Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzyści z Technikum nr 3 w Malborku uczestniczyli w diecezjalnym czuwaniu na Jasnej Górze

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Technikum nr 3 w Malborku
Około dwustu maturzystów z diecezji elbląskiej, w tym z Technikum nr 3 w Malborku, wzięło udział w nocnym czuwaniu na Jasnej Górze. Modlili się w intencji uczniów przystępujących w tym roku do egzaminu dojrzałości.

Przedstawiciele Technikum nr 3 na nocnym czuwaniu na Jasnej Górze

Co roku, zgodnie z tradycją, maturzyści poszczególnych diecezji w ustalonych terminach udają się na Jasną Górę. W tym roku czuwanie dla maturzystów diecezji elbląskiej odbyło się w nocy z 23 na 24 lutego i zgromadziło około dwustu uczestników. Z malborskiego Technikum nr 3 wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów z dwóch klas pod opieką Danuty Chojnackiej, nauczycielki religii.

- Tradycyjnie czuwanie rozpoczęło się o godzinie 21 Apelem Jasnogórskim przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie prowadzący to wydarzenie ks. Kamil Leszczyński SDS z Bielska-Białej rozważał, co znaczy żyć, a co znaczy wegetować. W tym celu przedstawił trzy sylwetki osób, które zmarły w bardzo młodym wieku, a obecnie są ogłoszone błogosławionymi. To Piotr Jerzy Frassati, Klara Badano oraz Karol Acutis. Z jednej strony prowadzili oni zwyczajne życie, podobnie jak ludzie w ich wieku, mieli swoje pasje, czas na rozrywkę, a z drugiej strony kierowali się konkretnymi wartościami opartymi na wierze – relacjonuje Danuta Chojnacka.

CZYTAJ TEŻ: Młodzież z Technikum nr 3 zaproszona do Brukseli na Europejski Tydzień Młodzieży

Następnie maturzyści wysłuchali dwóch świadectw nawróceń, po których nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, apunktem kulminacyjnym czuwania była msza św. o północy sprawowana pod przewodnictwem ks. Wojciecha Skibickiego, biskupa elbląskiego.

W swojej homilii biskup porównał ludzkie życie do zeszytu. Mówił, że zeszyt, który jest brzydko prowadzony, zawsze można wymienić na nowy i zacząć pisać od nowa, ale od momentu, w którym się jest, bez przepisywania i poprawiania, bo przeszłości nie da się zmienić. Przyszłość natomiast możemy wziąć w swoje ręce. Całość czuwania ubogacał wspólny śpiew – informuje Danuta Chojnacka.

W czuwaniu wziął też udział ksiądz, który jest absolwentem Technikum nr 3 w Malborku. Piotr Chmura, bo o nim mowa, był organizatorem wyjazdu dla maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, gdzie jest katechetą. Na co dzień posługuje jako wikariusz w Parafii Katedralnej pw. św. Mikołaja w Elblągu. Pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej oraz jest opiekunem takich grup duszpasterskich, jak Odnowa w Duchu Świętym, Domowy Kościół, Schola Liturgiczna czy Parafialny Zespół Caritas. Spotkanie z ks. Piotrem było okazją do wspomnień z czasów szkolnych. Bardzo ciepło wspominał naukę w malborskiej szkole, nauczycieli oraz dyrekcję.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto