18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zabytki Muzeum Zamkowego w Malborku - kwatera ołtarzowa i puginały

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku wzbogaciło się o nowe zabytki. Od prywatnych kolekcjonerów zakupiona została średniowieczna kwatera ołtarzowa oraz dwa puginały. Oba zabytki kosztowały ok. 600 tys. zł.

Muzeum Zamkowe w Malborku poinformowało o zakupie kwatery ołtarzowej na swojej stronie internetowej:
Z radością informujemy, że nasza kolekcja rzeźby wzbogaciła się o nowy obiekt! Pod koniec ubiegłego roku Muzeum Zamkowe zakupiło późnogotycką kwaterę ze sceną Ukrzyżowania, prawdopodobnie dzieło warsztatu północnoniemieckiego. Prostokątna kwatera o wymiarach 130x102 cm, wykonana z drewna dębowego, pierwotnie była zapewne centralną częścią tryptyku. W jej centrum znajduje się scena Ukrzyżowania zakomponowana w układzie dwustrefowym, flankowana przedstawieniami świętych, ustawionych w płytkich niszach. W górnej części głównej sceny widnieje ukrzyżowany Chrystus, a po jego obu stronach łotrzy, wiszący na krzyżach w kształcie litery „T”. Dolną partię kompozycji zajmuje grupa stojących postaci w dwóch szeregach, pośród których znajduje się Maria podtrzymywana przez św. Jana Ewangelistę, a także żołnierze rzymscy. W niszach, po obu stronach Pasji umieszczono figury św. Piotra (u dołu po lewej), św. Pawła (u dołu po prawej), św. Katarzyny (u góry po prawej) oraz nieznanej świętej (u góry po lewej). Pola korpusu ozdobione są u góry ażurowymi maswerkami. Kwaterę można oglądać na wystawie rzeźby gotyckiej "Święci Orędownicy", gdzie wraz z kilkoma innymi znakomitymi zabytkami ilustruje wątek kultu Męki Pańskiej, jeden z najważniejszych motywów zarówno w religijności średniowiecznej, jak i sztuce tego okresu.

- Kwaterę do tej pory wypożyczaliśmy od prywatnego kolekcjonera i znajduje się ona na naszej wystawie rzeźby. Długo negocjowaliśmy z właścicielem, by uzyskać najlepszą cenę - mówił nam niedawno Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego. - To zakup drogi, ale z pewnością wart swojej ceny.

Od innego kolekcjonera zakupiono dwa puginały, inaczej sztylety, i również są wyjątkowym nabytkiem ze względu na średniowieczny okres pochodzenia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto