Nasza Loteria

Nagroda Starosty dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Malborka. Docenieni za wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
23 uczniów szkół ponadpodstawowych - zarówno obecnych, jak i absolwentów – odebrało w czwartek (14 września) Nagrodę Starosty za dokonania w poprzednim roku szkolnym. Władze powiatu przewidziały na ten cel 23 tys. zł.

Nagroda Starosta dla uczniów najlepszych i utalentowanych

Uczniowie z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami szkół zebrali się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Nagroda Starosty jest nowością, wprowadzoną od tego roku. Jak wyjaśnił wicestarosta Waldemar Lamkowski, młodzież ze swoich szkół wybrali dyrektorzy w porozumieniu z radami pedagogicznymi. To formuła wypracowana w ub. roku, następnie zatwierdzona uchwałą Rady Powiatu Malborskiego.

Wnioskodawcami są dyrektorzy i nauczyciele. Któż lepiej może znać ucznia niż środowisko, w którym się on znajduje? - mówił do zgromadzonych Waldemar Lamkowski.

Uchwała Rady Powiatu wprowadziła cztery kategorie nagród.
- "Najlepszy absolwent" - to już było wcześniej. Jest też „Najlepszy uczeń”, a także „Uczeń z pasją i talentem”, bo - co prawda - nie wszyscy mają najwyższe oceny, ale są prawdziwe talenty w swoich dziedzinach, reprezentują szkołę, a przez to promują powiat, nasze środowisko. Mamy także kategorię „Uczeń na medal” dla szkół specjalnych - wyjaśniał Waldemar Lamkowski.

Najlepsi absolwenci szkół podstawowych odebrali nagrody podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu. Natomiast w czwartkowe popołudnie (14 września) nagrodzeni zostali uczniowie w trzech pozostałych kategoriach. W kategorii „Najlepszy uczeń” byli to:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku: Bartosz Wiśniewski, Agnieszka Milanowska, Cyprian Piróg, Gabriela Gilewska;
  • II Liceum Ogólnokształcące w Malborku: Zofia Wiśniewska, Dorian Walentynowicz, Julia Rogowska;
  • Technikum nr 3 w Malborku: Weronika Liszewska, Kamil Kot, Weronika Marek;
  • IV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych w Malborku: Amelia Dembicka, Kacper Jurczyk, Nazarii Vozniuk;
  • Technikum nr 2 w ZST Malbork: Philip Witka, Igor Lipski;
  • Branżowa Szkoła I Stopnia w ZST Malbork: Nikola Tomaszewska, Mateusz Riebandt, Samanta Stępkowska.

Artysta, sportsmenka i wynalazca. Uczniowie z pasją i talentem

Nagrodę w kategorii „Uczeń z pasją i talentem” otrzymali: Robert Puczka - absolwent I LO, który dał się poznać jako artystyczna dusza, odnosząc sukcesy w ogólnopolskich konkursach piosenki (ale założył też Grupę Teatralną Zryw składającą się z seniorów, dla której jest reżyserem i scenarzystą); Nadia Walentynowicz – absolwentka II LO, jedna z najbardziej utalentowanych i utytułowanych malborskich pływaczek; Jakub Przybysz – trzecioklasista z Technikum nr 3, zwycięzca ogólnopolskiego konkursu pt. „Do czego można wykorzystać wiatr?”, zorganizowanego przez Politechnikę Gdańską.

Jakub kształci się w zawodzie technika informatyka. Konkurs PG polegał na przygotowaniu filmiku przedstawiającego oryginalny pomysł na pozyskanie energii z wiatru. Uczeń Technikum nr 3 wymyślił „latarnię kominową” - małą elektrownię wykorzystującą ciąg kominowy, a więc ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień. „Urządzenie” może być wykorzystane np. do zasilania latarni ulicznych.

Pani od geografii, Ilona Rażewska, podsunęła mi ten konkurs. Myśleliśmy, myśleliśmy i w sumie trochę wspólnymi siłami z rodzicami mieliśmy taki koncept. Były nawet plany zbudowania modelu, który miał dowieść, czy to działa. Ale to jeszcze przed nami. Projekt jest w rozwoju, niedługo z kolegą będziemy brali udział w innym konkursie. Jesteśmy w trakcie projektowania. Zobaczymy, czy to w ogóle ma prawo działać w praktyce - mówi Jakub Przybysz.

CZYTAJ TEŻ: Uczeń z Malborka najlepszy w ogólnopolskim konkursie Politechniki Gdańskiej

Dla młodzieży szkół specjalnych przewidziano nagrodę „Uczeń na medal”. W ten sposób docenieni zostali: Amelia Tomasiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 Specjalnej i Michał Jurkian z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 5 Specjalnej.

- Chciałbym pogratulować wszystkim przyznanych nagród. Gratuluję rodzicom udanych pociech, bo na pewno jesteście dumni. A także gratuluję dyrektorom pomysłu. Życzę dalszych sukcesów, rozwijajcie swoją wiedzę, swoje umiejętności, bo przyszłość należy do tych, którzy są ciekawi świata, szukają tego kaganka wiedzy i chcą w życiu coś osiągnąć. Do tych, którzy rozwijają swoje talenty i pasje, i tych, którzy w miarę możliwości rozwijają swoje zainteresowania - mówił Waldemar Lamkowski.

Każdy z uczniów otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł.

od 16 lat
Wideo

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto