Stare Pole. Jan Pawlina odznaczony za działalność społeczną i zaangażowanie w ruch ludowy

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Najwyższe władze Polskiego Stronnictwa Ludowego przyznały Janowi Pawlinie, wieloletniemu dyrektorowi II LO w Malborku i byłemu przewodniczącemu Rady Gminy Stare Pole, Medal Demokracji i Wolności im. Stanisława Mikołajczyka. To wyróżnienie za działania m.in. za działalność obywatelską, ale i zaangażowanie w ruch ludowy.

Jan Pawlina, choć mieszka na ziemi malborskiej dopiero od końca lat 80. XX wieku, to na pewno zapadł w pamięć całej tutejszej społeczności. Przez całe lata był dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, nadając mu swój ton, za co pokochała go młodzież.

Od początku był również bardzo zaangażowany w działalność samorządową. Od 1990 r., a więc od pierwszych wyborów, zasiadał w Radzie Gminy Stare Pole. Łącznie pracował na rzecz tamtejszej społeczności przez sześć kadencji, do 2014 r., z czego przez cztery pełnił funkcję przewodniczącego RG.

Rodzice i siostra też byli ludowcami

I właśnie za te dziesięciolecia swojego zaangażowania Jan Pawlina został doceniony przez najwyższe władze Polskiego Stronnictwa Ludowego, które nadały mu Medal Demokracji i Wolności im. Stanisława Mikołajczyka. Jest przyznawany nie tylko za działania na rzecz obrony praw obywatelskich, wolności i demokracji, ale także za aktywny udział w ruchu ludowym.
- Bardzo się cieszę z tego odznaczenia, jest dla mnie bardzo ważne – podkreśla Jan Pawlina.

Jak przyznaje, w ten sposób doceniono jego wkład w pracę na rzecz PSL, na rzecz oświaty, mieszkańców, ale także szeroko rozumianej kultury. Jest bowiem wielkim orędownikiem tradycji wsi i niestrudzonym badaczem panujących tam zwyczajów.

Co ciekawe, zainteresowanie partią ludową było dla niego bardzo naturalne, bo jej działaczami wcześniej byli obydwoje rodzice oraz siostra Jana Pawliny, a także większość sąsiadów. Jego rodzinna miejscowość znajduje się zaledwie 6 km od Wierzchosławic, gdzie urodził się i mieszkał Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego.

Jan Pawlina jest związany z PSL od 1972 r.; wówczas było to jeszcze Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.
- Zawsze byłem związany z jedną organizacją, nie skakałem z kwiatka na kwiatek – mówi Jan Pawlina.

Medal Demokracji i Wolności im. Stanisława Mikołajczyka

Stanisław Mikołajczyk, który jest patronem odznaczenia, urodził się w Westfalii w 1901 roku. Był uczestnikiem powstania wielkopolskiego. W latach 20. związał się z ruchem ludowym. Był m.in. posłem na Sejm i radcą Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W latach 1943-1944 był premierem rządu emigracyjnego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

W 1945 r. Mikołajczyk został prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dwa lata później, zagrożony aresztowaniem, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Jego prochy sprowadzono do Polski w 2000 roku.

Malbork. Kroniki II Liceum Ogólnokształcącego (odc. 1). Szko...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie