Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorzanie są liczni pod Grunwaldem

(RK)
Fot. Grzegorz Mehring
Ponad 1000 osób odtworzy w sobotę na Polach Grunwaldu jedną z największych bitew średniowiecznej Europy - triumf wojsk polsko-litewskich nad potęgą zakonu krzyżackiego 15 lipca 1410 roku. Podczas tego wydarzenia, jak zwykle, liczną grupę będą stanowić Pomorzanie.

Zawsze silną reprezentację podczas historycznej rekonstrukcji pod Grunwaldem ma Pomorze. Np. na czele Chorągwi Wielkiego Mistrza stoją Stanisław Szmit i Przemysław Kamiński z Gniewa, z kolei z Malborka pojechał Regiment Piechoty Zaciężnej, a Małgorzata Falkowska z Gdyni jest jedną z dwóch pań dowodzących oddziałami.

- Od kilku lat prowadzę chorągiew łuczników. W naszej 40-osobowej grupie są tym razem łucznicy z całej Polski, ale nie tylko, bo także z Niemiec i Francji - mówi Małgorzata Falkowska. - Najpierw będziemy ostrzeliwać oddziały polskie, a na koniec bronić oddziałów krzyżackich.

TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJE O OBLĘŻENIU MALBORKA 2011

Pasjonaci średniowiecznego rycerstwa zbierali się na polach Grunwaldu od środy. W piątek dotarła już zdecydowana większość uczestników. Trwały ostatnie próby walk, treningi, przymiarki przed sobotą i próba generalna bitwy. W tym roku będzie nieco łatwiej walczyć, bo bitwa została przeniesiona na godz. 16. Dzięki temu odziani w zbroje rekonstruktorzy historii unikną skwaru.

- W samej inscenizacji weźmie udział 1200-1300 członków bractw rycerskich, natomiast w obozie przebywa ok. 4-4,5 tys. odtwórców historycznych - mówi Krzysztof Górecki, jeden z organizatorów części historycznej Dni Grunwaldu. - Jeśli chodzi o liczbę turystów, spodziewamy się ich na samej inscenizacji, tym punkcie kulminacyjnym, na poziomie z 2008, 2009 roku, czyli ok. 80-90 tysięcy widzów.

Postacią, na którą z uwagą spoglądają tysiące oczu, zawsze jest wielki mistrz Ulrich von Jungingen. Od kilkunastu lat w tej roli występuje Jerzy Struczyński.
- Jest najlepszym odtwórcą roli wielkiego mistrza. To przyjemność być po jego stronie - śmieje się Małgorzata Falkowska.

Dni Grunwaldu, trwające od środy do niedzieli, to cały cykl przedsięwzięć: turniejów rycerskich, łuczniczych, walk na miecze jednoręczne, są warsztaty, wystawy, ale... i trochę sportu - w czwartek odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej „Grundial 2011", a w piątek - I Średniowieczne Mistrzostwa Polski w Szachach Klasycznych

W sobotę odbędzie się m.in. - o 13.30 - Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym. Po bitwie cały wieczór jest zarezerwowany dla Grunwaldzkiego Turnieju Konnego, a tegoroczne Dni Grunwaldu zakończą się w niedzielę mszą św. trydencką w oprawie średniowiecznej o godz. 10. Potem zbrojni spakują się i powoli zaczną ciągnąć na Malbork, gdzie od 21 do 24 lipca odbędzie się 12 edycja Oblężenia Malborka.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto