Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malborskie rocznice 11 lipca [ZDJĘCIA]. Pamięć o plebiscycie '20 i rzezi wołyńskiej musi przetrwać

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
11 lipca przypada 97 rocznica plebiscytu na Powiślu oraz 74 rocznica rzezi wołyńskiej. Mieszkańcy Malborka uczcili działaczy plebiscytowych oraz ofiary ludobójstwa, składając kwiaty pod tablicami pamiątkowymi.

Najpierw delegacje z kwiatami spotkały się pod pamiątkową tablicą poświęconą działaczom plebiscytowym, umieszczoną na Ratuszu Staromiejskim (przeniesioną tutaj z nieistniejącego budynku byłego Domu Polskiego z okresu plebiscytowego przy ul. Piastowskiej 15).

Plebiscyt na Powiślu odbył się 11 lipca 1920 roku. Decydował on o przynależności państwowej m.in. powiatu malborskiego. Głosowanie odbyło się w powiatach: kwidzyńskim, malborskim, suskim i sztumskim. Wyniki w Malborku były korzystniejsze dla Niemiec. Za tą opcją zagłosowało 9641 osób, za Polską opowiedziało się 165 osób.

Podczas uroczystości na Starym Mieście przemawiał m.in. Kazimierz Cybulski, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków "Młody Las". Wspomniał o śp. Arkadiuszu Binnebeselu (od jego śmierci minęły dwa lata), bez którego w przeszłości trudno było sobie wyobrazić obchody rocznicy 11 lipca. Jerzy Ruszkowski, komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów Semper Paratus, mówił z kolei o polskim harcerstwie w czasach niemieckiego Malborka.

Druga część wtorkowych uroczystości rocznicowych odbyła się pod pamiątkową tablicą umieszczoną na budynku dworca kolejowego, upamiętniającą pierwszych osadników, którzy przybyli do Malborka 18 maja 1945 roku z Kresów. W pierwszym transporcie w większości znajdowali się przybysze z Wołynia.

Tablica nawiązuje też do rzezi przeprowadzonych przez Ukraińską Armię Powstańczą na Wołyniu. Zbrodnie na Polakach, do których w okresie od lutego 1943 do wiosny 1945 r. dochodziło, IPN kwalifikuje jako ludobójstwo. Apogeum mordów nastąpiło 11 lipca 1943 roku, kiedy to nacjonaliści ukraińscy dokonali skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim.

Posłuchaj fragmentów przemówień Kazimierza Cybulskiego i Jerzego Ruszkowskiego pod tablicą plebiscytową oraz burmistrza Malborka Marka Charzewskiego pod tablicą poświęconą malborczykom pochodzącym z Wołynia:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto