Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Urzędniczki z pośredniaka stworzyły „Po@łączonych”. Zainspirował je Michał Zawadka i Gandhi

Radosław Konczyński
Powiatowy Urząd Pracy w Malborku będzie wkrótce realizował nowy, bardzo interesujący, międzypokoleniowy projekt pt. „Po@łączeni”. Pozyskał na ten cel dofinansowanie z programu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander.

Jak informuje PUP, granty w konkursie przyznawane były przez fundację m.in. na wsparcie projektów z zakresu budowania wspólnot międzypokoleniowych, pogłębiania więzi lokalnych oraz współpracy między organizacjami. Projekt, który pośredniak złożył z myślą o osobach przed 25 i po 50 roku życia, doskonale wpisuje się w te założenia.

Bezpośrednią inspiracją do napisania projektu była przeprowadzona w październiku ub. roku wojewódzka debata na temat nieodkrytego potencjału ludzi młodych, zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Uczestniczył w niej jeden z nielicznych w kraju trenerów rozwoju osobistego młodzieży, Michał Zawadka.

- Uświadomił nam, że „dziś nie zabierzemy młodych ludzi „na trzepak” by się z nimi pobawić” - porozmawiać, to nie jest ich świat. Możemy natomiast wpoić im pewne wartości, nauczyć odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, zarazić ambicjami, przekazać wiedzę, doświadczenie z różnych dziedzin życia . To będzie dla nich największym dobrem i to zaowocuje w przyszłości. Oni natomiast mogą wprowadzić nas, „osoby starsze”, do współczesnego świata, swojego świata - pokazać ogromną siłę internetu, pokazać, jak ciekawie spędzać czas w wirtualnym świecie. Dodatkowo zarażą nas swoją energią i ciekawością świata. Zacytował również słowa Gandhiego: „Świata nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy go od naszych dzieci”. Kilka dni później powstało przedsięwzięcie Po@łączeni - wyjaśniają twórczynie projektu z Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku.

Na "dzień dobry" będzie integracja grup reprezentujących dwie generacje. W tym celu odbędą się wspólne lekcje muzealne w Muzeum Zamkowym w Malborku. Następnie pod okiem animatora odbędą się warsztaty pn. „Malbork oczami 20- i 60-latka” oraz kolejne pn. „Bezpieczne miasto - bezpieczni mieszkańcy”.

Twórczynie projektu liczą, że to pozwoli zbudować relacje, które będą początkiem wspólnej, owocnej pracy opartej na wymianie wiedzy i doświadczeń. Obie strony zyskają. Młodzież przeprowadzi warsztaty "Angielski dla seniorów”, podczas których trenerzy nauczą zwrotów dotyczących m.in. podróży, człowieka i rodziny, czasu wolnego i konkretnych zainteresowań, życia codziennego, np. zakupów.

- Młodzież wychowuje się dziś na tym języku (bajki, gry, filmiki na Youtube, portale itp.). Zresztą uczą się go od przedszkola. Będą zatem doskonałymi trenerami. Dojrzali uczestnicy dzięki świadomości swoich potrzeb, dużej motywacji i zaangażowaniu w naukę będą natomiast idealnymi uczniami - przekonuje PUP.

Będzie to propozycja dla 10-osobowej grupy seniorów. Podobnie jak na kolejnych warsztatach „Z komputerem za pan brat”, podczas których młodzi nauczą starszych obsługi podstaw komputera, portali społecznościowych, zakładania i obsługi poczty elektronicznej, obsługi komunikatorów typ: skype, WhatsApp, obsługi tabletu, telefonu dotykowego itp., a wszystko to przy kawie.

Seniorzy odwdzięczą się m.in. lekcjami języka rosyjskiego „понятно”.

- Języka obcego, na który istnieje dziś ogromne zapotrzebowanie na rynku, otwiera możliwość współpracy z rynkami wschodnimi, językiem tym posługuje się prawie 300 mln ludzi. Niestety w powiecie malborskim nie każda ze szkół kształci w tym kierunku. Szkolenie przeprowadzone zostanie dla dwóch 10-osobowych grup - informuje malborski PUP.

W życiu potrzebna jest równowaga... Nie można odcinać się od rzeczywistości i znikać na wiele godzin w ciągu dnia w wirtualnej rzeczywistości telefonów, tabletów, komputerów, poprzez które dosłownie wsysa niektórych do "świata równoległego". Seniorzy podczas zajęć „Ktoś ukradł czas” będą dzielić się z młodzieżą swoim doświadczeniem życiowym.

- Podpowiedzą, jak właściwie kierować życiem, by u jego schyłku nie mieć poczucia straconego czasu. Zadaniem naszych dojrzałych ekspertów będzie również przewartościowanie świata młodych i pokazanie im prawidłowych wzorców - wyjaśniają twórczynie projektu.

Uwieńczeniem działań projektowych będzie „Malborski piknik międzypokoleniowy”.

***
Zobacz: Koncert charytatywny dla Szymka w Malborku, 6.01.2019 r. (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto