Oskar Wąsik w krajowej czołówce na 2000 metrów z przeszkodami. Dobry start w mistrzostwach Polski juniorów U20 w lekkoatletyce

Oskar Wąsik podczas MP w Lublinie wykonał plan w biegu na 2000 m z przeszkodami. Pobiegł zdecydowanie poniżej 6 minut i 16 sekund. archiwum prywatne
Oskar Wąsik z Malborka ma za sobą bardzo dobry start w mistrzostwach Polski juniorów U20 w lekkoatletyce w Lublinie. Zawodnik Szkolnego Klubu Sportowego Sokół zajął 10 miejsce w biegu na 2000 metrów z przeszkodami.

Mistrzostwa Polski juniorów U20 w Lublinie. Przeszkodowcy pobiegli bardzo szybko

Mistrzostwa Polski juniorów U20 w lekkoatletyce odbyły się od 18 do 20 lipca w Lublinie. Jedynym reprezentantem powiatu malborskiego był Oskar Wąsik, zawodnik SKS Sokół działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Malborku. Podopieczny trenera Norberta Sajkowskiego startował w biegu na 2000 m z przeszkodami w gronie 24 zawodników. Został rozstawiony w mocniejszej serii, na co sobie ciężko zapracował we wcześniejszych miesiącach. Przed MP U20 na tegorocznych listach rankingowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki znajdował się na 8 miejscu w tej konkurencji. Jak mówił nam szkoleniowiec Sokoła przed zawodami, celem na Lublin było zejść poniżej 6 minut i 16 sekund i znaleźć się w pierwszej dziesiątce.

W środowy wieczór (19 lipca), bo wtedy została rozegrana konkurencji, malborski lekkoatleta wykonał zadanie z nawiązką, jeśli chodzi o wynik, i zajął dokładnie 10 miejsce.

Oskar zaprezentował się bardzo dobrze. Dotychczasowy rekord życiowy poprawił o ponad 8,5 sekundy, uzyskując czas 6.15,22 minuty. Startował w 13-osobowej, pierwszej serii. Bieg był prowadzony w bardzo mocnym tempie. Czterech zawodników osiągnęło czasy dużo poniżej 6 minut. Aż trzech zawodników będzie reprezentowało Polskę podczas mistrzostw Europy juniorów w Jerozolimie na początku sierpnia. 17 biegaczy poprawiło swoje rekordy życiowe – wylicza Norbert Sajkowski.

Teraz odpoczynek, potem przygotowania do mistrzostw Polski w przełajach

Obaj - zawodnik i trener - są bardzo zadowoleni ze startu w lubelskich mistrzostwach Polski. Szkoleniowiec zapowiada, że Oskar będzie osiągał jeszcze lepsze wyniki.

- Nie obyło się bez małych błędów, są rezerwy i z nadzieją patrzymy na kolejne starty. Oskar jest juniorem z młodszego rocznika i za rok również będzie mógł startować w tej kategorii podczas MP U20. Teraz czeka go okres odpoczynku i roztrenowania, a pod koniec sierpnia rozpocznie przygotowania do mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które odbędą się 25 listopada w Drzonkowie – wyjaśnia Norbert Sajkowski.

Podczas MP w Lublinie w biegu na 2000 m z przeszkodami startowało jeszcze dwóch reprezentantów województwa pomorskiego, obaj z ULKS Talex Borzytuchom w powiecie bytowskim. Krzysztof Zieliński z czasem 5.54,16 minuty zdobył brązowy medal. Paweł Bukowski (6.27,39 minuty) zajął 15 miejsce.
Mistrzem Polski juniorów U20 w tej konkurencji został Adam Bajorski z Optimy Radom (5.48,93 minuty).