OSP Lichnowy dostanie nowy samochód. Pieniądze są zabezpieczone, teraz pozostaje jak najszybciej go zamówić, żeby nie stać długiej kolejce

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum OSP Lichnowy
Udostępnij:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało listę 456 jednostek OSP, które w 2022 roku otrzymają dofinansowanie na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Od tego zależało, czy Ochotnicza Straż Pożarna w Lichnowach w końcu odnowi swój tabor. Wszystko jest na dobrej drodze. Lichnowscy druhowie dostaną dotację.

O nowym średnim samochodzie ratowniczo-gaśniczym dla OSP Lichnowy mowa jest od dobrych kilkunastu miesięcy. To jedyna gmina w powiecie malborskim, gdzie w ostatnich latach jeszcze nie doszło do wymianu pojazdu na młodszy i nowoczesny.

W 2021 roku OSP Lichnowy została pominięta przy rozdziale środków państwowych, mimo że władze gminy były gotowe zapewnić wkład własny. Obecnie zmieniły się proporcje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia dofinansowanie na poziomie 50 procent, o resztę środków musi zadbać samorząd gminy dla "swojej" ochotniczej straży.

Znaleźliśmy się wreszcie na liście i idziemy oczywiście w tym kierunku, żeby kupić samochód. Według cen z poprzedniego roku, to koszt 860 tys. zł. Musimy więc zabezpieczyć 430 tys. zł. Starosta malborski obiecał mi i dotrzymał słowa, bo rzeczywiście 200 tys. zł znalazło się w budżecie na 2022 rok, teraz jest jeszcze kwestia podjęcia przez Radę Powiatu uchwały o przekazaniu pomocy finansowej dla naszej gminy. My w naszym budżecie na 2022 rok zabezpieczyliśmy 250 tys. zł – mówi Jan Michalski, wójt Lichnów.

Na koniec Rada Gminy będzie musiała podjąć uchwałę o przekazaniu wsparcia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lichnowach, która będzie finalizowała zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Trudno powiedzieć, kiedy wóz zostanie powitany w jednostce.

- Z tego, co wiem, są problemy z podwoziami, a to ma być samochód na podwoziu marki Mercedes. Jeżeli naszym druhom uda się szybko „zaklepać” go u wykonawcy, to jest szansa, że to potrwa około pół roku – dodaje Jan Michalski.

Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że terminy mogą się bardzo wydłużyć. W 2022 roku dofinansowanie na zakup samochodów otrzyma 456 jednostek OSP, więc wykonawcy zostaną zasypani zleceniami i utworzą się kolejki. Łączna kwota dofinansowania to, jak informuje MSWiA,to ponad 175 milionów złotych, a składają się na nią:

  • 164 mln 112 tys. zł z budżetu państwa w ramach dotacji MSWiA oraz dotacji KSRG;
  • 11 mln 103 tys. zł ze środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych.

Do jednostek OSP trafią 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 ciężkich oraz 83 lekkie. Szacowana łączna wartość sprzętu wynosi około 383 milionów złotych.

Powiat malborski. Prawie 800 interwencji straży pożarnej w 2...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie