Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. W konkursie filmowym IPN młodzi podopieczni PCPR znaleźli się w ścisłym finale. Gala odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie

Anna Szade
Anna Szade
Podopieczni Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku dzięki swojej etiudzie filmowej zostali finalistami V edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, który realizuje Instytu Pamięci Narodowej. Gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

W konkursie filmowym wystartowało 38 zespołów, czyli łącznie 214 osób, w tym 3 grupy harcerzy z Wilna.
Projekt został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Realizowany był we współpracy z oddziałami IPN w całej Polsce. Został objęty patronatem przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Do finału zakwalifikowało się 14 grup, w tym malborska, która działała w składzie: Damian Iwański, Sebastian Iwański i Filip Żużewicz, a opiekunem był Patryk Pawłowski, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku.
Malborczyków wyróżniono za nakręconą etiudę filmową pt. "Drogą poszukiwań Pędzelka", opowiadająca o tragicznych losach młodego żołnierza 5 Wileńskiej Brygady AK.
Finałowa gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

[przycik_galeria]

Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, w swoim wystąpieniu stwierdził, że praca przygotowana przez grupę z Malborka stała się inspiracją do tego, aby w miejscu śmierci bohatera filmowego podopiecznych PCPR umieścić pamiątkową tablicę.

To będzie nasza malborska cegiełka, którą dołożyliśmy, aby upamiętnić bohatera walczącego z systemem komunistycznym. Kiedy przedstawiałem nasz film , powiedziałem, że w Gdańsku jest taka ogromna galeria handlowa, przy której przechodzi dziennie tysiące ludzi, a obok miejsce, w którym poległ nasz bohater – relacjonuje Patryk Pawłowski.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody od IPN oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Po wielu latach polska młodzież bierze udział w projekcie historycznym i w pewnym względzie artystycznym, i opowiada o naszych bohaterach i o pracach Instytutu Pamięci Narodowej. Najpiękniejsze, co w historii może się zdarzyć, to jest świadomość, że młode pokolenie Polaków upomina się o pamięć o naszych polskich bohaterach – powiedział podczas gali Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, gratulując autorom najlepszych etiud filmowych.

Po zakończonej uroczystości podopieczni PCPR pojechali na Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach, odwiedzając kwaterę Ł, tzw. Łączkę, która znajduje sie w tytule projektu. Opiekun grupy Patryk Pawłowski opowiedział o pracach poszukiwawczych ofiar systemu komunistycznego, które były prowadzone w kwaterze Ł i ŁII w latach 2012-2017.
Młodzież zapaliła znicze w Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, a także na grobie majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Piotr Szwedowski, etatowy członek Zarządu Powiatu, skomentował informację o wyróżnieniu malborskiego projektu.

Jesteśmy z tego powodu dumni i zadowoleni. Dziękujemy Wioletcie Jachim, dyrektor PCPR i Patrykowi Pawłowskiemu, koordynatora pieczy zastępczej, za krzewienie wiedzy historycznej i wrażliwości historycznej – mówił Piotr Szwedowski.

Warto dodać, że młodzi podopieczni PCPR z Malborka również w ubiegłorocznej edycji konkursu IPN znaleźli się w finałowej ósemce i również otrzymali wyróżnienie za swoją etiudę.

Malbork. Podopieczni PCPR nagrodzeni w ogólnopolskim konkurs...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto