Pływanie. Alicja Krauze najlepszą 16-latką w Grand Prix Polski

Alicja Krauze wygrała wyścig na 400 m kraulem podczas Grand Prix Polski. Relację z zawodów przygotowała trenerka Iwona Ciecholewska.

Długo trzeba było czekać, aż rywalizacja w Grand Prix ponownie zawita do Warszawy. Po siedmiu latach rywalizacja cyklu GP wróciła do Warszawy. W miniony weekend krajowa czołówka walczyła w naszej stolicy o kolejne punkty w klasyfikacji generalnej największego cyklu pływackich zawodów w Polsce.
Tym razem olimpijska pływalnia Uniwersytetu Medycznego w Warszawie gościła 478 zawodników z 83 klubów z całej Polski. W doborowej stawce najlepszych pływaków w Polsce, obok Radka Kawęckiego i Aleksandry Urbańczyk, na słupkach warszawskiej pływalni stanęła też najlepsza malborska pływaczka, Alicja Krauze. Startująca w Warszawie w niespełna tydzień po zimowych mistrzostwach Polski, mimo zmęczenia, spisała się bardzo dobrze.
W klasyfikacji najlepszych kraulistek na 158 zawodniczek nasza pływaczka uplasowała się na 38 miejscu. Na ten bardzo dobry wynik złożyły się cztery starty Alicji, wszystkie w stylu dowolnym.
Tradycyjnie nieco słabiej spisała się na krótszych dystansach. Na 200 m stylem dowolnym, czasem 2:17,32 wywalczyła 562 pkt. FINA i zajęła 42 miejsce w klasyfikacji open na 86 startujących zawodniczek. W swoim roczniku zajęła miejsce 9.
Na dystansie o połowę krótszym, z czasem 1:02,90 zajęła 38 miejsce na 92 startujące zawodniczki (była też 5 w klasyfikacji 16-latek) oraz zdobyła 567 pkt. FINA.
Dłuższe dystanse będące domeną naszej pływaczki, dały jej znacznie więcej powodów do satysfakcji. Na najdłuższym juniorskim dystansie dla kobiet, 800 m stylem dowolnym, Ala inkasując już 611 pkt. FINA za czas 9:34,19. Zajęła 12 lokatę open (na 35 sklasyfikowanych zawodniczek), zaś w swojej kategorii wiekowej była 2.
Najlepszą szesnastolatką z kolei była na dystansie 400 m kraulem. Pokonała ten wymagający dystans bardzo dobrym czasie 4:39,41, pozostawiając w polu utytułowane rywalki. Szczególne powody do radości miała z powodu pokonania zawodniczki z Lublina, która na ubiegłorocznych mistrzostwach Polskim uzyskując czas o 0,01 sekundy lepszy niż nasza pływaczka, zabrała jej brąz na 800 m stylem dowolnym. Ala w tej konkurencji zajęła też najlepszą lokatę open w warszawskim Grand Prix, była bowiem 11 na 50 startujących zawodniczek.
Warszawskie Grand Prix było dla Ali trzecim startem w bieżącym sezonie. Przed nią już ostatnie zawody największego cyklu pływackiego w naszym kraju. Za dwa tygodnie wyjeżdża do odległego Lublina, by tam sfinalizować swój udział w zawodach Grand Prix. W międzyczasie nasza zapracowana pływaczka weźmie także udział w drugiej rundzie pływackiej ligi naszego województwa, a potem będziemy trzymać kciuki za jej jak najlepsze wyniki testów gimnazjalnych.