Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego" w Malborku. Profesor z Litwy opowie o jednym z eksponatów, swoim obrazie "Dies Irae"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W ramach wystawy "Nigra crux, mala crux" wystawione zostały tylko dwa eksponaty. Dwa obrazy - "Dies Irae" (na zdjęciu" oraz "Panorama bitwy pod Grunwaldem".
W ramach wystawy "Nigra crux, mala crux" wystawione zostały tylko dwa eksponaty. Dwa obrazy - "Dies Irae" (na zdjęciu" oraz "Panorama bitwy pod Grunwaldem". Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza we wtorek (5 grudnia) na wydarzenie towarzyszące międzynarodowej wystawie „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego". Jednym z niezwykłych eksponatów jest współczesny obraz „Dies Irae” i to on będzie bohaterem spotkania, a właściwie jego litewski twórca, prof. Giedrius Kazimierėnas.

"Dies Irae" - wykład towarzyszący wystawie "Nigra crux, mala crux"

Od ponad dwóch miesięcy w malborskim zamku, dawnej stolicy państwa zakonnego, można oglądać wystawę czasową „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego". Ponad 300 eksponatów z 30 lokalizacji składa się na wystawę roku w Muzeum Zamkowym, która jest – cytując organizatorów - "pierwszą w historii próbą wystawienniczego zmierzenia się z mitami o zakonie, stereotypami, interpretacjami i reinterpretacjami".

Jednym z dzieł, które znajdują się na wystawie, jest współczesne przedstawienie bitwy grunwaldzkiej – obraz „Dies Irae” („Gniew Boży”) autorstwa litewskiego artysty, prof. Giedriusa Kazimierėnasa.

CZYTAJ TEŻ: Czarny krzyż to zły krzyż? Wystawa o Krzyżakach, jakiej jeszcze nigdy nie było

„Dies Irae” to starcie dobra i zła, żywiołów, których uczestnicy, czyli wielki mistrz Ulrich von Jungingen, król Władysław Jagiełło, wielki książę Witold czy papież, są pokazani tylko jako postaci rozgrywane na wielkiej szachownicy świata, jako uczestnicy wydarzeń, którymi kieruje jakaś wyższa wizja. To jest niesamowicie ekspresyjna wizja mająca i zwolenników, i przeciwników. Ale jak tylko zobaczyłem ten obraz, zamarzyłem sobie pokazanie go w Malborku – mówił dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego, zapowiadając wystawę „Nigra crux, mala crux”.

W najbliższy wtorek (5 grudnia) więcej o obrazie opowie jego twórca. Spotkanie z Giedriusem Kazimierėnasem odbędzie się o godz. 17 w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim, czyli w miejscu, gdzie dzieło jest wystawione. Wstęp jest bezpłatny.

Dodajmy, że w tej samej zamkowej sali naprzeciwko znajduje się obraz „Panorama bitwy pod Grunwaldem” Tadeusza Popiela oraz Zygmunta Rozwadowskiego, uczniów Jana Matejki, namalowany w 1910 roku w Krakowie, sprowadzony z Muzeum Historycznego w Lwowie. Dzieło o wymiarach 5 m wysokości i 10 szerokości waży 300 kg, ale razem z konstrukcją, na której zostało zamontowane w dawnej sali rycerskiej, to już pół tony.

Wystawa „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” będzie dostępna do 15 stycznia 2024 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto