Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Litwy odwiedziła Malbork. Odwiedziny zainaugurowały współpracę pomiędzy placówkami [ZDJĘCIA]

Agata Gołąbek
Grupa uczniów ze szkoły w litewskich Trokach przyjechała do Malborka. Młodzież spotkała się z licealistami z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, a także odwiedziła burmistrza Marka Charzewskiego.

42-osobowa grupa uczniów z polskiego gimnazjum na Litwie (odpowiednik polskiego liceum) przyjechała do Polski w poniedziałek. Młodzież odwiedziła Gdynię, a w Malborku pojawiła się w czwartek 26 kwietnia. Wraz z uczniami w Malborku pojawiły się również dwie nauczycielki oraz dyrektor trockiej placówki Marian Kuzborski.

Wizyta w Malborku była okazją do spotkania z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego . W ten sposób obie szkoły zainaugurowały współpracę pomiędzy placówkami, a także omówiły szczegóły dotyczące pierwszej wymiany w ramach partnerstwa.

- Kiedyś mieliśmy świetne kontakty ze szkołami w Malborku - mówi dyrektor Marian Kuzborski. - Niestety z biegiem czasu ta współpraca powoli wygasała, co było związane również z czynnikami finansowymi. Jestem jednak pełen optymizmu, że uda nam się te kontakty odbudować.

Mężczyzna opowiedział również o tym, jak wygląda nauka w placówce na Litwie. - Uczymy się w szkole polskojęzycznej według programów państwa litewskiego. Stosujemy nauczanie dwujęzyczne, bo w przyszłości uczniowie będą zdawać maturę w języku litewskim. Ma to swoje plusy, dzięki takiemu systemowi nauczania młodzież mówi dobrze w języku polskim oraz litewskim - tłumaczy mężczyzna. - Szkolnictwo polskie na Litwie, czyli tak zwane szkolnictwo mniejszościowe, tak jak w każdym kraju, boryka się z przeróżnymi problemami. Myślę, że jednym z nich jest fakt, że gdy mieszka się poza granicami kraju, to język często staje się nieaktualny, bo bardzo szybko się zmienia, dochodzą nowe zwroty, a część z nich staje się nieaktualne lub niemodna. Dla młodzieży ten aspekt językowy, jest szczególnie istotny.

Mężczyzna dodaje również, że wśród problemów pojawiają się te, związane z finansami. - Podręczniki mniejszości narodowych są trzy razy droższe, niż te, których używają litewskie szkoły. Występuje również problem z tłumaczeniem podręczników, ale Polska Macierz Szkolna, robi wszystko, co w ich mocy, aby usprawnić ten system.

Dyrektor dodał również, że młodzież czuje się w Malborku doskonale. - Jesteśmy Polakami, więc bardzo się cieszę, że mogliśmy powrócić do naszych korzeni. Uczniowie są bardzo zadowoleni, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci w tym mieście. Odwiedziliśmy zamek, uczniowie mają również możliwość integracji ze swoimi rówieśnikami, którzy mieszkają w Polsce. To cenne doświadczenia, które z pewnością bardzo przydadzą się w ich życiu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto