Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Malborku doceniony w ogólnopolskim konkursie. Nagroda i wyróżnienie za usprawnienia techniczne w pracy placówki

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Szafa z jednym z wejść do poczty pneumatycznej. Tu wkłada się pojemnik, który kanałem technologicznym "wędruje" do laboratorium analitycznego.
Szafa z jednym z wejść do poczty pneumatycznej. Tu wkłada się pojemnik, który kanałem technologicznym "wędruje" do laboratorium analitycznego. Radosław Konczyński
Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Malborku dostało nagrodę i wyróżnienie w szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Kapituła doceniła inwestycje zrealizowane w Szpitalu im. Dr Jadwigi Obodzińskej-Król.

Organizatorem konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” jest firma Idea Trade, koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości. Jak wyjaśnia, celem jest „promocja osób, instytucji, szpital, organizacji pozarządowych i firm działających w ochronie zdrowia, które szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali, a także na środowisko naturalne”.

Do szóstej edycji zgłosiły się placówki ze wszystkich poziomów referencyjności - szpitale powiatowe, miejskie, marszałkowskie, uniwersyteckie, wojskowe, MSWiA i instytuty, a także szefowie stacji pogotowia ratunkowego, samorządowcy, ludzie nauki oraz przedstawiciele biznesu.
Każde zgłoszenie oceniała kapituła złożona z praktyków ochrony zdrowia – niemal 40 menedżerów szpitali, założycieli Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości i inicjatorów konkursu „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje” oraz zwycięzców kolejnych edycji. Komisja pracowała pod przewodnictwem dr. n. med. Marka Tombarkiewicza, dyrektora Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Patronat honorowy nad konkursem objęli prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Rzecznik Praw Pacjenta, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB. Partnerem konkursu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

CZYTAJ TEŻ: W malborskim szpitalu endoskopia przeniesiona, więcej miejsca dla porodówki

Szpital w Malborku nagrodzony za schodołazy i dźwigi szynowe

Gala finałowa odbyła się w miniony czwartek (5 października) w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w siedmiu kategoriach. Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o., w stu procentach należąca do samorządu powiatu malborskiego, wymieniona została dwukrotnie w związku z zadaniami zrealizowanymi w Szpitalu im. Dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku. W kategorii „Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników” zajęła 5 miejsce i otrzymała nagrodę za projekt „Zachowaj zdrowie na dłużej – kompleksowy program mający na celu zmniejszenie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego wśród pracowników PCZ Sp. z o.o.”

Z funduszy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kupiliśmy schodołazy oraz dźwigi szynowe. Wydaliśmy na te udogodnienia około 200 tysięcy złotych, z czego większość z własnych środków, bo dofinansowanie wyniosło poniżej 50 procent – wyjaśnia Paweł Chodyniak, prezes PCZ w Malborku.

Dźwigi szynowe zostały zamontowane w dwóch salach na oddziale chorób wewnętrznych i stanowią duże ułatwienie w opiece nad pacjentami z większą wagą. Na sufitach umieszczono szyny, do nich za pomocą pilota podpina się dźwig i następnie z jego pomocą salowe bez problemu są w stanie zmienić pozycję pacjenta z leżącej na siedzącą. Personel nie musi dźwigać, więc tym samym unika wspomnianych „obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego”.

Poczta pneumatyczna w malborskim szpital sprawdza się świetnie

PCZ dostało też wyróżnienie w kategorii „Nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” za projekt „Wpływ logistyki wewnętrznej na bezpieczeństwo, jakość i organizację pracy w PCZ Sp. z o.o. w Malborku na przykładzie poczty pneumatycznej”.

Poczta działa na sprężone powietrze. Jej napęd stanowią dmuchawy elektryczne, które w zależności od zadanego aktualnie kierunku biegu pojemnika, zasysają bądź tłoczą powietrze do wnętrza rurociągów transportowych. Ten pomysł w malborskim szpitalu sięga czasu pandemii koronawirusa. Spółka zdecydowała się na innowację, by zminimalizować ryzyko zakażeń związane z przemieszczaniem się pracowników. Na budowę instalacji otrzymała dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

- Poczta działa niecały rok i naprawdę sprawdza się świetnie. Gdy w pewnym momencie się zacięła, bo to może się zdarzyć, pracownicy mówili: „Co my teraz mamy robić?”. A my na to, że przecież niedawno jeszcze trzeba było chodzić z materiałem biologicznym – śmieje się Paweł Chodyniak. - Ale to tylko dowodzi, że warto było, bo to duże ułatwienie, do którego pracownicy szybko się przyzwyczaili.

Teraz choćby ze wspomnianej interny można wysłać materiał biologiczny do badania (krew, mocz), który - umieszczony w kapsułach – „leci” specjalnie zbudowanym kanałem z głównego budynku do drugiego budynku (z porodówką i pediatrią), następnie pod ziemią do trzeciego budynku, gdzie znajduje się szpitalne laboratorium analityczne. Takie pneumatyczne połączenie mają z nim wszystkie oddziały. Z kolei wyniki badań medycy mogą odczytać na swoich komputerach dzięki innej, wcześniejszej inwestycji w system teleinformatyczny.

Badań jest dużo, bo każdemu pacjentowi w trakcie pobytu robi się je kilka razy. Dlatego wygoda związana z posiadaniem poczty pneumatycznej jest nieoceniona. Dodatkowo unikamy urazów pracowników, bo czasem zdarzało się, że krążąc między budynkami potykali się na dziedzińcu – dodaje Paweł Chodyniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto