MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowane średniowieczne budynki w Malborku wkrótce zostaną oddane do użytku. Muzeum Zamkowe zaprasza mieszkańców i turystów

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jeszcze około dwóch lat temu w tym miejscu znajdowały się relikty średniowiecznych zabudowań.
Jeszcze około dwóch lat temu w tym miejscu znajdowały się relikty średniowiecznych zabudowań. Radosław Konczyński
Kończą się ostatnie prace przed oddaniem do użytku odbudowanych dwóch średniowiecznych budynków na Przedzamczu w Malborku. Muzeum Zamkowe zaprasza mieszkańców i turystów na „wielkie otwarcie nowej przestrzeni”, które będzie miało miejsce w weekend 27-28 kwietnia.

Otwarcie nowej przestrzeni na Przedzamczu Muzeum Zamkowego w Malborku

W odbudowanych budynkach dawnego ciągu gospodarczego na Przedzamczu trwa jeszcze meblowanie nowoczesnych pomieszczeń przeznaczonych zarówno dla muzealników, którzy będą tam pracowali, jak i mieszkańców, i turystów. Nowe przestrzenie zostały przystosowane do pełnienia funkcji kulturalno-edukacyjnych. Muzeum Zamkowe w Malborku zachęca, by w ostatni weekend kwietnia odwiedzić budynki, które jeszcze około 2,5 roku temu były ruinami – świadectwem działań wojennych z zimy 1945 roku.

W ramach uroczystego otwarcia pokażemy nowe pracownie, a przy okazji podejrzymy niewidoczną na co dzień pracę zamkowych działów naukowych. To będzie także weekend wielu atrakcji i warsztatów edukacyjnych – informuje Muzeum Zamkowe.

CZYTAJ TEŻ: Zamkowe ruiny w Malborku będą odbudowane i otrzymają nowe funkcje?

„Wielkie otwarcie nowej przestrzeni” odbędzie się 27 kwietnia w godz. 15-20 oraz 28 kwietnia w godz. 13-17. Dział Edukacji malborskiej instytucji przygotował warsztaty:

  • średniowieczny warsztat budowlany,
  • kaligrafia,
  • mała zbrojownia,
  • śpiew gregoriański.

W programie wydarzenia również: średniowieczny gród dziecięcy, tor łuczniczy, czerpanie papieru, gry i zabawy średniowieczne, akademia rycerska, mennica – wybijanie monet, warsztaty tańca średniowiecznego, teatr średniowieczny, pokazy walk rycerskich, jarmark rzemiosł oraz strefa gastronomiczna.

W sobotę (27 kwietnia) o godz. 19 odbędzie się też koncert zespołu Veratus, składającego się z siedmiorga muzyków zafascynowanych brzmieniami średniowiecznymi i folkowymi. Grają utwory od XII do XV wieku.

"Członkowie zespołu, od najmłodszych lat związani ze światem muzyki dawnej, uczestniczyli w wielu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Ich aranżacje oddają autentyczny, niepowtarzalny klimat średniowiecza, gdyż wykonywane są w oryginalnych językach: staroangielskim, starofrancuskim, staronordyckim i po łacinie, ale przede wszystkim unikalności nadaje im fakt, że wybrzmiewają na replikach instrumentów z epoki stworzonych przez członka zespołu i zdolnego lutnika, Tomasza Czypula" – można przeczytać na stronie zespołu Veratus.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i, tak jak cała inwestycja, jest częścią projektu „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych” dofinansowanego w ramach Programu Kultura ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteka, pracownie konserwatorskie i nowości w Muzeum Zamkowym

Przypomnijmy, że w ramach muzealnej inwestycji na Przedzamczu odbudowane zostały bryły historycznych budynków z zachowaniem średniowiecznych reliktów murów, a w środku powstała niezależna, współczesna żelbetowa konstrukcja. Koszt samych robót budowlano-konserwatorskich wyniósł niecałe 21,5 mln zł netto, z czego około 12 mln zł stanowi dotacja EOG, a około 1 mln zł pokryło MKiDN. Wartość całego projektu to około 26 mln zł, bo obejmuje on także tzw. działania miękkie, w tym m.in. zakup wyposażenia obiektów, szkolenia, wydawnictwa, konferencję podsumowującą, uroczyste otwarcie budynków dla mieszkańców.

Z zewnątrz może tego nie widać, ale dzięki inwestycji Muzeum Zamkowe zyskało 2500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej w piwnicach i dwóch kondygnacjach nadziemnych. Do nowych obiektów przeprowadzanych jest siedem pracowni konserwatorskich, biblioteka naukowa (ok. 40 000 woluminów) oraz zamkowe archiwa, a nowymi komórkami w strukturze instytucji będą pracownia digitalizacji zbiorów oraz Centrum Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim w zakresie zabytków architektury i artefaktów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto