Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian wytrzymałości i nowe rekordy pływaków MAL WOPR

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum MAL WOPR
Zawodnicy Sekcji Pływackiej MAL WOPR mają za sobą udział w kolejnych zawodach. O postawie młodych pływaków informuje Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Wszystko wskazuje na to, że udział Pauliny Cierpiałowskiej w jakichkolwiek zawodach bez pobicia rekordu jest po prostu niemożliwy. Pływaczka MAL WOPR, która w ubiegłym tygodniu zapisała się na prestiżowych listach rekordzistów Polski w pływaniu, posiadaczka 23 rekordów okręgu, najlepsza 11-latka w Polsce, w miniony piątek po raz kolejny pobiła rekord okręgu na dystansie 200 m stylem zmiennym.
Zgodnie z przepisami Polskiego Związku Pływackiego zawodnicy 12- i 13-letni, by móc wziąć udział w przyszłorocznych mistrzostwach Polski, muszą zaliczyć sprawdzian wytrzymałości i wszechstronności. Sprawdzian polegający na przepłynięciu dwóch obowiązkowych dystansów 200 m stylem zmiennym i 400 m lub 800 m stylem dowolnym odpowiednio dla 11-latków i 12-latków, odbywa się w roku poprzedzającym mistrzostwa Polski.
W zawodach pod nazwą Ogólnopolski Sprawdzian Wytrzymałości i Wszechstronności dla 11- i 12-latków udział wzięła trzynastka zawodników MAL WOPR. Nasi zawodnicy spisali się doskonale. Siódemka pływaków z rocznika 2005 zajęła pierwszą lokatę w klasyfikacji generalnej wśród 9 sklasyfikowanych klubów województwa pomorskiego.
Ten olbrzymi sukces w największej mierze zawdzięczamy oczywiście niesamowitej Paulinie. Nasza mistrzyni miała za zadanie pokonać dwa obowiązkowe dystanse w sposób treningowy, po zdobyciu rekordu Polski należy jej się odpoczynek od przedstartowego stresu. Tymczasem Paulina dystans 400 m stylem dowolnym pokonała w czasie o 3 sekundy gorszym od jej własnego rekordu okręgu wywalczonego przed tygodniem w Kościerzynie. Warto dodać jednak, że czas ten byłby i tak lepszy od poprzedniego rekordu należącego przez 33 lata do zawodniczki z Tczewa. W drugim natomiast ze swoich startów Paulina po raz kolejny poprawiła rekord okręgu należący do niej samej od kwietnia tego roku. Podczas kwietniowych zawodów w Słupsku dystans 200 m stylem zmiennym pokonała w czasie 2:41,98, a w piątek pokonanie tego samego dystansu zajęło jej 2:37,61. Do końca roku nasza multirekordzistka startować będzie jeszcze w kilku zawodach. Z jaką liczbą rekordów zamknie wyjątkowy rok 2016?
Mijający rok jest także bardzo wyjątkowy dla Konrada Patoki, który wyrósł w nim na czołowego jedenastolatka naszego województwa. W trakcie sprawdzianu popisał się doskonałym występem na 400 m stylem dowolnym, gdzie nie miał sobie równych i zwyciężył z kilkusekundową przewagą nad swoim kolega klubowym Jakubem Grapentynem. Kuba, który potrafi wyjątkowo skoncentrować się na występach w trakcie zawodów, zaliczył przy okazji nowy rekord życiowy.
Do fantastycznych występów naszych chłopaków dołączyły też Nadia Walentynowicz i Liliana Szpaczyńska, które wywalczyły nowe rekordy życiowe na dystansie 200 m stylem zmiennym.
Wśród zawodników 13-letnich, którzy po raz pierwszy w swoich karierach pokonywali morderczy dystans 800 m stylem dowolnym, na wyróżnienie zasługują Cezary Gwiazdowski i Alicja Lewandowska, którzy poprawili życiówki w konkurencji 200 m stylem zmiennym oraz Maciej Kowalski, który zajął najlepszą lokatę w klasyfikacji naszych zawodników.
Sprawdzian zaliczony został przez zawodników MAL WOPR poprawnie, oczekiwać teraz będziemy zestawienia ogólnopolskiego. Czasy uzyskane przez naszych zawodników rokują nadzieję na bardzo dobre lokaty w zestawieniu ogólnopolskim.
Miniony weekend to także czas startów w trzecich zawodach z cyklu Grand Prix Polski. Tym razem najlepsi zawodnicy w kraju spotkali się w poznańskich Termach Maltańskich, gdzie walczyli między innymi o minima na mistrzostwa świata w Windsor w Kanadzie. W rekordowych pod względem frekwencji zawodach Grand Prix wzięło udział aż 791 reprezentantów 126 klubów z całego kraju. W bardzo długich godzinach ścigania na jednej z największych pływalni w naszym kraju, ramię w ramię z najlepszymi polskimi pływakami, startowała też najlepsza malborska pływaczka, piętnastoletnia Alicja Krauze.
I choć forma Ali na drugich dla niej zawodach cyklu nie była wymarzona, sam start można uznać za udany. Mimo braku stabilizacji formy, nasza pływaczka zanotowała progres w porównaniu z wynikami z pierwszych zawodów Grand Prix w Łodzi. Nie udało się jej co prawda poprawić rekordów życiowych, ale uzyskane czasy pozwalają wierzyć w poprawianie ich jeszcze w tym sezonie. Płynąca w swoich koronnych konkurencjach 200, 400 i 800 m stylem dowolnym zajmowała w nich odpowiednio 8, 5 i 4 lokatę. We wszystkich startach uzyskiwane czasy dawały jej powyżej 600 pkt. FINA, a starty wśród takich mistrzów jak Paweł Korzeniowski, Radek Kawęcki, Konrad Czerniak, Alicja Tchórz czy Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk dodają pewności siebie i pozwalają Alicji na nabranie doświadczenia niezbędnego do startów w wielkich imprezach.

Relacja Iwony Ciecholewskiej, trenerki MAL WOPR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto