Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piosenka patriotyczna w Malborku. Po raz pierwszy odbył się ogólnopolski konkurs wokalny "Polka i Polak"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Wideo
od 16 lat
Ponad stu wykonawców zgłosiło się do I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej „Polka i Polak” w Malborku. Laureaci zaprezentowali się podczas koncertu galowego, który w sobotę (7 października) odbył się w sali widowiskowej Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Konkurs wokalny w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Taki „Voice of Malbork”

Tytułowi „Polka i Polak” to najprostsze z możliwych odniesienie do idei patriotyzmu, która – podana w formie muzycznej przez dzieci, młodzież i dorosłych wokalistów – jest celem nowego malborskiego wydarzenia.

- Cieszymy się, że taki festiwal jak nasz sprawia, że piosenka patriotyczna pojawia się w repertuarze wykonawców. Są to piękne utwory, nawiązujące do naszej historii i niosące mocny ładunek emocjonalny. Nawet w dzisiejszych czasach nie tracą na aktualności. Warto o tym śpiewać – mówi Anetta Ciok, kierownik Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

CZYTAJ TEŻ: Grupy działające w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego wystąpiły przed malborską publicznością

Organizatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej „Polka i Polak” były 22 Baza Lotnictwa Taktycznego i Malborskie Stowarzyszenie Lotników. Do pierwszej edycji zgłosiło się ponad stu uczestników (a wśród nich spora grupa z wojskowych ośrodków kultury). Ci, którzy przeszli pierwszy etap w formie online, w piątek (6 października) wzięli udział w przesłuchaniach konkursowych. Oceniało ich jury w składzie: dr hab. sztuk muzycznych Grzegorz Piotr Kołodziej – baryton, były solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”; Katarzyna Laszkowska - wokalistka, pedagog i instruktor wokalny; pochodząca z Malborka Paulina Czapla - wokalistka zespołu Soulish.

Zdaniem jurorów, poziom konkursu był wysoki. Co do miejsc laureatów byli oni bardzo zgodni w swoich ocenach – dodaje Anetta Ciok.

Zresztą, publiczność miała okazję to ocenić w sobotę (7 października) podczas koncertu galowego. Pod wrażeniem był m.in. płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

- Za nami piękny koncert. Nie trzeba wcale jeździć do Warszawy, żeby przeżyć takie piękne chwile. Dziękuję wszystkim. Dziękuję rodzicom, bo to wasze dzieci tak pięknie śpiewały. Gratuluję wykonawcom, którzy zaprezentowali przepiękne utwory – od muzyki rozrywkowej do tej trudnej i najtrudniejszej twórczości, dzięki której mogliśmy przeżywać razem z nimi to, co śpiewali, bo to teksty bardzo mądre i ważne. To był świetny czas, taki Voice of Malbork. Moim zdaniem, nasi wykonawcy "odwrócili dzisiaj wszystkie fotele" – mówił płk pil. Mariusz Wiączkowski.

Laureaci I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej „Polka i Polak”

Soliści 7-9 lat:

 • I miejsce - Emilia Marunowska z Klubu 22 BLT,
 • II - Barbara Barańska,
 • III - Aleksandra Romańska z Klubu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń,
 • wyróżnienia: Hanna Świątek z Klubu 22 BLT, Julia Paździor z Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Targu, Joanna Radzymińska z Klubu 22 BLT.

Soliści 10-14 lat:

 • I miejsce - Misza Szcześniak ze Słupskiego Ośrodka Kultury,
 • II - Blanka Korniluk ze Słupskiego Ośrodka Kultury,
  III – ex aequo Julia Kur i Milena Barańska z Klubu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń,
 • wyróżnienia: Maja Ceglarz z SP 53 w Gdyni, Karina Hermann ze Słupskiego Ośrodka Kultury, Marcelina Runewicz ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz SM Nutka, Julia Olik z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Ogrodzienicach, Nora Bald z Klubu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń, Lena Wierzchowska.

Soliści 15-19 lat:

 • I miejsce - Milena Krumplewska ze Słupskiego Ośrodka Kultury,
 • II - Jagoda Szoła z Bear Sound – Pracownia Dźwięku Agata Kujawa,
 • III - Nikola Cyssewska z Klubu 22 BLT,
 • wyróżnienia: Oliwia Stanisławska, Natalia Kwiatek (obie ze Słupskiego Ośrodka Kultury), Maria Arapinowicz z Klubu 22 BLT.

Soliści powyżej 20 lat:

 • I miejsce - Magdalena Gosztkowska z Klubu 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,
 • II - Angelika Szablak.
 • wyróżnienia: Renata Gabryś, Paulina Toczyska.

Zespoły wokalne 7-14 lat:

 • I miejsce - Grupa Wokalna Mały Folk z Klubu 22 BLT,
 • II - Trio Hanna Nora Laura z Klubu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń,
 • wyróżnienia: zespół Młodzi Żuławiacy, Grupa Wokalna My-Folk.

Zespoły wokalne powyżej 15 lat:

 • I miejsce - zespół My z Łomży z Klubu Wojskowego 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen. bryg. Mariana Raganowicza,
 • II - Grupa Wokalna Folk z Klubu 22 BLT 7.

Zespoły wokalno-instrumentalne:

 • jury przyznało dwa równorzędne drugie miejsca zespołom „Wszystko, byle nie disco polo” z Klubu Wojskowego 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego oraz kapeli Army Rockers z Klubu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

- Ze swojej strony i ze strony wszystkich pracowników chciałam bardzo serdecznie podziękować, pogratulować wszystkim artystom, wszystkim instruktorom i nauczycielom, którzy wkładają ogromny trud, żebyście śpiewali coraz lepiej. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy się tutaj pojawili. Firmie Forte Acoustic za cudowne oświetlenie i nagłośnienie. Dziękujemy sponsorom, partnerom i sponsorom – mówiła ze sceny Magdalena Kupińska z Klubu 22 BLT.

Patronami honorowymi byli marszałek województwa pomorskiego i burmistrz Malborka; sponsorami – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Malborku, Aebi Schmidt Group, Słodka Pamiątka Justyna Śnieżek; partnerami – Starostwo Powiatowe w Malborku, Urząd Miejski w Nowym Stawie, Urząd Gminy w Starym Polu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto