Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Światowego Miesiąca Autyzmu w Malborku. Ośrodek wraz z partnerami przygotował się na kwiecień

Aleksandra Ciachorowska
Radosław Konczyński
Zbliża się kwiecień – Miesiąc Świadomości Autyzmu. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem razem z partnerami przygotował wiele wydarzeń. Jednym z nich będzie piknik dla mieszkańców.

Starostwo i Urząd Miasta zaświecą się na niebiesko

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W całej Polsce i na świecie, ośrodki, stowarzyszenia, fundacje, szkoły i inne instytucje, którym bliski jest temat osób z ASD (Autism Syndrome Disorder, czyli spektrum autyzmu), podejmują różnego rodzaju inicjatywy, mające na celu poszerzanie świadomości i edukację oraz zachęcanie szerokiej społeczności do wyrażenia swojej solidarności z osobami dotkniętymi tym specyficznym, neurorozwojowym zaburzeniem.

W 2008 roku amerykańska fundacja Autism Speaks zapoczątkowała inicjatywę „Light it up blue”, czyli zaświeć się na niebiesko. Ustanowiono, że kolor niebieski będzie symbolizował autyzm i 2 kwietnia, na znak solidarności z osobami w spektrum, są podświetlane na niebiesko ważne budynki i budowle na całym świecie. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku od 2015 roku włącza się w tę akcję i zachęca włodarzy malborskich do wyrażenia swojej solidarności poprzez podświetlanie na niebiesko ważnych budynków w naszym mieście. W tym roku również pięknym niebieskim światłem 2 kwietnia będą świeciły budynki Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Malborka.

Ośrodek i stowarzyszenie współpracują od blisko 27 lat

SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku powstał w roku 1997 z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się. Obejmuje swą opieką dzieci i młodzież w wieku od 3 do 24 roku życia. Dla dzieci młodszych i ich rodziców organizuje dodatkowo zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, oferuje również pomoc w zakresie bezpłatnego punktu konsultacyjnego.
Od 1997 roku liczba wychowanków placówki zwiększyła się ponad siedmiokrotnie. W pierwszym roku szkolnym z zajęć w ośrodku korzystało sześcioro dzieci, dziś do placówki uczęszcza 43 wychowanków. W bieżącym roku szkolnym 2023/2024 wczesnym wspomaganiem rozwoju objętych jest 40 dzieci.

CZYTAJ TEŻ: Dzieci i młodzież z autyzmem odwiedzili Starostwo Powiatowe w Malborku

Od prawie 10 lat malborski ośrodek wraz ze SPOA przy wsparciu organu prowadzącego, czyli Starostwa Powiatowego, a także burmistrza Malborka organizuje szereg przedsięwzięć w kwietniu, który został ogłoszony Niebieskim Miesiącem Świadomości Autyzmu.
Mimo że osób w spektrum autyzmu przybywa z roku na rok, wciąż znajomość tego tematu jest niewystarczająca. Od kilku lat w nasze inicjatywy włączyła się również Malborska Fundacja Rozwoju Regionalnego oraz wiele zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych, wolontariuszy, sponsorów, mediów i innych ludzi dobrej woli. Dzięki tak ogromnej rzeszy przyjaciół możemy przybliżyć lokalnej społeczności problematykę spektrum autyzmu oraz wypromować naszą placówkę.

W tym roku naszą kwietniową przygodę rozpoczęliśmy już w drugiej połowie marca, gdyż zostaliśmy zaproszeni do pana redaktora Piotra Piesika z Malborskiego Okna Dialogowego w Radiu Malbork, żeby porozmawiać o autyzmie, ośrodku, codziennej pracy i obchodach kwietniowych. Dwóm nauczycielkom w miejskiej rozgłośni towarzyszyli również uczniowie ośrodka, którzy chętnie udzielali wywiadu, opowiadając o swoim ośrodkowym codziennym życiu, przyjaciołach, a także sportowych sukcesach.

Wizyty w urzędach, spartakiada i wyjazd do Sejmu

2 kwietnia na stronie ośrodka na Facebooku pojawią się zdjęcia nadesłane w ramach akcji „Przybij Niebieską Piątkę”. Każdy, kto ma chęć wyrażenia swojej solidarności z osobami w spektrum autyzmu, może wykonać pracę plastyczną na ten temat i opublikować na swoim profilu bądź wysłać w wiadomości na stronie ośrodka, zostanie opublikowana tego dnia.
3 i 4 kwietnia nasi podopieczni wraz z opiekunami udadzą się z wizytą do Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Malborka.
5 kwietnia wszystkie dzieci i młodzież z ośrodka przemaszerują w niebieskich barwach na plac Jagiellończyka i udekorują króla niebieską peleryną.
Od 4 kwietnia galeria Dekada będzie udekorowana w tonacjach niebieskich i odwiedzający ją będą mogli obejrzeć wystawę związaną z ośrodkiem. W dniach 8-11 kwietnia, w godz. 10.30-11.30, pojawią się tam nasi wychowankowie, którzy będą wręczać drobne, niebieskie upominki.
9 kwietnia dwie grupy dzieci zostały zaproszone do udziału w Spartakiadzie Integracyjnej w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej. Do tej szkoły uczęszcza była uczennica SORW, która dzięki terapii w ośrodku osiągnęła gotowość do podjęcia nauki w szkole masowej.
11 kwietnia wychowankowie zostali zaproszeni przez Katarzynę Kotulę, panią minister do spraw równości, do zwiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Piknik Rodzinny „Na biegowo, na sportowo

13 kwietnia, w godz. 11-16, na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku przy ul. Parkowej w Malborku odbędzie się Piknik Rodzinny „Na biegowo, na sportowo”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się, a ośrodek wraz z Fundacją Rozwoju Regionalnego są partnerami i wykonawcami tej imprezy. Piknik sportowy dedykowany jest dzieciom, które będą mogły wziąć udział w biegach w swoich kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik otrzyma medal, będą nagrody i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

Po konkurencjach sportowych odbędzie się część artystyczna – występy dzieci z przedszkoli pod hasłem „Przedszkole Śpiewa dla Autyzmu”. Odbędą się animacje dla dzieci, będzie kącik z fantami, a miejsce pikniku zostanie udekorowane pracami plastycznymi uczniów klas I-III szkół podstawowych „Szkoła maluje dla Autyzmu”. Będziemy również zachęcać do zdrowego stylu życia, zamiany słodyczy na pyszne i pełne witamin owoce. Dorośli mogą spędzić miło czas w kąciku kawowym i razem z dziećmi cieszyć się towarzystwem sympatycznych alpak z Rancho Zbyrozy. Zapraszamy serdecznie, spędźmy razem dzień w pięknej przestrzeni sportowo- kulturalnej.

W dniach 15-19 kwietnia do Malborka przyjadą goście z Grecji i Litwy – w ramach projektu Erasmus „I can do it”. Odbędą się wspólne warsztaty zajęciowe w ośrodku, goście zwiedzą zamek i pojadą zwiedzić Trójmiasto.
Zwieńczeniem kwietniowych wydarzeń będzie występ grupy teatralnej Płomyki z naszego ośrodka na Forum Teatralnym w Kwidzynie - 25 kwietnia.

Autyzm już przestał być „niebieski”

Autyzm w zasadzie nie jest już „niebieski”. Z uwagi na szerokie spektrum występujących cech w tym nietypowym neurorozwoju, jest na dzisiaj wielobarwny i ma symbol nieskończoności, tak jak nieskończenie wiele jest naszych osobowości na świecie. Autyzm nie jest już od dawna czymś odrębnym, czymś dalekim. Autyzm jest wśród nas i my, osoby neurotypowe, powinniśmy się nad nim pochylić.

O ile mamy wyjątkową możliwość prowadzenia terapii osób w spektrum ze sprzężeniami, dzięki organowi prowadzącemu - Starostwu Powiatowemu w Malborku, o tyle wciąż brakuje kontynuacji po 24 roku życia dla wielu z naszych podopiecznych. Wielu z nich nie osiąga gotowości do współpracy w większych grupach, które oferują domy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wielu z nich nadal potrzebuje swojego osobistego opiekuna i są skazani na izolację w swoich domach. Trwają starania o utworzenie takiego domu dziennego pobytu dla dorosłych osób w spektrum autyzmu. Mamy takie marzenie, aby każdy w swojej wielobarwności znalazł swoje miejsce w systemie opieki, a rodziny przestały się martwić o swoje dorosłe dzieci.

Bądźcie z nami w kwietniu, pokażcie, że dobro każdego człowieka wciąż jest wartością niepodważalną, a dzieci w spektrum i ich rodziny niech poczują, że mają wsparcie, zrozumienie i akceptację.

Tekst: Aleksandra Ciachorowska, SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto