Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Radosław Konczyński
Już 25 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Do spisu wyborców cały czas mogą dopisać się osoby bez stałego miejsca zameldowania. Termin mija 20 maja.

Minął czas dopisania osób niepełnosprawnych do obwodów głosowania, w których znajdują się lokale przystosowane do ich potrzeb, jak również składania wniosków o głosowanie korespondencyjne lub poprzez pełnomocnika.

Cały czas do listy wyborców mogą natomiast dopisać się osoby bez stałego miejsca zameldowania (zameldowanie na pobyt czasowy, osoby bezdomne). Termin mija 20 maja. Wnioski o dopisanie do spisu wyborców miasta Malborka można pobierać i składać w Urzędzie Miasta Malborka, pokój nr 104, I piętro, w godzinach urzędowania, tj. poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7.30-15.30, a w środę w godz. 9-17. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Druk wniosku jest dostępny również na stronie www.bip.malbork.pl - TUTAJ

Również do 20 maja do listy mogą się dopisać obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi, którzy chcą głosować na terytorium Polski. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w drugim dniu przed dniem wyborów, tj. do 23 maja. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Wyborcy wpisani do rejestru wyborców, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców.

Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy wpisani do rejestru wyborców przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania.

Taka była frekwencja do PE w 2009 roku

Specjaliści prognozują, że frekwencja do PE raczej nie będzie oszałamiająca. Pięć lat temu w całym kraju wyniosła 24,5 proc. Biorąc pod uwagę cały powiat malborski była ona niższa – 20,5 proc. (głosowały 10 404 na 50 673 uprawnionych), ale miasto Malbork było już blisko tendencji krajowej – 23,61 proc. (7448 na 31 498). Frekwencja w pozostałych samorządach: gm. Stare Pole – 18,4 proc. (662 na 3592), gm. Lichnowy – 16,05 proc. (564 na 3514), miasto i gmina Nowy Staw – 15,01 proc. (919 na 6117), gm. Malbork – 13,88 proc. (456 na 3277), gm. Miłoradz – 13,27 (355 na 2675).

Kandydaci do PE z Malborka

O mandat europosła znowu będzie się ubiegał Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), ale mieszkańcy powiatu malborskiego nie będą mogli na niego głosować, bo startuje na Śląsku - z 2 miejsca na tamtejszej liście. Partia dała 1 pozycję bokserowi Tomaszowi Adamkowi.

Z Pomorza do Parlamentu Europejskiego będą natomiast startowały dwie radne sejmiku wojewódzkiego - Małgorzata Ostrowska (Sojusz Lewicy Demokratycznej) i Jolanta Leszczyńska (Platforma Obywatelska).

CZYTAJ TEŻ: Kto z Malborka do Europarlamentu?

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto