Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele ZSP nr 3 w Malborku poszerzali wiedzę w Portugalii

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum ZSP nr 3 w Malborku
Nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku wrócili z tygodniowego szkolenia zawodowego w Portugalii.

Wyjazd do Lizbony piętnaściorga nauczycieli kształcenia zawodowego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku odbył się w ramach projektu pn. "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego" realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe "Europejskie doświadczenie - lepszy start".

W dniach 22-28 stycznia nauczyciele brali udział w szkoleniach m.in. w Portugalskim Ministerstwie Edukacji, Instytucie Turystyki, Szkole Hotelarskiej - Escola de Hotelaria e Turismo de Lisboa, w szkole zawodowej Agrupamento de Escolas de Alcochete, hotelu, gdzie uczniowie ZSP nr 3 odbywają staże - Jupiter Lisboa Hotel oraz restauracji Feitoria słynącej z posiadania gwiazdki Michelin.

- Prowadzący zajęcia-szkolenia zapewnili niezbędne na czas szkolenia materiały oraz pomieszczenia wyposażone w sprzęt niezbędny do ich realizacji - informuje Jan Stawicki, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku. - Szkolenia poprowadzone były przez ekspertów o kwalifikacjach odpowiadających tematyce szkolenia, posiadający niezbędne kompetencje zawodowe i doświadczenie. Podczas zajęć, ze względu na różny poziom kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego, uczestnikom zostało zapewnione wsparcie tłumacza zapewnione przez Casa da Educacao.

Jak informuje ZSP nr 3, pierwszego dnia zagranicznego szkolenia zostały omówione szczegóły zajęć i program. Uczestnicy otrzymali materiały niezbędne do realizacji szkolenia oraz funkcjonowania podczas pobytu w Lizbonie m.in. bilety miesięczne umożliwiające poruszanie się komunikacją miejską, plany komunikacji, niezbędne foldery itp.

Szkolenia były prowadzone m.in. w Escola de Hotelaire e Turismo de Lisboa. Nauczyciele ZSP nr 3 mieli możliwość poznać zasady tworzenia innowacji pedagogicznych w kształceniu zawodowym turystyczno-hotelarsko-gastronomicznym oraz dowiedzieli się, jak budować program kursów i szkoleń poszerzających wiedzę ucznia oraz wykorzystujących nowe trendy obsługi konsumenta.

- Escola de Hotelaire e Turismo de Lisboa to szkoła, która podobnie jak ZSP nr 3 kształci młodzież i dorosłych w obszarze edukacji zawodowej turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej - wyjaśnia Jan Stawicki. - Oprócz standardowej oferty edukacyjnej, jaką realizuje także nasza placówka, prowadzi również kursy doszkalające i podnoszące kwalifikacje dla osób o różnym poziomie wykształcenia, pragnących podnieść swoje kompetencje zawodowe. Działania placówki mają charakter innowacyjny, tematyka prowadzonych zajęć jest ciekawa i nowatorska, zgodna ze zmieniającymi się trendami, jakich oczekuje współczesny rynek konsumenta w sektorze usług turystyczno-hotelarsko-gastronomicznych.

Szkolenie w obiekcie hotelarskim Jupiter Lisboa Hotel miało z kolei na celu poznanie realiów kształcenia zawodowego w dziale housekeeping oraz dziale gastronomicznym. W ramach szkolenia uczestnicy odbyli spotkanie z managerem hotelu odpowiedzialnym za organizację staży zawodowych dla młodzieży. Dowiedzieli się, w jaki sposób obiekt organizuje staże, jak dostosowuje program kształcenia zawodowego do możliwości stażysty, jak przebiega indywidualizacja kształcenia – metody wdrażania, ustalanie celów, monitoring postępów.

Uczestnicy zajęć poznali metody pracy na poszczególnych stanowiskach w dziale housekeeping oraz dziale gastronomicznym. Szkolenie obejmowało również następujące elementy: zapoznanie z procedurami obsługi klientów o różnym statusie i potrzebach, rozpoznanie potrzeb klientów i dobór metod obsługi do realizacji zamówień, określenie rynku docelowego dla dostawcy usług, "szycie produktu" na miarę potrzeb – dostosowanie usług do oczekiwań i finansowych możliwości klientów, wyposażenie stanowisk pracy w dziale gastronomicznym oraz dziale housekeeping oraz dziale gastronomicznym, obsługa maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie działów, wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych w obsłudze klienta.

- W czasie wolnym, po zajęciach, był zrealizowany także program kulturowy, który stał się pomostem pomiędzy zajęciami przeprowadzonymi w Polsce, a oczekiwaniami nauczycieli i ich wyobrażeniami. Dziedzictwo kulturowe Portugalii to wieki historii i zabytki sięgające kilku tysięcy lat. Historia buduje tożsamość współczesnych mieszkańców tego kraju. Nie można zrozumieć Portugalczyków bez zrozumienia choćby części historii ich kraju - informuje ZSP nr 3. - Duchową ucztę uczestnikom wyjazdu zapewniła wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Fatimie oraz kawiarniane spotkanie podsumowujące wyjazd z występem zespołu na żywo z muzyką Fado.

- Od pierwszej chwili pobytu w Portugalii urzekła nas gościnność i serdeczność jej mieszkańców. Na każdym kroku, czy to podczas wizyt w instytucjach i szkołach, czy podczas zwiedzania i codziennego poruszania się po Lizbonie dało się odczuć, jak bardzo Portugalczycy dbają o pozytywny wizerunek swojego kraju - relacjonują nauczycielki uczestniczące w szkoleniu. - Byłyśmy bardzo miło i wyjątkowo przyjmowane we wszystkich odwiedzanych miejscach. Zwróciłyśmy uwagę na to, jak profesjonalnie Portugalczycy są przygotowywani do poruszania się na rynku pracy. Ogromny nacisk kładzie się na praktykę, która realizowana jest równolegle do teoretycznie omawianych zagadnień. Komfortowy był również fakt, że w każdym miejscu można było swobodnie porozumieć się w języku angielskim. Jesteśmy zachwycone kulturą i klimatem portugalskich miast, a ten tydzień zaostrzył nasze apetyty na ponowne odwiedziny w tym pięknym kraju.

- W ramach programu Erasmus+ zdobyliśmy cenne doświadczenie, wzbogaciliśmy swoją wiedzę, a przede wszystkim poznaliśmy niesamowitych ludzi. Lizbona zauroczyła nas całkowicie i z największą przyjemnością będziemy tam wracać, by odkrywać je na nowo - dodają kolejni uczestnicy szkolenia. - Wyjazd rozszerzył horyzonty, zmienił myślenie, dał możliwość poznania nowych ludzi, a tym samym kultur, tradycji, pozwolił poprawić swobodę wypowiadania się w języku angielskim. Wyjazd umożliwił nam zapoznanie się z systemem szkolnictwa w Portugalii, umiejętnościami zawodowymi w sensie praktycznym w branży gastronomicznej i hotelarskiej, funkcjonowaniem branży turystycznej, sposobami doskonalenia umiejętności zawodowych w wyżej wymienionych branżach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto