Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wielkie opóźnienia pociągów przez problemy z lokalnymi centrami sterowania

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W czwartek od rana (17 marca) nastąpił paraliż na liniach kolejowych. Niektóre pociągi zostały odwołane, inne miały ogromne opóźnienia. Dotknęło to również podróżnych, którzy chcieli wyruszyć z Malborka lub tu dotrzeć. Po kilku godzinach wykluczono hipotezę o cyberataku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podały, że to błąd techniczny urządzeń w lokalnych centrach sterowania.

Aktualizacja - 17.03.2022 r., 19.30

Po kilkunastu godzinach od wystąpienia problemów sytuacja na liniach kolejowych zaczyna się stabilizować.

- Do godziny 18 służby techniczne i przedstawiciele producenta przywrócili sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania: Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie LCS działają. Monitorowana jest praca wszystkich urządzeń naprawionych po awarii. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Problemy występowały w 19 lokalnych centrach sterowania.

Aktualizacja - 17.03.2022 r., godz. 15

Z kolejnego komunikatu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wynika, że poprawia się sytuacja na liniach kolejowych. Państwowa spółka potwierdza, że przyczyną czwartkowego paraliżu ruchu pociągów nie był cyberatak, a błędy w działaniu urządzeń lokalnych centrów sterowania ruchem.

- Służby techniczne i przedstawiciele producenta (Alstom - red.) przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania (LCS), co oznacza, że stopniowo normalizacje się sytuacja na sieci kolejowej i przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Do wykonania pozostały prace, które przywrócą sprawność urządzeń na pięciu LCS: Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki.

Non stop w koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej - wyjaśnia Mirosław Siemieniec.

Aktualizacja - 17.03.2022 r., godz. 13.10

PKP PLK S.A. przekazały kolejne informacje.

- Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice-Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizację ruchu - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Oświadczenie w sprawie sytuacji wydała firma Alstom - producent urządzeń. Na tej podstawie PKP PLK podają, że znane są przyczyny usterek, mianowicie jest to "błąd w działaniu urządzeń". Zarządca infrastruktury przekazuje komunikat producenta:

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie, na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier.

Aktualizacja - 17.03.2022 r., godz. 12.30

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły w czwartek od godz. 4 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów sterowania, mają charakter ogólnopolski. Przyczyna tego zdarzenia będzie analizowana. Jedną z hipotez jest atak hakerski, ale nikt na tę chwilę nie potwierdza ani nie zaprzecza. PKP PLK skupiają się na wznowieniu pracy przez lokalne centra sterowania, by komunikacja kolejowa znów mogła odbywać się bez przeszkód, sterowana za pomocą systemów komputerowych.

Zarządca infrastruktury kolejowej podaje, że przed godz. 11 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew. Ogółem usterki wystąpiły w 19 lokalizacjach na lokalnych centrach sterowania i objęły kilkaset kilometrów linii kolejowych.

W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury - PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej. Aby minimalizować utrudnienia, wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Na stacji PKP Malbork również co chwilę podawane są komunikaty o opóźnieniach pociągów. Na linii Warszawa-Gdynia według stanu na godz. 12 opóźnienia przekraczały nawet 5 godzin.

- Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad - wyjaśnia Mirosław Siemieniec.

Wcześniej pisaliśmy

PKP PLK podały, że "w czwartek 17 marca ok. godz. 4 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego".
- Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Lokalne centrum sterowania to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii na odcinkach o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. PKP PLK nie podają, których LCS-ów dotyczą usterki i jaka jest ich przyczyna. Takie centrum sterowania istnieje także na stacji w Malborku (w pobliżu dawnej lokomotywowni) i obsługuje odcinek linii kolejowej nr 9 (E65) od Szymankowa do granicy województwa pomorskiego.

Występują zmiany w kursowaniu pociągów wynoszące nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmienioną trasą - informuje Mirosław Siemieniec.

Z komunikatu wynika również, że działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury, czyli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

Informacje można też śledzić w internetowym rozkładzie jazdy PKP (przejdź TUTAJ). Widać tam, że są opóźnienia na trasie Warszawa-Gdynia Główna przez Malbork, ale też z Malborka do Elbląga.

Malbork. Przejazd kolejowy na ul. de Gaulle'a czeka na rogat...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto