskiego - w sobotę kolejne spotkanie

Radosław Konczyński
Rozpoczęło się szkolenie proobronne w ramach budżetu obywatelskiego Malborka na 2019 rok, podczas którego mieszkańcy będą mogli też poznać podstawy strzelectwa sportowego. Cały cykl potrwa do 11 maja.

Pierwsze spotkanie odbyło się w minioną sobotę w świetlicy Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy de Gaulle’a i było poświęcone głównie teorii i omówieniu całego projektu, którego pomysłodawcą jest Janusz Pietruszyński z firmy Jasko Szkolenia i członek Grupy Szkoleniowo-Taktycznej Hawk. Uczestnicy zostali wprowadzeni w projekt, zapoznali się z zasadami dotyczącymi użycia broni i zaletami uprawiania tego rodzaju sportu.

23 lutego od godz. 8 do 14 w tym samym miejscu chętni będą się uczyć udzielania pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego, a od następnej soboty rozpoczną się już także zajęcia z bronią - pistoletami i karabinami.

- Pomysł służy głównie temu, żeby propagować strzelectwo sportowe wśród młodzieży w Malborku. Sam jestem aktywnym strzelcem sportowym, zresztą tak jak drugi z instruktorów, Tomasz Dochniak - mówi Janusz Pietruszyński.

Ale w zajęciach mogą też brać udział osoby starsze. Nie ma wcześniejszych zapisów, natomiast limit chętnych wynosi około 60-65 osób. Udział jest bezpłatny dzięki temu, że organizatorzy uzyskali dotację w wysokości 19,5 tys. zł z budżetu obywatelskiego Malborka na 2019 rok.

Szkolenia dadzą ich organizatorom odpowiedź, czy warto nakłaniać władze miasta i powiatu do kolejnego pomysłu - wprowadzenia strzelectwa sportowego do szkół ponadpodstawowych.

- Bo przecież nikt nie będzie wiedział, czy gdzieś tutaj nie kryją się talenty, jeżeli tego nie sprawdzimy. Na pewno w każdej szkole znajdzie się parę osób, które przejawiają zdolności w tej dziedzinie. Najpierw chcemy zobaczyć, jaka będzie frekwencja na szkoleniu - wyjaśnia Janusz Pietruszyński.

Do strzelectwa sportowego będzie przekonywał uczestników trwającego szkolenia również Tomasz Bartnik, mistrz świata w Korei Południowej z września ubiegłego roku, wielokrotny mistrz Polski, na co dzień zawodnik sekcji strzeleckiej CWKS Legia Warszawa. Organizatorzy zaprosili go na spotkanie, które w Centrum Edukacji Zawodowej odbędzie się 2 marca, w godzinach 8-14.

Harmonogram szkolenia

Miejsce: Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku

23 lutego
Szkolenie medyczne:
- ocena stanu poszkodowanego, postępowanie z rannym nieprzytomnym,
- rany i urazy,
- krwotok zewnętrzny i wewnętrzny, zwichnięcia stawów i złamania kości.

2 marca
Pokaz postaw strzeleckich przez Mistrza Świata (Korea południowa, wrzesień 2018) Pana Tomasza Bartnika. Wywiad.

9 marca
Propagowanie i upowszechnianie kultury fizycznej, sportu i rekreacji, a w szczególności strzelectwa sportowego:
- zasady postępowania z bronią na strzelnicy i poza oraz wydawane komendy, sposób kierowania, mierzenia, postawy strzeleckie, ładowanie, zachowanie się z bronią po strzale, prezentacja, kiedy można podejść do tarcz;
- bezpieczne obchodzenie się z bronią, składanie i rozkładanie, pokaz części wymagających czyszczenia, omówienie istotnych części broni podlegających rejestracji (prezentacja).

16 marca
Nauka prawidłowych technik celowania na przyrządach otwartych, zamkniętych z wykorzystaniem postaw strzeleckich kadry Polski (pozycja leżąca, klęcząca, stojąca), omówienie błędów i eliminowanie ich z wykorzystaniem makiet przedstawiających prawidłowe postawy (prezentacja).

23 marca
Celowanie do tarcz z przezierników, otwartych przyrządów oraz lunety z omówieniem rodzaju tarcz używanych w sporcie strzeleckim dla różnego typu konkurencji oraz odległości (prezentacja).

30 marca
Propagowanie radiokomunikacji jako sportu obronnego:
- nauka korzystania z urządzeń nadawczo-odbiorczych, omówienie CB, PMR, UKF, VHF;
- demonstracja VHF, długość fal i zasięgi, przeprowadzenie manewrów w terenie leśnym w celu poznania komunikatów wywoławczych, przemieszczania się oraz dotarcia do celu;
- nauka rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych na terenie miasta Malborka;
- podstawowe alarmowe sygnały używane w ratownictwie, omówienie zasad postępowania po ich ogłoszeniu.

13 kwietnia
Manewry ze specjalnością kamuflażu, przemieszczania się z radiokomunikacją w terenie. Integrowanie się grup w warunkach ciężkich.

20 kwietnia
Zapoznanie się z bronią pneumatyczną, sportową, kolekcjonerską w tym historyczną (prezentacja).

27 kwietnia
Szkolenie medyczne:
- rany postrzałowe, sposób reakcji, tamowania, sposób przekazywania informacji do służb ratunkowych,
- oparzenia, porażenie prądem elektrycznym,
- wypadki drogowe, sposób postępowania i podejmowania akcji ratowniczej.

4 maja
Omówienie rodzajów broni, pokaz amunicji, omówienie balistyczne pocisków, siły rażenia, na jaką odległość dany kaliber zwalcza skutecznie cel,
- zapoznanie się z systemem SIUS używanym w strzelectwie sportowym na mistrzostwach Polski, budowa urządzenia, sposób zaliczania punktów.

11 maja
Zakończenie z omówieniem błędów. Egzamin w formie pytań i odpowiedzi dla osób chcących otrzymać certyfikat ze szkolenia. Warunek: poprawne odpowiedzi, obecność we wszystkie dni.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto