Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Samoloty piątej generacji F-35 znów w Malborku. Tym razem przyleciał oddział Włoskich Sił Powietrznych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Oddział Włoskich Sił Powietrznych wylądował w Malborku na razie z dwoma samolotami piątej generacji.
Oddział Włoskich Sił Powietrznych wylądował w Malborku na razie z dwoma samolotami piątej generacji. Dowództwo Sił Powietrznych NATO
F-35 znowu stacjonują w Malborku. Tym razem do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego został przebazowany oddział Włoskich Sił Powietrznych z docelowo czterema samolotami piątej generacji. Na razie dotarły dwa.

Włosi z F-35 będą strzegli z Malborka wschodniej flanki NATO

Kontyngent włoskich żołnierzy dotarł do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w środę (13 września) z dwoma F-35. Docelowo będą tu stacjonowały cztery samoloty piątej generacji. Operując z podmalborskiego lotniska, Włosi będą chronić przestrzeń powietrzną nad wschodnią flanką Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Można powiedzieć, że rok 2023 stoi w 22 BLT pod znakiem F-35. Wcześniej przez dwa miesiące, w lutym i marcu, przebywali w Malborku holenderscy lotnicy z czterema takimi maszynami. Do tego faktu nawiązuje przedstawiciel Dowództwa Sił Powietrznych NATO.

Rozmieszczenie w Polsce nowoczesnych myśliwców piątej generacji – zaledwie pół roku po zakończeniu podobnego rozmieszczenia przez Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne – pokazuje zdolność NATO do elastycznego przekazywania zaawansowanych zdolności myśliwskich – mówi generał dywizji Gianluca Ercolani, szef sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO.

Z kolei dowódca włoskiego oddziału wskazuje na to, że lotnicy Aeronautica Militare w pełni angażują się w wypełnianie swoich obowiązków w ramach NATO.

Od 2019 roku Włoskie Siły Powietrzne bezproblemowo rozmieszczają swoje F-35 w misjach NATO Air Policing i Air Shielding na Islandii i w Estonii. Równocześnie z rozmieszczeniem F-35 w Polsce, nasze Eurofightery przewodzą 63 rotacji NATO Baltic Air Policing na Litwie” - podkreśla podpułkownik Ciro Maschione, dowódca włoskiego oddziału F-35.

Jak wyjaśnia Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO, włoskie F-35 sprowadzone do Malborka „przeprowadzą loty zapoznawcze i osiągną pełną zdolność operacyjną w nadchodzących dniach po rozmieszczeniu pozostałych dwóch F-35”. Z kolei dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP podało, że Włosi, operując z podmalborskiego lotniska, przez dwa miesiące będą chronić przestrzeń powietrzną NATO nad Europą Wschodnią.

Obecność w Polsce samolotów F-35 wiąże się ze wsparciem misji NATO Air Policing. Samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Myśliwce będą brały także udział w szkoleniach razem z innymi członkami NATO, w tym Siłami Powietrznymi RP – poinformowało DG RSZ.

W piątek (15 września) dowództwo włoskiego kontyngentu odwiedziło Urząd Miasta Malborka. Gości podjął burmistrz Marek Charzewski w towarzystwie swojego zastępcy - Jana Tadeusza Wilka oraz ppłk. Jerzego Goleniowskiego, zastępcy dowódcy 22 BLT, i mł. insp. Dariusza Zelera, komendanta powiatowego policji w Malborku.

CZYTAJ TEŻ: NATO pokazuje w Malborku, że w jedności siła. Potwierdzeniem obecność holenderskich F-35

Włosi już byli w Malborku, ale z Eurofighterami Typhoon

Warto przypomnieć, że w 2022 roku Włosi stacjonowali w Malborku przez cztery miesiące, wówczas był to kontyngent „Biały Orzeł” z Eurofighterami Typhoon. Od 1 sierpnia do 30 listopada piloci osiągnęli 500 godzin nalotu.

- Wynik ten osiągnięto dzięki profesjonalizmowi całego personelu, który pracował w zakresie obsługi technicznej. Ten sukces po raz kolejny potwierdza funkcjonalność i wszechstronność Eurofightera jako wiodącego samolotu na dzisiejszej scenie światowej, a także profesjonalizm kobiet i mężczyzn z Włoskich Sił Powietrznych zaangażowanych w misję NATO na wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego – informowało Ministerstwo Obrony Włoch.

Zagraniczne kontyngenty dysponują kompletnym swoim personelem obsługującym dyżury bojowe i loty szkoleniowe, ale mogą liczyć na wszelkie wsparcie ze strony 22 BLT.

Nie pierwszy raz jesteśmy gospodarzem dla samolotów natowskich. Współdziałamy od lat. Powiem szczerzę, to dla nas wielki zaszczyt, wielka nobilitacja, że kraje natowskie wybierają naszą bazę. Staramy się robić wszystko, żeby czuli się u nas jak w domu – mówił płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, przy okazji rozmieszczenia w Malborku holenderskich F-35.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto