Paulina Cierpiałowska tworzy historię malborskiego pływania. Świetny występ w barwach Polski

Archiwum prywatne
Dla Pauliny Cierpiałowskiej, 14-letniej pływaczki MAL WOPR, był to pierwszy start w barwach Polski w międzynarodowym mityngu. Z austriackiego Grazu przywiozła trzy srebrne medale i rekord kraju, wywalczone ze sztafetą.

Paulina pojechała do Graz z kadrą Polsku juniorek, jako debiutantka i najmłodsza pływaczka w składzie drużyny. Wszystkie jej trzy starty podczas międzynarodowego mityngu w Austrii to udział w wyścigach sztafetowych, w których Biało-Czerwone spisały się świetnie, za każdym razem sięgając po srebro w stawce dwunastu reprezentacji.

Na 4x100 m stylem zmiennym Polki w składzie: Marianna Rydyńska, Katarzyna Klimczyk, Paulina Cierpiałowska i Wiktoria Guść pokonały dystans w czasie 4.21.18 minuty. Przegrały tylko z Tuczynkami, a o ponad półtorej sekundy wyprzedziły Greczynki.

- Paulina swoją część dystansu pokonała stylem motylkowym, notując fenomenalny czas reakcji wynoszący 0,06 s oraz wynik 1.03.73 uzyskany oczywiście ze startu lotnego - informuje Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Na 4x200 m stylem dowolnym znów najlepsza była Turcja, a Biało-Czerwone (8.34,26) bój o srebro wygrały z Finkami. Jak relacjonuje Iwona Ciecholewska, na pierwszych dwóch odcinkach wyrównaną walkę podjęły Wiktoria Guść i Paulina Cierpiałowska, ale Marianna Rydyńska i Klaudia Tarasiewicz nie były w stanie utrzymać tempa Turczynek.

Na zakończenie swoich startów sztafeta polskich dziewcząt rywalizowała na 4x100 m stylem dowolnym. Po pierwszej zmianie nasza drużyna zajmowała 6 miejsce, ale wtedy do wody wskoczyła Paulina i przesunęła się o trzy pozycje do przodu. Na ostatniej zmianie Polki wysunęły się na drugie miejsce dzięki Wiktorii Guść. Czas 3.54,90 to nowy rekord Polski 15-latek w tej konkurencji. Wygrały Turczynki, a trzecie były Finki.

Polacy pokazali się w Graz z bardzo dobrej strony. W rankingach punktowych w swoich kategoriach drużyny dziewcząt i chłopców zajęły drugie miejsca, za reprezentacją Turcji.

- Nasza zawodniczka mocno wsparła zespoły sztafetowe, jej udział w trzech medalach i rekordzie Polski jest bardzo istotny. Już w Graz dotarła do Pauliny kolejna radosna wiadomość, bowiem zgodnie z przewidywaniami, dzięki wynikom uzyskanym w marcowych występach na długiej pływalni, zapewniła sobie występ w drugim międzynarodowym wielomeczu, który tym razem odbędzie się w maju w Oświęcimiu. To kolejne, wielkie wyróżnienie dla klubu, miasta, jak i samej zawodniczki - podkreśla Iwona Ciecholewska.