MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa powstała 65 lat temu, gdy przybywało mieszkańców. Miasto szybko się wtedy zmieniało, bo rosły nowe bloki

Anna Szade
Anna Szade
Blok przy ul. Kościuszki w budowie. Za nim widać pierwszy budynek przy ul. Wareckiej 1, który został oddany przez Malborską Spółdzielnię Mieszkaniową w 1960 r.
Blok przy ul. Kościuszki w budowie. Za nim widać pierwszy budynek przy ul. Wareckiej 1, który został oddany przez Malborską Spółdzielnię Mieszkaniową w 1960 r. Kronika miasta Malborka
Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa powstała przed 65 laty. Wiosną 1959 r. Malbork wciąż był na etapie odradzania się z ruin. Na pierwszą spółdzielnię mieszkaniową spadło trudne zadanie zaspokojenia bardzo dużych potrzeb mieszkaniowych malborskiej społeczności. Zachowały się zdjęcia, na których widać i place budów, i miasto z tamtych lat.

Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa powstała w kwietniu 1959 r.

W pierwszym powojennym okresie w Malborku bardzo szybko przybywało mieszkańców. O ile w 1950 r. było ich 16 994, to w 1955 r. było ich już 20 607, a w 1965 r. - 28 292. Dla porównania, w 1939 r., czyli w dawnym Marienburgu, było ich 27 318.
Wiadomo, od 1945 r. powojenni osadnicy i przesiedleńcy zajmowali budynki, które nadawały się do zamieszkania od razu. Później modernizowano to, co się do tego nadawało.

Jak informował „Dziennik Bałtycki”, do końca 1958 r. w Malborku wyremontowano 507 budynków o 5550 izbach za 24 mln zł.
- W 1956 r. przy ul. Buczka i Kościuszki wyrosły trzy nowe bloki o 84 izbach. W 1958 r. oddano do użytku mieszkańcom Malborka blok przy ul. Kościuszki o 78 izbach. W następnym roku wybudowano dwa dalsze bloki przy ul. Poczty Gdańskiej, a w 1960 r. przy ul. Mickiewicza i Kościuszki oddano do użytku dwa bloki o 124 izbach – podsumował „DB” na początku marca 1961 r.

W ten budowlany boom wpisał się zupełnie nowy podmiot, który powstał w Malborku, czyli Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

2 kwietnia 1959 r. odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie 12 członków założycieli Spółdzielni, którzy uchwalili i podpisali pierwszy statut, oraz nadali jej do dziś funkcjonującą nazwę – przypomina Grzegorz Kucman, obecny prezes MSM.

Podczas tamtego spotkania powołana została pierwsza Rada Nadzorczą MSM, do której weszli:

 • Józef Karabowicz, przewodniczący RN
 • Bernard Okruciński, zastępca przewodniczącego RN
 • Józef Więcławski, sekretarz
 • Antoni Krzemiński, członek
 • Czesław Mesyszyn, członek.

Rada Nadzorcza powołała również pierwszy zarząd MSM w składzie:

 • Konstanty Szymański, przewodniczący
 • Grzegorz Andrzejak, zastępca
 • Halina Chodorowicz, członek.

Pierwszy budynek przy ul. Wareckiej 1. Przez lata MSM zbudowała 95 bloków na 30 hektarach

Już podczas tego założycielskiego Walnego Zgromadzenia jej uczestnicy ustalili plan budowy domów na pierwsze lata.

3 lipca 1959 r. Sąd Powiatowy w Elblągu wydał postanowienie o wpisaniu Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej do rejestru pod numerem R.S. 368 oraz dokonał rejestracji pierwszego statutu Spółdzielni. Była to pierwsza i jedyna spółdzielnia mieszkaniowa w Malborku, na którą spadło trudne zadanie zaspokojenia dużych potrzeb mieszkaniowych społeczności miasta – podkreśla Grzegorz Kucman.

Tempo realizacji inwestycji było duże. Pierwsze bloki powstawały w ścisłym centrum. MSM już w 1960 r. przekazała klucze do mieszkań w budynku przy ul. Wareckiej 1, później w drugim przy tej samej ulicy. Na początku lat 60. XX wieku trwała budowa przy ul. Kościuszki. Oddano go w dwóch etapach: trzy klatki w 1961 r. i trzy w 1963 r. Kolejno powstawały budynki na Placu Narutowicza i Starym Mieście, w tamtym czasie nazywanym Osiedlem XX-lecia PRL, ale też na Piaskach.

Lata 70. upłynęły pod znakiem zabudowy Śródmieścia. Jak wspomina Wiesław Jedliński w książce „Malbork dzieje miasta”, w maju 1975 r. oddano pierwszy wieżowiec MSM.

Głównym projektantem malborskiego centrum była Irena Różańska z Biura Projektów Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt” w Gdańsku. Budowniczym natomiast Elbląski Kombinat Budowlany. Już następnego roku przekazano klucze do nowych mieszkań 285 rodzinom. Śródmieście to zlokalizowane między ul. Mickiewicza, Sienkiewicza, Kościuszki i Konopnickiej o powierzchni 28 tys. m kw. składa się z bloków czteropiętrowych i wieżowców 11-kondygnacyjnych, w który zamieszkało 13 tys. osób. W tej liczbie znaleźli się również mieszkańcy wyburzonych wówczas starych domów – czytamy w książce Wiesława Jedlińskiego.

Na koniec 1976 r. MSM dysponowała 31 budynkami i 2 handlowymi o łącznej powierzchni użytkowej 55 206 m kw. Mieszkało w nich 1228 członków wraz z rodzinami. A kolejka rosła chętnych rosła.
- W latach 80. i na początku lat 90. ubiegłego wieku nastąpiło znaczne ożywienie działalności inwestycyjnej Spółdzielni. W tym czasie powstało Osiedle Południe oraz budynki przy ul. Orzeszkowej, gen. Grota-Roweckiego i Wilczej – wylicza Grzegorz Kucman.

Ostatni budynek mieszkalny zbudowany przez MSM pochodzi z października 1998 r.

Od tamtej pory Spółdzielnia nie buduje nowych bloków a jej działalność skoncentrowana jest na utrzymaniu posiadanych zasobów w odpowiednim stanie technicznym. Podstawowym i najogólniej ujętym zadaniem spółdzielni przez wszystkie lata jej funkcjonowania było i jest zapewnienie użytkownikom lokali optymalnych warunków zamieszkiwania – podkreśla Grzegorz Kucman.

A jest czym zarządzać. Na ponad 30 hektarach MSM wybudowała 95 budynków mieszkalnych: 87 w Malborku i 8 w pobliskim Nowym Stawie, gdzie również funkcjonuje.
W ostatnich 23 latach ze struktur MSM odłączono 6 budynków, w których zawiązały się wspólnoty mieszkaniowe.
Jak policzył prezes, aktualnie MSM skupia 3911 członków, administruje 2582 mieszkaniami, w których mieszka blisko 8000 osób. Ponad połowa lokali mieszkalnych stanowi odrębną własność. Ponadto spółdzielnia administruje trzema pawilonami użytkowymi, a także kompleksami garażowymi.

Jubileusz skłania do refleksji, wspomnień i podziękowań pod adresem wszystkich, których praca przyczyniła się do powstania i rozwoju Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której historia sięga roku 1959 i na stałe wpisała się w krajobraz Malborka – przyznaje Grzegorz Kucman.

Nie można też nie wspomnieć o kolejnych prezesach, którzy kierowali jej działalnością w ciągu 65 lat:

 • Konstanty Szymański
 • Grzegorz Andrzejak
 • Edmund Freilich
 • Stefan Stienss
 • Zygfryd Filbrandt
 • Henryk Wiśniewski
 • Czesław Mikos
 • Elżbieta Kuligowska
 • Małgorzata Kasal
 • Grzegorz Kucman, prezes urzędujący.

- Na podkreślenie zasługuje duże zaangażowanie członków MSM pracujących w jej organach samorządowych. Nie byłoby spółdzielni, gdyby nie jej członkowie. To im przede wszystkim należą się podziękowania za minione 65 lat – przyznaje Grzegorz Kucman.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto