Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projektant broni wyglądu nowej Szkoły Łacińskiej w Malborku. Weź udział w sondzie

Jacek Skrobisz
Fot. Radosław Konczyński
Wygląd nowej Szkoły Łacińskiej podzielił mieszkańców Malborka i Internautów portalu malbork.naszemiasto.pl. Głos w dyskusji zabrał też projektant obiektu. Przedstawiamy jego stanowisko.

12 stycznia uruchomiliśmy na portalu malbork.naszemiasto.pl sondę, w której spytaliśmy Internautów, czy podoba im się nowy budynek Szkoły Łacińskiej. Sonda była aktywna przez tydzień i choć nie była promowana przez cały ten okres na głównej stronie portalu, to oddano w niej 246 głosów.

60 proc. ankietowanych (148 głosów) odpowiedziało, że budynek im się nie podoba. Inaczej uważa 33 proc. uczestników sondy (82 głosy). 16 głosów oddano na opcję „nie wiem”.

Sondę uruchomiliśmy po krytycznych opiniach części architektów, którzy nazwali nową Szkołę Łacińską "krematorium kultury" i "piękną katastrofą". Więcej o sprawie przeczytasz tutaj: Podzielone zdania na temat wyglądu Szkoły Łacińskiej

Głos w dyskusji zabrał też projektant budynku - Pracownia Inwestproj - który wystosował oficjalne stanowisko. Poniżej jego treść.

Oficjalne stanowisko w sprawie projektu Szkoły Łacińskiej w Malborku

W nawiązaniu do trwającej dyskusji dotyczącej wyglądu Szkoły Łacińskiej w Malborku, Pracownia Inwestproj przedstawia oficjalne stanowisko:
Obecny kształt "nowej" Szkoły Łacińskiej jest wynikiem ponad 4-letniej pracy zespołu projektantów, konserwatora zabytków, archeologów i inwestora. Został poprzedzony wygraniem konkursu architektonicznego, przeprowadzeniem licznych badań i analiz przedprojektowych oraz zatwierdzeniem dokumentacji projektowej przez służby ochrony zabytków i organy administracji budowlanej. Komentatorzy obecnego kształtu budynku zapewne nie znają szczegółów historycznego kontekstu zabudowy okolic zamku, ani wniosków przeprowadzonych w ramach badań konserwatorskich i architektonicznych poprzedzających wykonanie projektu.

Poniżej cytat z opracowania autorstwa Bernarda Jesionowskiego "Rozwarstwienie architektoniczne z datowaniem" z 2010r.:
Budowlą tą jest obiekt znany pod nazwą "Szkoły Łacińskiej". W okresie wznoszenia murów obronnych malborskiej starówki od strony Nogatu doszło do wzmocnienia nadrzecznej skarpy oraz ustawienia na niej muru obronnego. Korzystne warunki obronne nie zmusiły mieszczan do wzniesienia z tej strony wysokiego muru obronnego. Nie istniała także konieczność umocnienia tego odcinka obronnych murów miejskich basztami. Jednak mniej więcej w połowie długości nadrzecznego muru zbudowano dzieło obronne umozliwiające aktywną obronę przedpiersia muru obronnego. Korzystne usytuowanie tego obiektu, jego wielkość ale i podporządkowanie jego mieszczanom spowodowały, że postanowiono umieścić w nim obiekt użyteczności publicznej. Jak pisze autor "białej" karty ewidencyjnej - A. Milkiewicz [w: Milkiewicz Andrzej, Szkoła Łacińska, Karta ewidencyjna zabytku architektury, 1995. Opiera się on na wnioskach wyartykułowanych przez Mierzwińskiego i Pospiesznego (przypis 4 i8)] operając się na wcześniejszych opracowaniach - mogła to być siedziba np. Bractwa Świętego Jerzego. Nie można wykluczyć także siedziby gildii kupieckiej, tym bardziej, że w obrębie rynku takich funkcji nie znajdujemy.
Forma tego budynku to zapewne budowla założona na rzucie regularnego czworoboku, o wysokości od strony miasta trzech kondygnacji. Wskazują na to zachowane do dzisiaj ślady architektoniczne. Można tu mówić o spójności czasowej wzniesienia ściany zachodniej, północnej i południowej Widoczne dzisiaj narożniki są ze sobą przewiązane. Nie można tego powiedzieć o ścianie wschodniej. Być może problem ten rozwiążą zaplanowane badania archeologiczne. Pewne wątpliwości mogą budzić także węzły zachodnie - są one częściowo zatarte pracami budowlanymi z lat 70-tych XX wieku. Wysokość budynku jest czysto hipotetyczna. Wspomniane powyżej trzy nadziemne kondygnacje od strony wschodniej wynikają z wysokości zabudowy przy ulicy Szewskiej (Schuhgasse) biegnącej wzdłuż skarpy nadnogackiej na terenie miasta.

Z analiz historycznych wynika, że budynek Szkoły Łacińskiej historycznie tworzył dominantę w zabudowie skarpy nadrzecznej Nogatu i stąd też wynika jego współczesny kształt. Należy pamiętać, że obecna budowa nie jest rekonstrukcją obiektu, a jego odbudową, w oparciu o wyniki przeprowadzonej kwerendy historycznej, wymagań inwestora i wszelkich organów uzgadniających. Odbudowa Szkoły nie miała także cna celu odtworzenia kształtu budynku z początków XX wieku, kiedy to po pożarze odbudowano ją tak, aby móc reaktywować jej funkcję. Obecny kształt architektury Szkoły Łacińskiej jest wynikiem ponad 4-letniej pracy, utrzymany został w prostej i konsekwentnej formie. Zadaniem projektantów nie było wykonywanie repliki obiektu historycznego, a odpowiednie nawiązanie do historycznych reliktów poprzez oszczędną w formie i materiałach architekturę, która w naszym odczuciu, nie stanowi konkurencji dla zabudowy historycznej, a jedynie jest jej kontynuacją we współczesnej formie. Nowoczesna forma budynku jest w naszej opinii w pełni uzasadniona i celowa – nie mamy przecież kopiować historycznej zabudowy, a umiejętnie do niej nawiązywać poprzez współczesne środki wyrazu architektonicznego. Tkanka miejska jest organizmem żywym, który na przestrzeni wieków przechodzi przeobrażenia – jest to oczywistą konsekwencją rozwoju miasta, której nie można zatrzymać. Należy również pamiętać o planach inwestycyjnych miasta Malborka odnośnie zabudowy skarpy nadrzecznej – docelowo budynek Szkoły Łacińskiej będzie wtopiony w zabudowę pierzejową (zabudowa kamieniczna), co zdecydowanie zmniejszy jego dominujące oddziaływanie. Co więcej, zamek krzyżacki, w całej swej okazałości, zawsze będzie elementem dominującym w panoramie miasta od strony Nogatu.

Należy też zwrócić uwagę, że zawsze w takich polemikach większym echem odbija się negatywna opinia, często wydana przez osoby nie znające dogłębnie tematu. Oczywiście – każdy z odbiorców ma prawo do własnej opinii, ale poczekajmy na dokończenie realizacji obiektu. Budynek powinno się oceniać, gdy jego budowa jest ukończona, gdy odbiorca zapozna się całościowo z tematem, a nie tylko fragmentarycznie. I co więcej, kiedy odbiorca również skorzysta z bogatego programu kulturalno – oświatowego, który będzie dostępny dla mieszkańców miasta i gości w obiekcie Szkoły Łacińskiej.

Sondę aktywowaliśmy (głosować można pod zdjęciem), by móc oddać głos także po zapoznaniu się ze stanowiskiem projektanta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto