Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną już w sobotę. Imprezy w Nowym Świecie i Elblągu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
materiały wykonawcy NDI/Besix
To będzie się działo u sąsiadów – w dwóch miejscach, ale może zainteresować mieszkańców powiatu malborskiego. W najbliższą sobotę (17 września) odbędą się dwie imprezy z okazji otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Podczas koncertu w Elblągu będzie też malborski akcent.

Po niedawnej dymisji prezesa TVP S.A. Jacka Kurskiego było trochę zamieszania z koncertem na otwarcie przekopu w Nowym Świecie, ale teraz jest już pewne, że odbędą się nawet dwa wydarzenia. W sobotnie południe (17 września) oficjalnie zainaugurowana zostanie działalność kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Śluzowanie jednostek w Porcie Nowy Świat możliwe będzie od 18 września.

Program otwarcia przekopu, 17 września 2022 r.:

  • godz. 12 – oficjalne otwarcie,
  • godz. 16 – otwarcie strefy rodzinnej,
  • godz. 18 – koncert szantowy Cztery Refy,
  • godz. 19 – DJ Brave,
  • godz. 20 – Sound'n'Grace,
  • godz. 21 – Cleo,
  • godz. 22 – pokaz dronów.

Wstęp na wydarzenie organizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Morski w Gdyni jest bezpłatny. Wejście na teren koncertu będzie możliwe od godz. 16, gdy zacznie działać strefa rodzinna z m.in. z food truckami. Organizatorzy zalecają, by zabrać z sobą gotówkę.

Przy wejściu każdy uczestnik otrzyma opaskę, która pozwala na przemieszczanie się po terenie imprezy. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na koncercie jedynie z opiekunem prawnym lub inną osobą dorosłą upoważnioną na piśmie przez opiekuna. Wprowadzanie zwierząt jest zabronione (wyjątkiem są psy przewodnicy). Obowiązuje też zakaz wnoszenia alkoholu.

Bezpłatny dojazd autobusem na otwarcie przekopu

Organizatorzy spodziewają się tłumów podczas wydarzenia, a zatem i utrudnień w ruchu, dlatego na miejsce skierowane zostaną liczne patrole ruchu drogowego.

- Policjanci będą zabezpieczać drogi dojazdowe, a także ręcznie regulować ruch, a funkcjonariusze prewencji oraz pionu kryminalnego będą dbać o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia – informuje Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Duże zainteresowanie wydarzeniem oraz jego charakter, przełoży się z pewnością na czasowe występowanie utrudnień w ruchu drogowym. Zachęcamy do korzystania ze specjalnie na ten dzień zorganizowanego, transportu zbiorowego.

W tym zakresie istotną informacją dla mieszkańców powiatu malborskiego, którzy wybierają się na otwarcie przekopu, jest ta, że autobusy będą odjeżdżać co 10 minut od godz. 10 z dworca w Stegnie. Ostatni powrotny o godz. 23.59 z Portu Nowy Świat. Można więc dojechać do Stegny samochodem i przesiąść się na bezpłatny autobus, co zalecają organizatorzy. Szczegółowe informacje na temat miejsc parkingowych w okolicy przekopu można natomiast znaleźć TUTAJ.

Tadeusz Seibert zaśpiewa w Elblągu

W najbliższą sobotę (17 września) odbędzie się też koncert w Elblągu, organizowany przez TVP S.A. z dwóch powodów.

Gramy koncert w Elblągu. Dla wolności i nadziei na lepsze jutro. W 83 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i z okazji oficjalnego otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej usłyszycie znane polskie przeboje w nowoczesnym brzmieniu – można przeczytać na facebookowym profilu „Bądźmy razem. TVP”.

Koncert na bulwarze nad rzeką Elbląg rozpocznie się o godz. 18. Wśród wykonawców znajdzie się m.in. pochodzący z Malborka Tadeusz Seibert. Wystąpią również: Maryla Rodowicz, Kasia Moś, Katarzyna Cerekwicka, Natalia Sikora, Marek Piekarczyk, Ryszard Rynkowski, Janusz Radek, Krzysztof Kiljański, Piotr Cugowski. Wokalistom będzie towarzyszyła orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Koncert będzie transmitowany w telewizji.

Inwestycja za blisko 2 miliardy złotych

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

- Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 25 kilometrów. Samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Droga wodna zaprojektowana została dla statku o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m – informuje Urząd Morski w Gdyni.

Docelowe parametry, zgodnie z harmonogramem prac, uzyskane zostaną w 2023 roku, po zakończeniu pogłębiania toru wodnego na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.

Inwestycja w całości finansowana jest z budżetu państwa, inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni we współpracy i pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury. Wartość całego programu budowy drogi wodnej łączonej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską to 1,9 mld zł.

Co Malbork ma wspólnego z przekopem Mierzei Wiślanej? Tędy k...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto