Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malborski oddział dziecięcy z nagrodą w konkursie "Dziecięcy Szpital Przyszłości 2023". Za co doceniono zespół z Malborka?

Anna Szade
Anna Szade
Danuta Stanek-Gutowska, ordynator oddziału dziecięcego malborskiego szpitala, zapewnia, że dobro i uśmiech pacjenta całemu zespołowi leżą na sercu.
Danuta Stanek-Gutowska, ordynator oddziału dziecięcego malborskiego szpitala, zapewnia, że dobro i uśmiech pacjenta całemu zespołowi leżą na sercu. Anna Szade
Niewielki oddział dziecięcy ze szpitala w Malborku otrzymał Grand Prix w konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości 2023”. Organizująca go Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali doceniła holistyczne podejście do małych pacjentów.

Oddział dziecięcy z Malborka z nagrodą w konkursie "Dziecięcy Szpital Przyszłości"

Oddział dziecięcy Szpitala im. Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku jest naprawdę nieduży, na co dzień ma 16 łóżek. Okazuje się, że dla powiatu malborskiego to wystarczająca liczba. Tym bardziej, że jeśli chodzi o opiekę, ta maleńka pediatria może konkurować z dużymi placówkami, które specjalizują się w opiece nad chorymi dziećmi.

Potwierdziła to Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali, która wspiera małych pacjentów w trudnych chwilach oraz pomaga zredukować stres związany z przebywaniem w szpitalu. Organizuje również konkurs „Dziecięcy Szpital Przyszłości”.
W tegorocznej edycji biorący w nim udział oddział dziecięcy malborskiego szpitala otrzymał Grand Prix oraz nagrodę główną w kategorii „Pacjent/rodzina w centrum uwagi”. Pokonał m.in. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku czy Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

Fundacja patrzy na szpitale przede wszystkim oczami małych pacjentów i ich rodziców, a lekarzy i pielęgniarki wspiera w codziennej walce z chorobą, by zmieniać całe doświadczenie związane z pobytem w lecznicy. Dlatego kapituła konkursu doceniła realizowany w Malborku projekt „Holistyczne podejście do pacjenta pediatrycznego i jego rodziny”.

- Spisaliśmy w nim, czym się zajmujemy, na co zwracamy uwagę na oddziale, czyli nasze holistyczne podejście do pacjenta, do rodziny – mówi nam Danuta Stanek-Gutowska, ordynator oddziału dziecięcego w malborskim szpitalu.

Co się na to składa, poza pełnym empatii podejściem dla chorych, by było – zgodnie z założeniem – kompleksowe?

Mamy rodzica przy dziecku, który może przebywać na oddziale. Jest też psycholog, dietetyk, ale też pani do opieki wytchnieniowej, z pomocy której mogą korzystać rodzice. Są też konsultacje laryngologiczne czy okulistyczne dla naszych pacjentów – wylicza Danuta Stanek-Gutowska.

To włączenie bliskich jest bardzo ważne, bo pomaga w leczeniu.
- Rzeczywiście, przebiega ono o wiele szybciej – przyznaje Danuta Stanek-Gutowska.
Kilka dni temu Fundacja Ronalda McDonalda przekazała pięć składanych łóżek, które w dzień są wygodnymi fotelami, na których można przysiąść i odpocząć, a w nocy po rozłożeniu wyspać się, towarzysząc choremu dziecku.

Wyjazd do Rygi w nagrodę. Malborska pediatria dalej będzie szlifować poziom

Na odebraniu dyplomu się nie skończy. Zresztą nagrodą jest wyjazd do łotewskiej Rygi, gdzie w 2024 r. odbędzie się kongres Pediatric Innovation Day. Gromadzi szpitale pediatryczne, ekspertów, lekarzy, przedstawicieli firm i start-upów z całej Europy. To wyjątkowe wydarzenie stwarza przestrzeń do dyskusji na temat najnowszych osiągnięć i badań w dziedzinie innowacji pediatrycznych, a także szans na wprowadzenie kolejnych rozwiązań w medycynie dziecięcej. Zespół z Malborka będzie więc mógł podejrzeć, co robią inni.

Malborski oddział dziecięcy bierze też udział w innym innowacyjnym przedsięwzięciu.

Niedawno zostaliśmy też wpisani w projekt realizowany we współpracy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego z partnerem z Finlandii. Chodzi w nim o stworzenie aplikacji na smartfony, które służyć mają i rodzicom, i dzieciom, by ich odstresować i czymś zająć w czasie choroby. Jeszcze zbyt wielu szczegółów nie znamy, ale zostaliśmy włączeni do udziału. Mnie to naprawdę fascynuje – zdradza ordynator.

Wszyscy na oddziale uważają, że najważniejsze jest dobre samopoczucie małych pacjentów. A najlepszą nagrodą jest uśmiech zdrowego dziecka, zgodnie z nadrzędną maksymą placówki: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Dyplom od Fundacji K.I.D.S. wisi na oddziale obok tego cytatu Janusza Korczaka.
- Tablicę zrobił nam w 2021 r. dziadek jednego z pacjentów – prezentuje Danuta Stanek-Gutowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto